Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
467
 

Umarım korkulan olmaz..

Umarım korkulan olmaz..
 

Seçmenin yarısı Erdoğan'a evet dediğine göre herkesin görüşü en az on yıl daha Başbakan, Başkan veya Cumhurbaşkanı olarak ülke'nin başında olacağı şeklindedir.. 

Evet doğrudur. Hem yüzde elli, hemde amiyane tabirle kemikleşmiş oy..Siyasi polemeiklerle ve günümüz muhalefet liderleriyle Erdoğan'ı yıkamazlar. Bunun tersini söylemek akılcılık olmaz.. 

Seçmen tarafından tescillenmiş olan Erdoğan'ı ancak bi şekilde yıpranabilir hatta siyasi hayatı son bulur, o da hiç istemediğimiz ve asla temenni etmeyeceğimiz ekonomik buhran ve kriz dır.. 

Ülke'nin burokratik yönetimi iktidarıyla-muhalefetiyle siyasilerde olduğu gibi ekonominin yönetimi de patronların güdümünde olduğudur..Piyasa ekonomisinde onlar ne derse o oluyor. On, bilemediniz onbeş dolar milyarderi yönlendiriyor ülkenin ekonomi lokomotifini.. 

"Para'nın dini imanı olmaz" denir.. Ülke lokomotifini elinde tutan on kişi için vatandaşın ekonomik zorluğa girmesi, hatta tamiratı mümkün olamayacak kayıpların yaşayabilmesi önem taşımaz.. Onlar için varsa yoksa "meta" dır.. 

Bu durum tespitinden yola çıkarak Erdoğan'ın tek korkacağı durum meta patronlarının çizeceği olumsuz rotaları olmalıdır..Cari açık ve borsa'daki yabancı yatırım bilançolarına bakıldığı zaman durumun da pek iyi olmadığı şeklinde yorumlamak mümkündür. Üstelik yabancı para akışları gerçek değil, kağıt üzerinden akışlar olması daha da ürkütücüdür. 

Dolar'ın uzun yıllar aynı değerdeki seyri de bir başka soru işareti.. 

Bütün bunları alt alta sıraladığımız zaman dolar milyarderler tarafından gerçekleştirilen tıpkı 94 ve 2001 krizlerinde olduğu gibi yeni büyük kriz'in eşikte olacağı yorumu yapmak zor değil gibi görünüyor.. 

Eger amaç Washington tarafından Erdoğan'ın pimini çekmekse, bu korkulu senaryo uygulanacak endişesindeyim.. 

Umarım korkulan olmaz.. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2324
Toplam yorum
: 1110
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 447
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster