Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
703
 

Umutlar Geceleyin Yüreğin Daracık Limanına Çekilir, Seher Vaktini Beklerler

Umutlar Geceleyin Yüreğin Daracık Limanına Çekilir, Seher Vaktini Beklerler
 

Mutluluk ayrı, hüzün ayrı renklerdir. 

Aydınlık mutluluğu, karanlık hüznü ifade eder.

Gündüzün kabına sığmayan umutlar, Gecenin karanlığında yüreğin daracık limanına çekilir seher vaktini beklerler.

Aydınlıkta ölçüye sığmayan hayaller, geceleri yer, yer kopar, küçülür sabahın fecri için yeniden düğümlenirler. 

Geceleri sessiz kalır umutlar, yorgun olur hayaller. Sevinçler, hüzünler bir kenara çekilir derinden derine düşünürler.  

İyi ki karanlık ve sessiz gecelerin sonunda aydınlık ve sesli gündüzler var.

Her canın gecesi uykuyla mı geçer? Hayır.

Bazılarına geceler uyumak için değil, hüzün için, keder için, ağlamak içindir.

Onlar için aydınlık bile geceler gibi karanlıktır. Onlar için geceler yağmur yağmadığı halde, rüzgâr esmediği halde soğuk, puslu ve sisli geçer. 

Bazıları geceleyin düşüncelerin karanlık kuyusuna düşerler, kuyudan kurtulmak için güneşin doğuşunu aydınlığı beklerler. Karanlık geceler onlara yoldaş olur.

Bakınız geceler için iğneyle, bin bir renkli iplikle akılda iz bırakacak ne derin sözler söylemişler.

Geceler yârim oldu, ağlamak karım oldu,

Her dertten yıkılmazdım, sebebim zalim oldu,  

Bayram gelmiş neyime, kan damlar yüreğime,

Yaralarım sızlıyor, gülmek benim neyime. (Urfa yöresinden)

Öyle ya her yiğidin bir ahu zarı var. 

Bazıları için geceler zevkli, sefalı geçer, bazıları için geceler gamlı kederli geçer

Bulutlar dağılır, yıldızlar kaybolur, ay yorulur gece gündüze inat yerinde durur. Geceler mi insanı hüzünlendiriyor yoksa insan mı hüzünlerini gecelere saklıyor. 

Kimi yüzme bilmeyen çaresizler gibi sevdanın denizinde çırpınırken, Kimi geceleri kendini dertlerin, hüzünlerin, karanlık çölünde sanır.    

Ondandır insan ömrünün yarısı gündüzlerle, yarısı gecelerle geçer. Sabahın seherinde eller açılır Yüce Yaratana arz edilir dilekler, 

Güneş yüce dağları aşınca, vadiler gölgelenir, sonra akşam, biraz sonra ise etrafı asfalt gibi  karanlık kaplar.

Geceler hep hüzünlendirirler. Takatsiz, anlamsız kalır sözler, mecalsiz olur heceler.

Bakışlar bir başka hal alır, gözler derinleşir, yüz benzi renk değiştirirler, Fecir haber verince, umutlar tazelenir yeniden dirilir.

Yıldızlar güneşten utanırcasına gökyüzünü terk ederken. Sabaha meydan okurcasına gitmem, diyen karanlık geceler. Umutlar tükenmez, hayaller bitmez. Elbette her geceyi bir gündüz aydınlatır.

Kara ve beyazın birbirinden ayırt edildiği fecir zamanında karanlık gece biter. Aydınlık başlar. Bilinmedi, çözülmedi gece mi gündüzden, gündüz mü geceden çıkar.

“ Kovalayan daima arkada olduğu için gece her gün gündüzü kovalıyor, yakalıyor, üstünü örtüyor lakin bir türlü geçemiyor” ( Yasin Suresi: 40 )

“Hicri takvime göre ise önce gece, sonra gündüz gelir. Mübarek günler, mübarek geceleri takip eder”

Anlaşılır doğru açıklama da ise ne gündüz geceyi geçer, ne de gece gündüzü geçer. Bilindiği gibi yeryüzü küre şeklinde yaratılmıştır. Gece ve gündüz de aynı anda yaratıldı.

Ayetin manasını çözenler bu açıklamalara rağmen gecenin gündüzden önce geldiğini söylemek mümkün değil diyorlar.

İster gündüz geceyi, ister gece gündüzü kovalasın gerçek şu ki umutlar aydınlıkta çoğalır, hüzünler karanlıkta birikir.  

Hüzünler, dertler, kederler gecenin karanlığında yüreğin daracık limanına sığınır. Geceler sessiz, hareketsiz.

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilge cümleler kurmuşsun.Bayağı derinlik de katmışsın.Yani düşüncelerini etkili cümlelerle sunmuşsun.Okuyan etkisinde kalıyor. Benim gibi hayata yüzeysel bakan biri bile yazının felsefi derin kuyularında debelenip durdu.

Kerim Korkut 
 05.12.2017 18:36
Cevap :
Kıymetli Korkut; Hayata yüzeysel baktığınız için 90 yaşındaki adama sen yaşlanmamış-sın diyorsun.Yorumlarımı üç gün sonra cevapladınız bunun cezası fırçadır. Lakin yorumlarınız uzun olduğu için fırçalardan kurtuldunuz.Korkut dertlerle, kederlerle, hüzünlerle,acılarla geceyi geçirenler var.Onlar sabahı hasretle bekler.Ben Mersin'in kenar mahallelerini geziyorum. İçimizde o kadar acılı, hüzünlü,kederli insanlar var ki onları tanımak ve onlarla yarım saat konuşmak dahi beni teselli ediyor. Umutlar sabahın seherinde tazelenir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   05.12.2017 21:33
 

Geceler kişisel duyguların yoğunlaştığı zamanlardır. Dertler, umutlar, sevgiler, hasret gibi duygular yüreklerdedir hatta sığamaz yüreklere. En güzel yazılar, şiirler geceleyin yazılır, seher vakti nokta konulur, selamlar sağlık ve mutluluklar dilerim kardeşime...

Yurdagül Alkan 
 16.11.2017 22:49
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan; Evet, Deryalara sığmayan insan umutları geceleyin o daracık yüreğin limanına sığınıyor orada sessiz durup sabahın seherini bekliyor.Sabah aydınlığında ise umutlar tekrar canlanıyor insan yaşamına deva oluyor. Saygılar sunuyorum.Tüm ev halkına sağlık ve mutluluk diliyorum.   18.11.2017 12:18
 

Değerli Burakgazi Hocam. Siz yazdığınız vakit, madde de manayı,manada da maneviyatı sarıp sarmalıyor sunuyorsunuz. Bilinir ki "karanlıklar bu dünyada da uhrevi yaşamda da aydınlığa gebedir" Saygılarımla.

E Ruhi YALÇIN 
 13.11.2017 14:58
Cevap :
Kıymetli E Ruhi Yalçın; Aynın o manada dile getirmek istedim. İsteseydi hiç geceyi yada karanlığı var etmezdi.Karanlığında aydınlığında hikmetini kadir kıymetini biliniz demiştir.Umutlar, hüzünler,kederler, sevinçler gece karanlığında bir kenara çekilseler de umutsuz olmamak lazım çünkü kısmet olur ise seher vakti olacak, sonra güneş doğacak ve aydınlık bir gün başlayacak.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.   13.11.2017 19:16
 

Her canlı,özellikle insan bir karanlıktan gelip bir başka karanlığa gider,önemli olan iki karanlık arasındaki aydınlık günlerde kendine,çevresine,ulusuna ve insanlığa faydalı olmasıdır...Güzeldi!Elinize sağlık Burakgazi bey dostum.Selam ve saygılarımla sağlıcakla kalınız.

Abbas Oğuz 
 12.11.2017 21:31
Cevap :
Kıymetli Abbas Oğuz; Aydınlıkta yaşam mücadelesi veren insanlar, karanlıkta dinlensinler, uyusunlar diye gündüze karşı gecede yaratılmıştır.Aydınlıkta umutlar birbir sıralanır, hayaller uzar gider. geceleri ise yorgun insanların umutları, hayalleri, hüzün ve kederleri de sessiz, sedasız kalır yüreğin limanına çekilir sabahın seher vaktini bekler.Esas düşündüren de insanoğlunun ömrü gece ile gündüz arasında geçer bu beni derinden derine düşündürür.Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.  12.11.2017 22:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1974
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster