Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
595
 

Umarım Sırada Dolmabahçe Sarayı Yoktur.

Umarım Sırada Dolmabahçe Sarayı Yoktur.
 

  Dün gece gene bir acı haberle irkildik. Acı olayları yazmayacağım,diyorum ama ben kaçtıkça acı olaylar birbiri peşi sıra cereyan ediyor.

  Dün akşam saat 19.30 sıralarında Galatasaray Üniversitesi'nin tarihi binasında çıkan ufak bir yangın haberi ile başlayan olay daha sonra yangının çatıya sıçraması ile devam etti ve sonunda  tarihi bina tamamen kül oldu. Dün geceden bu yana Galatasaray Üniversite'sinin genç üyelerinin  sosyal paylaşım sitelerindeki feryadlarını acı ile takip ediyorum. Bir çoğu çocuklarımın arkadaşları  olan bu gençler bugün toplanıp okulumuzu nasıl yeniden yapılandırabiliriz konuşmaları yapıyorlar şu anda.

  İhmal,  tedbirsizlik hangi sebeple olursa olsun bir tarihi bina daha kül oldu.Bütün Galatasaray Üniversitesine acılarını paylaştığımızı buradan belirtmek istiyorum.

  Daha bu yangının külleri soğumadan biraz evvel internette bir açıklama okudum. NTV Tarih Yayın Kurulu Üyesi Sayın Necdet Sakaoğlu Dolmabahçe Sarayının da aynı tehlike ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulunuyordu bu açıklamada. İstanbul Boğazı sahil şeridinin en önemli yapısı olan Dolmabahçe Sarayı'nın her an yangın tehlikesi ile karşı karşıya olduğu düşüncesi çok korkunç. Necdet Sakaoğlu ,bu tür yangınların eski saraylarda veya başka amaçla kullanılan binalarda her an beklenebileceğini, bu binaların yangından gereği gibi korunmadığını,hergün yüzlerce öğrencinin girip çıktığı ,faal biçimde kullanılan binaların tarihi dokusu ve ahşap yapısının dikkate alınmadığını belirtiyor.

  Saray olarak yapılan bu binaların sadece saraylık konumlarına uygun faaliyetlere açık olabileceği, örneğin buralarda sadece sergiler açılabileceği, müze olabileceği de Necdet Sakaoğlu tarafından ekleniyor.

 Umarım Galatasaray Üniversitesi tarihi yapısının başına gelen bu acı olayın  başka sarayların başına gelmemesi için gerekli emniyet tedbirleri alınır ve biz tekrar bir acı olay daha yaşamayız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ÇOK ACI CANIM ÇOKK.BENCE KASITLI YAPILIYOR BU VAHŞETLER.SELAM VE SEVGİLER.

NAHİDE ÇELEBİ 
 23.01.2013 17:29
Cevap :
Ben de çok üzgünüm Nahide Hanım.sevgiler  23.01.2013 23:29
 

Hangi tehlike ne kadar inandırıcı sizce? Senelerdir soba ile ısınmış olan tarihi binada şimdi yangın çıkıyor..çıkacak hı.Önceden yerini hazırlıyorlar çıkmaz ise ben şaşacağım...Kendi kendimi yiyorum artık bu kadarına pes...Tşk. ederim duyarlılığınıza selamlarımla.

Tülay EKER 
 23.01.2013 14:01
Cevap :
Haklısınız. Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygı ve selamlarımla  23.01.2013 16:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1030
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster