Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '10

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
2244
 

Uluslararası Turizm Kooperatifleri Derneği (TICA) ve Kırsal Alanda Turizm Kooperatifleri

Uluslararası Turizm Kooperatifleri Derneği (TICA) ve Kırsal Alanda Turizm Kooperatifleri
 

Dünyada sanayi toplumuna geçiş süreci ile birlikte şehirler sayı ve nüfus olarak her geçen gün artmıştır. Şehirlerde yaşayan sanayi, ticaret ve hizmet sektöründe çalışan nüfusun talepleri doğrultusunda toplumun tatil beklentileri şekillenmeye ve değişmeye başlamıştır. Başlangıçta ulaşım imkânlarının etkisi ile yakın çevreye olan tatil amaçlı geziler ve yolculuklar, haberleşme ve ulaşım olanaklarının hızlanması ile daha uzak mesafelere yönelmiştir. Toplumda artan eğitim düzeyi ve mesleki faaliyetler bireylerin tatil tercihleri üzerine etkili olmaya başlamıştır. Bir zamanlar büyük bir kısmı sadece köyüne ve akrabalarına ziyarete giden kitlelerin yerini, yıl boyunca tüm mevsimlerde tatil yapma imkânına sahip bireyler almıştır. Bu talep her konuda, ulusal ve uluslararası ölçekte değişik tatil paketlerinin yaratılmasına yol açmıştır.

Bu gelişmelere paralel turizm ile ilgili yatırımlar atmış, yetenekli ve yetişmiş kadrolar ortaya çıkmış, gerek konaklama kapasiteleri gerekse turizm hizmet alanları zenginleşmeye başlamıştır. Turizm ülke ekonomileri içinde bacasız sanayi halini almıştır. Turizmin ekonomik öneminin artması ile birlikte ülkelerde Turizm Bakanlıkları ile yerel kamu ve sivil toplum örgütleri kurulmaya başlamıştır. Turizmin bu denli gelişmesi bir ölçüde diğer sektörleri de harekete geçirmiştir. Başlangıçta Turizm paketlerini zenginleştirme diye ortaya çıkan bazı turizm alanları zaman içinde profesyonel bir alan halini almaya başlamıştır.

Bu alanlardan biri de halen temiz havasını, suyunu ve doğal güzelliklerini muhafaza eden, doğal üretim imkânları ile birlikte konaklama ve gezi avantajlarına sahip olan kırsal kesimin içinde yaşadığı köyler ve çevresindeki doğal alanlar, ormanlar ile tarımsal üretim alanları olmuştur.

Hepinizin bildiği gibi turizm bir hizmet sektörü olarak çok iyi planlanması gereken ve bu plan içinde insanların ortak çabası ve işbirliği ile yürütülen bir hizmet alanıdır. Turizm insani değerlerin ön plana alındığı bireylerin rahatı ve mutlu olmalarını hedefleyen bir sektördür. Bu özellikleri nedeniyle turizm sektörü kooperatif gibi takım ve dayanışma ruhu içinde çalışmayı gerektiren sosyo ekonomik hareketin yapısına uygun bir alandır. Bu özelliği gören başta gelişmiş ülkeler olmak üzere birçok ülkede turizm kooperatifleri kurulmuştur. Bu kooperatifler ülke içinde olduğu gibi ülkeler arası işbirliği konusunda da en başarılı çalışmaları yapan örgütlerdir. Turizm kooperatifleri yaptıkları işin özelliklerini de dikkate alarak uluslararası bir örgüt altında toplanmışlardır.

Bu örgüt Uluslararası Kooperatifler Birliğinin (ICA) sektörel örgütlerinden biri olan kısa adı TİCA (International Association of Tourism Co-operatives) diye ifade ettiğimiz Uluslararası Turizm Kooperatifleri Derneğidir. 1992 yılında kurulan derneğe çeşitli ülkelerden 90 örgüt üyedir. Örgütlerin üyelerinin önemli kısmı tüketim ve tarım kooperatifleridir. Bu kooperatifler oluşturdukları network ağı ile Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika çapında ortak çalışmalar yürütmektedirler. (http://www.ica.coop/tica/index.html) Ayrıca TICA dünyadaki sosyal amaçlı hizmet veren turizm örgütlerinin üst örgütü olan BITS’e (Bureau International du Tourisme Social) üyedir. Bu kapsamda TICA ortaklarına destek olmakta, ortak çalışmalar yürütmekte, sektördeki gelişmeleri takip edip, üyeleri ile paylaşmaktadır. Ayrıca örgütün kıta örgütleri bulunmaktadır.

Turizm Kooperatiflerini gelişmiş ülkelerin hemen hemen tümünde görebiliriz Bu ülkelerden başlıcaları ABD, Kanada, Brezilya, Meksika, İngiltere, İspanya, İtalya, Avustralya, Malezya, Japonya ve Hindistan’dır.

Turizm Kooperatifleri başta sendikalar ve emek kooperatifleri olmak üzere çeşitli tüketici grupları tarafından oluşturulan ve ortaklarının menfaatlerine uygun turizm hizmetleri veren örgütlerdir. Bu örgütler taleplere uygun turlar bulmakta, konaklamaları organize etmekte, ulaşım hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Kırsal alanda ise gerek ek gelir kaynağı olarak gerekse tümüyle geçim kaynağı olarak tarımsal amaçlı kooperatiflerin çatısı altında turistlere turizm hizmetleri sunulmakta, kırsal alanda konaklamadan, geziye kadar hizmet verilmektedir. Tabii ortakların gezi talepleri de bu yapı içinde organize edilmektedir. Bu faaliyetler için kooperatifler tüm örgüt ve şirketlerle de koordineli çalışmaktadırlar.

Dünyada son yılların en büyük kooperatif liderlerin biri olarak görülen İtalyan Turizm Kooperatiflerinin de çatısı altında yer aldığı LEGACOOP’un başkanlığını ve daha sonra uzun yıllar Uluslararası Kooperatifler Birliğinin Başkanlığını (ICA) yapan Ivano Barberi’nin önem verdiği kooperatiflerin başında Turizm Kooperatifleri gelmektedir.

Ülkemizde de birim kooperatif olarak ana sözleşmelerinde turizme yer veren sınırlı sayıda küçük kooperatifler bulunmaktadır. Bu kooperatifler Sanayi ve Ticaret Bakanlığının yetki alanı içinde kurulan kooperatiflerdir. Kuruluş için Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüklerine müracaat etmek gerekmektedir.

(http://tgm.sanayi.gov.tr/DocumentList.aspx?catID=261&lng=tr).

Ülkemizde turizm kooperatiflerinin kurulup geliştirilmesi yönünde iyi niyetli çabalar vardır. Turizm ve Kültür Bakanlıkları ile yakın bir çalışma içinde olan ve uzun dönemden beri faaliyet gösteren Turizm Geliştirme Vakfı’da amaçları ve faaliyet alanları içinde Turizm Kooperatiflerinin kurulup geliştirilmesine yer vermiştir.

(http://www.turizmgelistirmevakfi.org/hakkimizda/faaliyet-konularimiz/) Ancak ortada görünen bir gerçek vardır. O da şu ana kadar bu konuda önemli bir gelişme elde edilemediğidir. Bu iyi niyetli çabaların sonucunda başarı sağlanması için hükümetlerin sistemdeki sorunlar nedeniyle kooperatiflere müdahalesinden çok, bireyleri ilköğretimden başlayarak eğitmesinden, okul kooperatiflerini yeniden canlandırmasından ve her aşamada eğitim çalışmalarını desteklemesinden geçtiğini unutmamak lazımdır. Gelişmiş ülkelerin başarılarının sırrı buradadır.

Son yıllarda başta tarımsal amaçlı kooperatifler olmak üzere çeşitli kooperatiflerce gerek AB kapsamında gerekse diğer fonlardan yararlanarak gerçekleştirilen turizmi destekleyen projeler vardır. Örneğin kırsal alanda eko turizmin gelişmesi için birçok proje uygulanmış ve bu konuda farkındalık yaratılmıştır. Yeterli olmasa da örgütlerin çabaları ile bazı adımlar atılmıştır. Çünkü ülkemizde gerek tarımsal ürünlerin gerekse iş gücünün değerlendirilmesine ve de kırsalda gelir kaynaklarının artırılmasına büyük ihtiyaç vardır.

Bu ihtiyaç yoksulluğun en çok yaşandığı orman köylerinde daha da fazla hissedilmektedir. Ülkemizde kültür ve deniz turizmi ile başlayan turizm sektöründeki gelişmenin alternatif alanlarından biri de kırsal alanlardaki eko turizm, köy turizmi, tarım turizmi ve doğa turizmi olarak adlandırılan turizm faaliyetleridir. Kırsal alanda tarım kooperatiflerinin çatısı altında turizm kooperatiflerinin gelişmesi kırsal kalkınmanın ve ülke kalkınmasının başlıca dayanak noktalarından biri olacaktır. Kırsal alanda turizm kooperatiflerinin gelişmesi yanında ülkemizde büyük bir kısmı küçük işletmelerden oluşan sektörün de kooperatifleşmeye ihtiyacı vardır. Turizmin hangi dalı olursa olsun küçük işletmelerin başarılı bir hizmet ağına kavuşmaları güçlerini birleştirmeleri ile mümkündür.

Bugünkü ortamda bu yazıyı okuyan gerek sektör içinde gerekse sektör dışındaki birçok okuyucular tarafından kooperatifleşme ihtiyaç olarak görülmeyecektir. Sektöre hizmet edenlerden isteğim lütfen dünyadaki uygulamalara bakmalarıdır. Birde ülkemizde küçük işletmelerin ve kırsal kesimin içinde bulunduğu durumu geniş bir zaman dilimi içinde değerlendirmeleridir. Ne kazandık ne kaybettik diye düşünmeleridir.

Gerçekte kooperatifler bu hizmetin gerçekleştirilebileceği en iyi modeldir.

Küçük işletmelerin veya bireylerin ekonomik ve sosyal dayanışmasının bir marka olarak kooperatif çatısı birleşmesi ile gerek hizmet kalitesi yükselecek gerekse pazarlama gücünün artması küçük işletmelere büyük kazançlar sağlayacaktır.

Bu gerçeği zaman kaybetmeden görelim. 21 yüzyılın küresel krizini yaşadığımız bu günlerde kooperatif çatısı altında birlik ve beraberliğin sorunların çözümü için en doğru anahtar olduğunun farkına varalım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 416
Toplam yorum
: 86
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 778
Kayıt tarihi
: 19.02.10
 
 

Tarım, Gıda, Ormancılık, Çevre, Örgütlenme ve Proje konularında çalışmalarda bulunmaktayım. Öncel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster