Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
374
 

Uluslararası dış borçlar

“Türkiye, dünya borç liginde 23. sırada.


ABD’nin 12 trilyon 250 milyar dolar toplam dış borcu (devlet ve özel sektör dış borç toplamı) bulunuyor. ABD’yi 10.4 trilyon dolar dış borçla İngiltere, 4 trilyon 489 milyar dolar toplam dış borçla Almanya, 4 trilyon 396 milyar dolar toplam dış borçla Fransa takip ediyor.


Türkiye ise 247.1 milyar dolarlık toplam dış borç stokuyla, dünya sıralamasında 23. sırada. Türkiye’yi 229.4 milyar dolarlık dış borçla Brezilya, 220.1 milyar dolarla da Güney Kore izliyor.”


http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=ekonomi&KategoriID=&ArticleID=1054314&Date=02.02.2009&b=Turkiye, %20dunya%20borc%20liginde%2023.%20sirada&ver=03


Toplam global dış borçlar, trilyonlarca dolar. Bu paralar IMF ve Dünya Bankası gibi büyük fonlardan, bir de nakit fazlası olan global bankalardan çıkıyor.


Ancak bu paralar, geri ödenebilir olmaktan çıkmış gibi görünüyor. Her ülkenin dış borcu kadar, iç borcu da var. Yani hemen her ülke, 1 yıllık harcanabilir net gelirinin üzerinde borçlanmış durumda. Bu geçmişte geçilmeyen kırmızı bir çizgiydi. Şimdi kimse aldıramıyor, çünkü borçlanmayı durduramıyor, çünkü harcamaları durduramıyor, neo/liberalizm zorunlu harcama limitini gereğinden çok yukarı çekti.


Bunu karşılayacak, para, mal veya hizmet var mı?


Yok.


O zaman ne olacak?


Bu deli saçması oyun, global ekonomi çökene kadar sürecek.


Global ekonomi ne zaman çöker?


IMF’nin parası 2008’de tarihinde ilk kez bitti. Yani, ilk belirtiler başlamış durumda. Geçmişte Arjantin gibi, konkardato ilan eden ülkeler oldu. Ancak tek olduğu için, gerekli sıkı para rejimleri uygulandı ve yeniden ödeme başladı.


Herkes parasını ödeyemezse ne olacak?


O paraların hepsi affedilemez. Onun yerine, global ekonomik birlik çözülecek, takas (off set) ticarete yeniden dönülecek, vd vb.


Bu global-makro çöküş en geç 2030’da olur ama o da aşılır. Yalnızca, İzlanda gibi bazı ülkeler iflas eder, 3. Dünya ülkelerinin epeyi aç kalır, büyüklerse kendi aralarında anlaşır. Türkiye, Kuzey ve Güney ekonomilerinin tam sınırında, büyük olasılıkla onu da kurtarırlar ama hiç belli olmaz.


İşte, o zaman seyreyle gümbürtüyü...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2217
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 494
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster