Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mart '10

 
Kategori
Üniversiteler
Okunma Sayısı
24602
 

Üniversite'lerde Hasta Raporu Geçersiz mi?

Üniversite'lerde Hasta Raporu Geçersiz mi?
 

Üniversitelerin sembolü olarak İst. Ü. Kapısı koyulmuştur.


Öğrenci hasta olacak, tıp'bi kurum hastanede yatması gerekir veya ameliyat gerekir diyecek. Fakat bu süreç (resmi rapor)belgelendiği halde geçersiz olacak ! Bu hukuksuzluk değil mi?

Hukuk önem kazanması için eğitimle birlikte uygulanmasına özen gösterilmesi gereken medeni bir davranış ve hukuki bir hak olarak topluma yerleşmesinin başlangıcı olarak önem taşımaz mı?

Bir önceki yıl çocuğun birisi hepatit nedeniyle acilen tedavi için hastaneye yatırıldı, bir hafta yatılı tedavi olmasına ve bir hafta istirahatli olması gerekmesine rağmen Gaziantep Üniversitesi raporu geçersiz saydı.

Yine Bu yıl diğer çocuk burun ameliyatı oldu bir hafta hastanede kalıp 5 gün istirahat verdiler. Raporu Harran Üniversitesince kayda alınmadı geçmiyor dendi.

Belki bu çocukların devamsızlık sorunları yok ama önemli olan realitenin uygulanmasıdır. Ahbap çavuş ilişkileri ile düzensizliğe gençleri alıştırmamaktır.

Bu durumda bu üniversite gençliği hak ve hukukun nerede nasıl geçerli olduğunu nasıl bilip öğrenecek. Gerekçe belki öğrencilerin bu yöndeki eğilimlerinin önlenmesi diye savunulabilir. Ancak kimse keyfi için hastanede yatıp tedavi görmez veya ameliyat masasına yatmaz.

Belki ayakta tedavi için istirahat alınması bu görüşlerle özellikle vize dönemlerinde incelemeye alınabilir. Ama imtihandan kaçma durumunun dahi olmadığı zamanlarda ki yatılı-ameliyatlı tedavilerde raporun ve yatma süresinin geçersiz sayılması hangi mevzuatla savunulabilir! Acaba kim uğraşacak bu evrakla deyip savsaklamak mı, yoksa gayri nizami caydırıcılık mı?

Bu uygulamalar özellikle eğitimin en üst kişilik kazanılan çağ olan üniversite öğretim-eğitimi kurumlarında olması nasıl izah edilebilir. Çocuklara söylenen (şifaen ) "devamsızlığınız fazla yok, işleme koymaya gerek yok." deniyor. Ya bu süreç içinde başka hukuki veya idari durumlar olursa ne olacak?

Öğrenci hastanede olacak ama nerde olduğu flu olarak belki de derslere devam ettiği kayıtlara geçecek. Daha sonra yine hukuki bir sorun olsa ayıkla princin taşını!

Üniversiteler mevzuat ve yasalara en titiz uyması gereken, eğitim ve öğretim kurumlarıdır. Gençler burada vatandaşlık kurallarına devletin meşru yasal mevzuatına uymayı ve takip etmeyi öğrenecekler.

Üniversite ve yüksek okulların daha duyarlı ve mevzuata (genel hukuk) uygun davranmaları! YÖK'ün uyarması dileği ile.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 376
Toplam yorum
: 933
Toplam mesaj
: 229
Ort. okunma sayısı
: 1829
Kayıt tarihi
: 06.07.07
 
 

Hayat herkes için aslında yalnızlıktır. hiç kimsenin doğal garantisi yoktur. (Günlük atüel haberl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster