Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
515
 

Ümmeti-i Muhammed, minare mi istemiştiniz?

Ümmeti-i Muhammed, minare mi istemiştiniz?
 

Ümmeti-i Muhammed, Minare mi istemiştiniz ?


Düne kadar susanlar, sıra bana gelmez diyenler. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenler. Milyonlarca Alevi’yi yok sayanlar. Alevi köylerine kocaman minareli camii yapanlar, sünni imam atayanlar. Başka dinleri ve kültürleri hiçe sayanlar, zorunlu din dersleri koyanlar. İsviçre’nin bundan sonra yapılacak camilere minare yapılmasını engelleyen referandumu sonrasında, kuyruğuna basılmış kedi gibi bağırmaya başladılar. İnanç özgürlüğünden dem vurmaya başladılar. Günaydınnnn … hele şükür. İnan özgürlüğü ha öyle mi? Aklının düne kadar neredeydi? Evet fazla uzaklara gitmenize gerek yok yanıbaşınızda milyonlarca Alevi var. Diğerlerini saymama gerek var mı? Hala cemevlerine devletin bir katkısı tok. Öncelikle iğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırınız. Elbette inançlar hakkında oylama yapılmamalı. Ama benim ülkemde oylama şöyle dursun hala inkar politikaları uygulanmakta, farklı inançlar yok sayılmaktadır. Dilerim İsviçre’nin bu antidemokratik uygulaması, farklı inançlara saygı duyulması açısından kazanım sağlar. Dünyada bizim inançlarımızdan farklı inançlarında olduğunu idrak eder saygı gösteririz. Buna ilişkin internette bir yazı okudum, onu sizlerle paylaşmak istedim.

Ümmeti-i Muhammed, Minare mi istemiştiniz ?

Dünya Müslümanlarının İsviçre’nin ‘minare inşaası’ engellemesi, bu eylemi oylaması, oylama sonucu çıkacak olan kararın olumsuz olması ihtimali üzerine konuşuyor. Dünya Müslümanları hangi ahval ve şerait içerisinde tepki veriyor, açıklamaları nelerdir, savunmaları nelerdir, bilemeyeceğim.

Türkiye Müslümanları da İsviçre’deki bu gelişme ve arkasından gelecek kararlar üzerinden görüş belirtiyor, duruma müdahil oluyor, hatta ben de dün akşam sevgili arkadaşım Ebru Afat’ın Sky TV’de konuyla ilgili görüşlerini beğeni ile izledim.

Ben konuşulanın dışında birşeyler söylemek istiyorum, dünya Müslümanlarını konuya dahil etmeden, Türkiyeli, Türk Müslümanlara konuşacağım, bizimkilere, Muhammed’in ümmetine, yani yarın eğer Rasulullah’ın o mübarek yüzüne bakabilecek yüzleri olanlar varsa işte onlara;

Ey Türkiye’nin Müslüman Ümmeti!

Minare mi, istiyorsunuz?

Ne için?

Mahya asmak için mi?

Türklüğünüzü övmek için mi?

Irkçılık yapmak için mi?

Minare mi, istemiştiniz?

O öyle olmaz din kardeşim! Bu din minare ile din olsaydı, Müslümanların şeklen zürafa olması gerekirdi.

Minare mi, İstemiştiniz?

İstemekle olmaz, din kardeşim!

Gel beri; şimdi o minareyi istemekten önce bir kendin gibi olmadığı için ‘ mum söndürmekle, kardeş bilmezlikle, namussuzlukla itham ettiğin tüm Alevilerden gel bir helallik iste önce, arın, paklan, pis pis minareye çıkılmaz, zaten zürafada değilsin, değil mi?

Minare mi, istiyorsunuz?

Bir bak bakalım şöyle ülkeye çok şükür adım başı camiilerin olduğu bu ülkede yakılmaya çalışılan Alevilerin anısına bir bak bakalım, vicdanını bir konuştur, senin adım başı camiine karşı bu insanların ibadet haneleri var mı, yok mu? Bir bak bakalım.

Minare mi, istemiştiniz?

Gel beri ; o iş öyle olmaz din kardeşim, önce çık bir bakalım Milli Eğitim Bakanlığına aç ağzını yum gözünü ;Yahudi’nin, Hristiyanın, Pagan’ın çocuğuna nasıl zorunlu din dersi verebilirsin diye bir sor bakalım.

Minare mi istemiştiniz?

Bu din ‘temizlenmeden’ kişinin ibadet etmesini uygun bulmaz. Şimdi aziz din kardeşim, kendi yurdunda devletinden yetim, anadan-babadan zaten yetim olan Ermeni çocukların alnının teri, minik ellerinin emeği, Tuzla Yetimhanesini gasp ettikten ve edenlere sustuktan sonra o ‘pislikle’ hangi minareden, nasıl, nereye yükseleceksin? Zürafa isen o başka!

Minare mi istemiştiniz?

Hrant Dink’in bir Ermeni olarak çoğunluğu Müslüman bir ülkede korunması ve savunulması biz Müslümanların boynunun borcu iken katledilmesinden sonra halen ses çıkartmadıysan, şimdi o minarenin, tepesine çıkıp ‘hepimiz ogün’üz’ diye bağırmak için mi istiyorsun, hey gidi din kardeşim!

Minare mi, istemiştiniz?

Heybeli Ruhban Okulu açılmasın, din elden gidiyor naraları ile korumaya çalıştığın, İslam’ın bel kemiğine en ağır darbeyi indirirken, inanan ‘ insanların inançlarının gereğini yerine getirmesine engel olurken, ey benim sakaldan, vatan sevgisinden, cengaverlikten mütevellit din kardeşim o minareyi hangi hakla, hangi yüzle talep edeceksin?

Minare mi, istemiştiniz?

Ne verdin ki, ne istiyorsun?

Senin dinin sana, onun dinin yine sana, öyle mi?

Vallahi onun aslı; benim dinim bana, senin dinin sana.

Yani Rabbena, hep bana’ bir dua girişi değil, vallahi onun da aslı ; Rabbena, Atina …

Minare mi, istiyorsunuz din kardeşlerim?

Sizin minarenizin yolu ancak anaları, evlatları, eşleri gözaltında kaybolmuş Kürtler ile omuz omuza onların kayıplarının hesabını sormaktan, onların haklarını talep etmekten geçer. Yoksa, Zürih’in <ı>ünlü Helvetiaplatz <ı>Meydanı‘nda, bağdaş kurup ;

İsviçre’de yok minare,

Beri gel oğlan, beri gel.

Ciğerim doldu yare,

Beri gel oğlan, beri gel.

diye içli içli söylenirsin.

Tencere dibin kara.....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bakalim dünyanin uydusu aya ilk camiyi dolayisiyla minareyi kim dikecek. Bakin arkadaslar bir seyin altini cizmek gerekir. Bati ülkelerinde yasak olan camii degil minaredir. Bu Almanya´da da tartisma yaratacaga benziyor. Adamlar ibadet yerlerinizi yapin dinsel vecibelerinizi yerine getirin ama sinirinida bilin diyorlar acikcasi. Bir sey daha acikca görüldü ki demokrasinin aslinda cogunlugun azinliga tahakkümü oldugu gercegini ortaya cikardi. % 51´in % 49 üzerinde nasil bariz bir sekilde üstün oldugunu kanitladi. Eger demokrasiye inaniyorsaniz yapacak birsey yok malesef.

Utku Aksu 
 06.12.2009 2:01
 

Çok güzel bir yazı yazmışsın Sana ait olmayan yazı biraz uçuk olmuş ama gerçekleri anlatıyor, e gerçekler de acıtır,değil mi:) Ben hala, insanların kendi yaptıklarına bir kulp bulacaklarını düşünüyorum. Bu olayın patlak vermesi,bir açıdan iyi oldu, belki bir kişi,biz yanlış yapmışız diyebilir.Sonuçta camiler yasaklanmamış,sadece minaresi ama bu kadarı bile özgürlükleri kısıtlama adına gereksiz bir atılım.Zaten söylenecek herşeyi söylemişsin,önermem lazım:) Sevgilerimle.

SINIR 
 05.12.2009 0:43
 

Bu tipler hep ister. Alışmışlar bir kere ne yapsınlar. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 04.12.2009 19:02
Cevap :
Rabbena hep banacılar deseniz ya. Saygılarımla.  04.12.2009 23:12
 

Öyle bir toplum yapısı oluşturuldu ki,hem dindar,hem Milliyetçi,Hem bencil,egoist, kısa yoldan köşe dönme arzusu için hırsız bireyler.Bu yapı içinde toplum bireylerin yapacakları nedir?Bu olgulara zarar geldi mi dört elle bu olgulara sahip çıkmak ve sahiplenmektir.Öyle de yapıyorlar zaten! Çünkü,toplumu yönetenlerde,çıkar ve getiri sağlayanlarda, bu olgulardan nemalanıyorlar.Ortaya çıkan tablo,hem dindar,hem Milliyetçi,hem kısa yoldan köşe dönmek için elli takla atan bireylerin oluşturduğu toplum ve bu olgulara hiç söz söyletmeyen bir yapı! Yıllarca bu olgular üzerinden siyaset yapmışlar ve insanları peşlerine takmışlar.Aslında çok "minare" ilgilendirmiyor onları, çıkarları ve getirileri bu olgular üzerine kurulu olduğu için bağrıyorlar.Tıpkı oyuncağı elinden alınmış bir çocuk misali! Hani,biri çıkıpta Davos da, "One munite" diye bağırmıştı ya! Birden kaybettiği siyasi, kariyerini tekrar kazanmıştı.Buna derler toplum dillini iyi bilmek!Yönetenler kendi dinlerini,Milliyetlerini,ırklar

Zaman Tüneli 
 04.12.2009 16:32
Cevap :
Meydan o kadar boş kalmış gibi istedikleri şekilde at koşturuyorlar. Özellikle de yandaş basını kullanarak. Hani dönek liboşlarda yanında promosyonu. 12 Eylül faşist cuntasının panzerleriyle devrimcileri yerle bir ettiği ortam onlara kaldı. Din ve ırkçılık tek tutamaçları. gerçek anlamda bir altarnetif yok. Gerçi yeni bir oluşum için yoğun çalışmalar başladı ama sonuç ne olur. bukadar erozyon nasıl giderilir ne kadar zaman alır kestiremiyorum. Ama inanıyorum....UMUTLUYUM  06.12.2009 12:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 221
Toplam yorum
: 1772
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1840
Kayıt tarihi
: 27.09.06
 
 

Evli bir kız çocuğu babasıyım. Yüksekokul mezunuyum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum.16.03.2017 ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster