Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Şubat '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1168
 

Umuda sevdalıyım

Umuda sevdalıyım
 

Karanlığın üzerine yürüyelim...

Her gün olduğu gibi, bu sabah saat 07.30’da işe gitmek üzere servis otobüsüne bindim. Çalıştığım işyeri şehrin doğusunda. Şehrin en kalabalık bulvarından geçiyor otobüsümüz. Dükkanların büyük çoğunluğu henüz açılmamış daha. Açılanlarda temizlik yapıyorlar. Sokaklar kalabalık, insanlar işlerine gitmenin telaşı içinde koşuşturuyorlar. Simitçilerin başı kalabalık. Malum olduğu üzere toplum olarak evde kahvaltı yapma alışkanlığımız bulunmamaktadır.Hava parçalı bulutlu.Bulutların arasından birden güneş kendisini gösteriverdi. Kocaman ve kızıl rengi ile muhteşem görünüyordu. İlk kez güneşin doğuşunun bu kadar güzel olduğuna tanıklık ediyorum. İnanın sokakta sabahın erken saatlerinde koşuşturan insanlardan hiç birisinin dikkatini çekmemiştir. Oysa bu güzellik beni çok etkiledi. Bunu paylaşmak istedim.Karanlığı yırtarak bulutların arasından çıkan güneşi gözlemlemenizi istedim.Sokaklarımızı aydınlatan güneşi.Tüm insanları selamlayan, içini ısıtan güneşin muhteşem görüntüsünü belki bir sabah sizlerde izlersiniz.

Yaz akşamları, kır bahçelerinde dondurma yerken veya çay içerken gün batımını izlemek, muhteşem görüntüyü belgelemek için fotoğraf çekeriz veya kameraya alırız. Güneşin kızıllığını arkamıza alarak resimler çekiliriz.Ama güneşin doğuşunu izleyenlere rastlamadım.Siz izlediniz mi, resim çekildiniz mi önünde. Örneğin ayin ilk haline ilişkin bir şiir yazdınız mı, roman okudunuz mu? Oysa mehtaplı gecelere ilişkin çok şiir okudunuz. Türküler dinlediniz. Ayın şavkı vurunca denize, yakamozları kaydettiniz kameranıza. Ayın ilk halinde gökyüzüne baktınız mı? Lütfen bakınız yıldızlar ne kadar çok, ne kadar ışıl ışıl . Mehtaplı gecelerde yıldızlar görünmüyor oysa.

Acaba akşam güneşin batımını önemsememiz karanlıktan kokmamızdan mı kaynaklanıyor. Güneşin doğuşunu neden önemsemiyoruz. Nasıl olsa güneş doğacak ve akşama kadar dünyamızı aydınlatacak olmasından mı?

Karanlıktan korkmayalım üzerine üzerine yürüyelim, aydınlanması için karanlıkların. Susurluk karanlığını aydınlatmak için, bir dakikalık karanlık eylemini birlikte yapmıştık. Yine ülkemizin üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başladı. Kara bulutları birlikte dağıtmak için karanlığın üzerine yürüyelim. Korkunun ecele faydası yok. “Sen yanmasan, ben yanmasam, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa” Hrant Dink katledildi, büyük bir tepki gösterildi.Bir takım kirli ilişkiler yumağı su yüzüne çıkarıldı. Tepkiler süreklilik göstermedi. Aynı “düşünce”sizliğe sahipler bu kez Orhan PAMUK ve Can DÜNDAR’ı öldürmekle tehdit ettiler. Yeterince tepki gösterilmemesi üzerine daha da ileri giderek ırkçı kafatasçı düşüncelerini korkmadan avazları çıktığınca haykırır oldular. Karanlıktan değil, karanlık kafalılardan korkmalıyız. Susmak, onaylamaksa, tepkimizi gösterelim.

Anımsanacağı üzere” naziler ilk önce komünistleri alıp götürdüler. Sorgusuz sualsiz katlettiler. Kimse ses çıkarmadı, sonra sosyalistleri, yine kimse ses çıkarmadı, sonra sosyal demokratları, yine ses çıkaran olmadı, sonra demokratları, yine ses çıkaran olmadı. En sonunda insani değerleri taşıyanları alıp götürdüler yine kimse ses çıkarmadı. “ÇÜNKÜ SES ÇIKARACAK İNSAN KALMAMIŞTI.”

Gelin hep birlikte bir de güneşin doğuşunu, ayın ilk halini izleyelim. Gün doğumuna şiirler yazalım, türküler söyleyelim. Gelin ayın ilk halinde göründüğü gecelerdeki ışıl ışıl yıldızlar için şarkı söyleyelim. Yıldızlı gecelerde sevgilimizle el ele gezelim.

Gelin karanlıkları aydınlatmak için; barış, sevgi, kardeşlik ve sevda türküleri söyleyelim, birlikte el ele halay çekelim.

YÜKSELİYOR AK BİR MARTI GİBİ DENİZİN ÜZERİNDE UMUT .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çözümsüzlükten kâr edinen çevreler olduğu sürece bu düzen pek değişeceğe benzemiyor. Önyargılı, şiddet eğilimli gençler yetiştiriyoruz. TV ler mafyayı meşrûlaştıran dizilerle dolu. Oysa, sade vatandaşın halinden anlayan yok. Bir toplumun gelişmişliği sadece ekonomisiyle değil sanatçılarına, aydınlarına verdiği değerle ölçülür. Bu değeri düşürmeyiz umarım... Saygılar...

Uzeyir Kadioglu 
 07.09.2007 0:28
Cevap :
"İyiler de en az kötüler kadar cesur olmak "zorunda. Boşver, banane demeden. Umudumuzu kaybetmeden. Çocuklarımızı öcüsüz- böcüsüz yetiştirmeye özen göstererek. Sevgi, barış ve kardeşlik tohumlarını ekelim hele bir kere. Göreceksiniz "Dağlarına Bahar gelecektir" MEMLEKETİMİN. Saygılarımla.  07.09.2007 14:46
 

Gün doğumunu ne kadar severim bir bilseniz. Yeniden doğacak güneşler güzel yurdumuzun üzerinde. Bu karanlığa gömülecek değiliz. Ellerinize sağlık. Saygılarımla

Mercandan 
 23.02.2007 11:48
Cevap :
Sabah güneşini birlikte selamlayalım. Sevgi çiçekleri açsın diye. Sabah güneşini birlikte selamlayalımbarış çiçekleri açsın diye. Birlekte selamlayalım güneşi mikroplar yok olsun diye. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Saygılar.  23.02.2007 13:36
 

En keyifli saatlerimdir, sabah sahilde yaptığım sporla geçirdiğim zamanlarda, gökyüzüdeki ayın güneşle buluşmasını izlemek:) Aydınlığa tutkulu umuttan ise asla vazgeçmeyenim:) Hoşçakalın.

Doğa 
 21.02.2007 14:51
Cevap :
yüreğinizdeki aydınlık hiç azalmasın  21.02.2007 15:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 221
Toplam yorum
: 1772
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1848
Kayıt tarihi
: 27.09.06
 
 

Evli bir kız çocuğu babasıyım. Yüksekokul mezunuyum. Bir kamu kurumunda çalışıyorum.16.03.2017 ta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster