Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '10

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1633
 

Uluslararası Görsel Sanatlar Fuarı

Uluslararası Görsel Sanatlar Fuarı
 

Nilüfer Moayeri yapıtı


Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.” -K. ATATÜRK

Sanat doğada gizlidir; Onu oradan çıkarabilecekler, ona sahip olurlar.” - Albrecht Dürer

Ülkemizin en büyük çağdaş sanat etkinliği unvanına sahip olan Contemporary Istanbul, 5. yılını 25 – 28 Kasım tarihleri arasında, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonunda özenle hazırlanmış olan yapıtları açılış kokteyli ile kalabalık ziyaretçi görüşüne sundu.

Uluslararası çağdaş sanat dünyası ve Türk sanatseverlerin coşkuyla beklediği etkinlikte; yurtdışından 37 Türkiye'den 43 galeri bir araya gelirken, bu yıl 14 ülkeden 80 galeri, 420 sanatçı ve 2000 civarında yapıtın yer aldığı gözlendi.

Dört gün süreli Contemporary İstanbul, ulusal ve uluslararası galerileri, tüm dünyadan gelen sanatçıları, koleksiyonerleri, müze müdürlerini, küratörleri (kollayıcı), sanat eleştirmenlerini, basın mensuplarını ve sanatseverleri bir çatı altında birleştirdi.

Ana etkinliğinin yanı sıra Contemporary Istanbul ülkenin sanatsal gelişimine katkıda bulunmak üzere yıl boyunca tartışma panellerinden, sergilere kadar birçok yan etkinlikleri ve sanat tasarımlarını sundu. Türkiye’de çağdaş sanatı geniş kitlelere yaymak ve İstanbul’u çağdaş sanat merkezi haline getirmek amaçlandı.

Yurt içinden ve yurt dışından birçok galeriyi ve sanatçıyı bir araya getirerek İstanbul’un dünyanın önemli sanat merkezlerinden biri olması için belirgin adımlar attı. Uluslararası basının yoğun ilgisiyle karşılanan Contemporary İstanbul, çeşitli yayın adamları ile tüm dünyadan 10 milyonun civarında sanatsevere ulaşma fırsatı bulacağı da yetkililerce belirtildi.

Türk Sanatçıları

Her fırsatta sanata ve sanatçıya değer veren Büyük ATATÜRK’ün bu alandaki vurgulaması şöyle: “Sanatkâr, toplumda uzun çaba ve çalışmalardan sonra alnında ışığı ilk duyan insandır.” Sanata sevgi ve saygı duyan kimi yüzler hemen göründü. Piramid Sanat Galeresinde Bedri Baykam ile söyleştik. Yapıtlarını incelememde şirin ve güler yüzlü görevlilerden Tuba Kurtulmuş ve Betsy Levi ilgilendiler. Yankı bulan “İçim Parçalanıyor” adlı çalışmasından edindim. Sanatçı Teksin Özgüz’ün yapıtlarını bir inceledim ve söyleştik. Zarif Sanatçı Suna Germen’i ve Nihal Toros’u tanıdım. Pera Sanat Galerisi Direktörü Nilüfer Moayeri ve Üstad Mehmet Güler; yapıtlarını incelediğim ve konuştuğumuz sanatçılar oldular.

Dirimart Galerisi sanatçılarından Ebru Uygun ile söyleştiğimiz ve görüntülendiğimiz oldu. Uygun, fiziğine koşut yapıtlarında yaratım gücünü cömertçe sundu. Çalışmalarını şeritleştirip adıyla özdeşik imgeyi yapıtlarının içine sızdırdığının ayrımına varıldı. Uzun süre Avrupa'da kaldığını da olumlu yaklaşım ve davranışları kanıtladı, denebilir.

Ayrıca, Barbaros Point Hotel görevlisi Burcu Gül ve arkadaşı çabalarını aktardılar.Bu yıl, Türk çağdaş sanatımızın altın yılını nitelemesi yapıldı. Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, 2009 yılındaki yüzde 59’luk satış seviyesine karşılık bu yıl sergilenen eserlerin yüzde 75-80’inin satışını öngördüklerini, bu satışların yüzde 70’ini de Türk çağdaş sanatçılarının yapıtlarının oluşturduğu bilgisini edindim.

Dış Ülke Sanatçıları

Contemporary Istanbul’da geçen yıl Yeni Ufuklar bölümünde Suriyeli sanatçıların eserlerine yer verilmişti. Bu yıl “Yeni Ufuklar: İran” başlığı altında İran sanatını sergileyen galeriler ve sanatçılar İstanbul’da ağırlandı. Eserleri sergilenen sanatçılar arasında Farhad Ahrarnia, Reza Derakhshani, Monir Farmanfarmaian, Parastou Forouhar, Taraneh Hemami, Alireza Adambakan, Samira Alikhanzadeh gibi adlar göründü. Contemporary Istanbul’un “Videocube” alanında da İran’dan ve çağdaş Arap sanat dünyasından sanatçılar yer aldı. Karen Aghamyan, Tigran Kirakosyan, Felix Eghiazaryan gibi Ermeni çağdaş sanatının önemli temsilcileri de yapıtlarıyla fuara katıldılar. Suudi Sanatı’nın önemli temsilcilerini bir araya getiren “Edge of Arabia” ile de işbirliğine gidildiği gözlendi. “Edge of Arabia”nın gezici sergisi ilk kez İstanbul’a geldi... Edge of Arabia, Contemporary İstanbul 2010’a özel bir stant ile katılarak sempozyumlara(bilgi şöleni) ve özel sanat enstalâsyonlarına ev sahipliği yaptı.

Yazımı, Leonarda Da Vinci’nin özgün özdeyişiyle noktalamak isterim: “İnsan vücudunun hareketleri o kadar sonsuzdur ki, hafızada saklanması mümkün değildir. Çizdiğin bu resimleri sakla, ileride sana en iyi öğretmen olacaktır.”

*

Muhsin DURUCAN
muhsindurucan@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 631
Toplam yorum
: 465
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1377
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster