Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '19

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
48
 

Uluslaştıkça Türkçe

Bir toplumun gelişmişlik düzeyi “uygarlık” sözcüğüyle karşılanmaktadır.Uygarlık ve dil ilişkisi toplum gibi dilin de gelişmişlik düzeyinin göstergesidir.Bu gelişmişlik dile yansıdığı gibi,dildeki gelişmeler de toplumun kültürel yapısını derinden etkiler.

Uygarlaşma bireyin,toplumun dil içinde somutlaşması,yaşam bulması olarak tanımlanabilir de. “Dil devrimiyle gün yüzüne çıktı bireyliğimizin anadili, toplumsallığımızın ulusdili ve devletimizin devlet dili varlığımızın kurucu dili oldu Türkçe.”*

“Dil bir uygarlık olayıdır. Bir uygarlığın kurduğu dil, başka bir uygarlığın düşündürdüklerini söylemez, yetmez söylemeye.Bir ulus uygarlığını değiştirdi mi dilini de değiştirmek zorundadır.” **

Kısaca bir ulusun düşüncesi kendi dilinde gelişir.

Türkçe ulusdil olmadan önce Selçuklu,Osmanlı dönemlerinde yönetimce dışlandı.Osmanlıca yönetim dili olarak Türkçenin önüne geçti.Türkçe unutuldu.

Kırsal kesimde yaşayan, okul yüzü görmemiş,okuma yazma bilmeyen halk Türkçenin yaşamasını sağlar. Türkçenin yönetimce unutulmaya bırakılması karşısında halk ozanları Türkçeyi deyişlerinde kullanır. Böylece halk, ozanlar Türkçeden yana emek verirler. Ancak kesin çözüm, dil devrimiyle gerçekleşti.

Kişinin tek başına dilini savunması kuşkusuz çözüm değildi. Bu bir toplum, devlet sorunuydu. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti kurulana dek devletin bir Türkçe sorunu olmamıştır. Ancak ulusal kimliğine kavuşan toplumumuz gündemine dil sorununu taşımış, Atatürk’ün “Ulus demek, dil demektir. ” özdeyişiyle onun toplumsal yaşamımızdaki önemini kavramıştı.


* (Ali Dündar, Dilimiz Düşüncemiz, TDD, Eylül-Ekim 2009)

** (Nurullah Ataç, Ulus gazetesi, 9 Kasım 1952)

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 702
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster