Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
626
 

Üniversite gençliği; sakın kredi almayın!

Üniversite gençliği; sakın kredi almayın!
 

En çok anne babalar bilir; okul giderleri bir türlü bitmek bilmez, çocukların öğrenim yaşamı boyunca bütçeden önemli bir pay ayırmak gerekir.

Hele ki üniversiteye başlayınca bu giderler daha da artar. Kayıt parası, fotokopi, kitap, teknik gezi, bitirme projesi vs derken, bir de bakarsınız maaşınızın büyük bir bölümü bunlara gitmiş.

Çoğu zaman düşünmüşümdür; gerçekten üniversitelerimiz parasız mı diye. Harç alınır ya kaydolurken, harç mı haraç mı hep karıştırırım nedense (!)

Kayıt yenileme zamanları en parasız günlerinize rastlar çoğu zaman. Çocuklarınızın okuduğu bölüme göre değişen bu paralar korkulu rüyanız olur ister istemez. Hele bir de iki çocuğunuz aynı anda üniversitede okuyorsa...

Buradan gençlere seslenmek istiyorum; sakın kredi almayın! Ailenize yük olmamak için aldığınız kredi, sonradan ailenizin başına dert olur.

Diyelim ki kredi aldınız, mezun olduktan bir yıl sonra devlet geri ödemeye başlamanızı isteyecektir. 3 er aylık bir ödeme planı yollanacaktır adresinize, buna göre geri ödeme yapacaksınızdır. Peki ama, siz o zaman iş bulmuş olacak mısınız? Hadi iş buldunuz diyelim; düzenli olarak yatırabilecek misiniz kredinizi? Ödemeniz aylarca sürecek, askere gideceksiniz, evleneceksiniz. Kredinizin geri ödemesi bir kabus gibi hiç peşinizi bırakmayacaktır bu süreç içinde.

Öyle bir an gelecektir ki, geri ödemeye gücünüz yetmeyecek, bu kez bankadan kredi çekip borcunuzu kapatma yoluna gideceksiniz. Şu anda bankada çalışan pek çok personelin, kendi bankalarından kredi çekip bu borçları kapattığını ve devlete değil de bankaya borçlandıklarını biliyor musunuz peki?

Ne yapıp edin, kredi kullanmayın üniversite eğitiminiz sırasında. Çünkü mezun olduktan sonra yaşamın sizi nereye savuracağı belli olmaz. Bu yük ailenizin üstüne yüklenir eninde sonunda. Babanızın 3 ayda bir aldığı maaştan hatırı sayılır bir pay ödemesi gerekir aldığınız kredinin geri ödemesi için.

Bugünlerde yayınlanan bir habere göre, kredi borcunu ödemeyenler için haciz işlemleri başlatılmış. Ne çok ailenin canı yanacak, kimbilir. Uzun vadede ödeyemeyen, hepsini bir anda nasıl öder? Neden bir esneklik sunulmaz hep merak etmişimdir. Kredi neden alınır, tabii ki ailenin yeterince parası olmadığı için. Böylesine bir açmazdır işte bu kredi işleri...

Gençler; kredi almayın ne olur!

Belki biraz az gezersiniz, istediğiniz her şeyi alamaz, yapamazsınız; ama mezun olunca bir kuş gibi hafif olacağınıza inanın, geri ödenecek borcunuz olmayacağı için.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnşallah öğüdünüzü dinlerler.. Bu önerileri aslında basın-medya da fazlasıyla yapmalı ama sanki onlarda bu gençleri ezme işbirlikçileri gibiler.. yazınızı baş yazı yapmaları lazım ama nerde... Sevgi-saygılarımla.

Ermert Revsen 
 21.04.2008 10:40
Cevap :
Sevgili Revsen; mezun olunca iyi bir iş, iyi bir maaş sahibi olan kaç genç var ki? Kredi destek için alınıyor. Sonra da banka faizi öder gibi ödeniyor. Ödeyemeyenin evine haciz geliyor. Durumu iyi olan neden kredi çeksin ki? Sevgiler...  21.04.2008 23:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2130
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster