Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
351
 

Umudumuz Barzani…

Umudumuz Barzani…
 

Dışişleri bakanımız sayın Davutoğlu’nun “Mesud Barzani’den PKK’nın lojistik desteğini kesmesini ve daha aktif tedbirler almasının bekliyoruz” şeklindeki sözleri içimize su serpti.

Öğrenmiş olduk ki, Barzani bir kısım tedbirler alıyor, terörü bitirmek için sizinle ortak çalışıyor, bir tek lojistik desteği sağlama konusunda teröristlerle mücadele yeterli değil. Onu da istedik, hemen yerine getirirler artık.

Hep merak etmişimdir. O taraftan bakınca gerçekten bu kadar saf mı görünüyoruz? Değilse bizimle eylenmek mi birilerinin hoşuna gidiyor.

Irak bir bataklıktır. Gerek kendi halkı, gerek ekonomik değer olan petrolü, gerek oraya hükmetmeye çalışan emperyal güçleri ile bir bataklıktır Irak. Barzani’de bu bataklık içinde onun bunun maşası olarak yaşamayı kabul etmiş, adam yerine koyulmasında çok büyük sakıncalar olan birisidir. Çok büyük bir devlet büyüğümüz ondan postal öpücü diye söz eder.

PKK, Kuzey Irakta yuvalanıyor. Bu herkesçe malum. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, bu aşağılık terör örgütünü yok etmeden Kuzey Irak ile ekonomik ilişkiler geliştirerek bir anlamda kendi ayağına kurşun sıkmıştır. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, terör saldırılarının ardından Irak’a nota verilmediğini söyledi. Çırağan Sarayı’ndaki Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi kapsamında gazetecilere açıklama yapan Özügergin, “terör saldırılarının ardından Irak’a nota verilip verilmediğinin” sorulması üzerine, “Hayır. Çünkü notayı niye verirsin? Karşı taraftan hiçbir işbirliği görmemişsindir veya tutumundan memnun değilsindir, ‘bana bak’ diye verirsin. Zaten hem kuzeyle hem Bağdat ile çalışan bir ilişki içerisindeyiz. Dolayısıyla kalkıp da her seferinde ayrıca bir nota vermeye gerek yok” şeklinde konuştu. Bu açıklamadan sonra sanırım bizimde “bu nasıl iyi ilişkidir ki, caniler oradan geliyor, eylemi yapıp geri dönüyor, sen önlem alacağına adeta bizi tehdit ederek, sınır ötesi harekattan kaçınmamızı istiyorsun, ”sorusunun Barzani’ye sorulup sorulmadığını bilmeye hakkımız var.

Hükümet politikası ortada. Çoğunluğu yandaşlardan oluşan bir dizi şirket Kuzey Irakta iş yapıyor. Aslında bu şirketler PKK nın güvencesi. Bu bölgeye yatırım yapılırken PKK nın bunu kullanabileceği hiç düşünülmedi mi?

Gerek güneydoğu gerek tüm ülkemizin gerekse orta doğunun o bölgesinde barış, huzur isteniyorsa, yapılacak tek şey lafta değil hakikatte bedeline bakmadan, PKK yı bitirmek şarttır. Türkiye Irak sınırı sarp dağların üzerinden geçerek her türlü terörist sızıntısına izin veriyor. Irak’ta istikrar sağlanıp, terör bitene ve normal hayata geçilene kadar sınırlarımızı Irak bölgesindeki düzlüklere kadar indirmeliyiz.

Değilse, Barzani’den medet ummaya, Teröristi el üzerinde tutmaya devam edersek her gün yeni şehitlerimiz olacaktır.

23/06/2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Affedersiniz ama... Kelin Merhemi olsa kendi başına sürer! Barazani kim? Gerçi yandaşlara ihale verip, bizden aldığı ucuz elektirik ile PKK'yı Kandil'i de aydınlatıp çift taraflı çalışan kaypak biri! Selamlar...

Mesut KARİP 
 28.06.2010 15:16
Cevap :
Merhaba, Yorum ve katkınız için teşekkürler...  03.07.2010 20:05
 

Ne günlere kaldık. Bir aşiret reisinden medet umuyoruz. Eğer 72 milyonluk ülke, Barazani'nin yaptığını yapamıyorsa, bu devlet batsın! Selamlar...

Mesut KARİP 
 24.06.2010 13:39
Cevap :
Merhaba, Bence devlet değil ama AKP medet umuyor. Saygı ve selamlar...  28.06.2010 19:53
 

Irak sınırının düzlüklere indirilmesi sanırım daha önce gündeme gelmişti ama kabul görmedi... Birilerinin işine gelmediği için tabii. Aslında Apo'nun yakalandığında canlı olarak yurda getirilmesi en büyük hataydı bence.

Melek Koç 
 23.06.2010 21:08
Cevap :
Merhaba, Bölgeyi biliyorum. Savunulması çok zor. Muhakkak birşeyler yapmak lazım. Apo konusunda ise artık yapılacak tek şey onun dünya ile irtibatını kesip unutturmak. Saygı ve selamlar...  23.06.2010 22:25
 

Geçen yazınızda siz çözüm önerilerinizi ortaya koymuştunuz, değerli Osman Bey. Çözüm basit. Basit olmayan kişisel çıkarları. Kimin? Yönetenlerimizin!... Kahroluyorum inanın...

Emine Supçin 
 23.06.2010 18:22
Cevap :
Merhaba, Şu aralar üst üste aynı konuları işliyor çözüm önerilerimi ve başka pencereden bakışları anlatmaya çalışıyorum. Elimden geldiğince çok insanı da az bir şey düşünmeye sevketmek istiyorum. Mesela bu. Saygı ve selamlar...  23.06.2010 19:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1670
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster