Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
95
 

Üniversite olayları ve barış süreci

Üniversite olayları ve barış süreci
 

Devam ede gelen barış sürecinin sabote edilme ihtimali üzerinde daha önceki yazılarımda da bir takım öngörülerde bulunmuştum.

Bu topraklarda 30 yıldır aralıksız devam eden bir kardeş kavgasından nemalanan, palazlanıp güç kazanan bir takım iç ve dış odakların bu savaşın bitmesini kolay kolay kabullenmeyeceklerini, bu uğurda gerekirse akla gelmeyecek yol ve yöntemlere başvurabileceklerini gözü ve gönlü aydınlığa bakan birçok kalemşor yazdı, birçok insan dile getirmeye çalıştı.

Önce Paris suikastında 3 Kürt kadın siyasetçiyi katlederek bu amaçlarına ulaşmaya çalıştılar, ardından Sinop ve Samsunda BDP’li vekillere yönelik bir linç girişimine öncülük ettiler. bu da tutmayınca bu defa Kürt siyaseti ve Hükümet arasında sürdürülen müzakereleri sekteye uğratmak için olanca güçleriyle hükümeti yıpratmaya ve özellikle “akil adamlar” yüzünden pervasız bir taarruz başlattılar. Tıpkı göle yoğurt çalma absürtlüğü gibi bir akıl tutulmasına yenik düştüler.

Ulusalcılık ve milliyetçiliğin bileşkesinden şövenizmi ortaya çıkartıp toplumun dengeleri ile oynamaya çalıştılar.

Her türlü entrika ve desiseye başvuracaklarını tahmin etmiştik dedik ya, aynen de öyle yaptılar.

Ne Paris suikastları, ne Karadeniz bölgesinde BDP’lilere yönelik gerçekleştirilmek istenen linç ve ne de akil insanlara yönelik başlatılan kirli politikalar amacına ulaşamayınca bu sefer eski ama oldukça etkili bir yöneteme başvurma gereği duydular.Üniversite gençliğini birbirine kırdırmak!

Muğla, Dicle ve ODTÜ’de tezgâhlanan ve tekrar vizyona konmaya çalışılan bu yüksek gerilimli film özellikle Diyarbakır’da çok etkili oldu denilebilir.

Geçtiğimiz hafta Hizbullah ile adları anılan bir grup ve basına yansıyan iddialara göre dışarıdan destek alan bu grup; Kürt öğrencilerin üzerine satır ve palalarla saldırıya geçti!.

Gerekçe Kutlu doğum haftası etkinliklerinin Kürt öğrencilerce engellenmeye çalışıldığıydı.

Barış ve kardeşliği bünyesinde en önemli tema olarak barındıran bir dinin inanmışlarının böylesi ilkel ve insanlık dışı bir eyleme başvurabileceklerine doğrusu insan inanmak istemiyor.

Üniversiteleri karıştırmak, gençleri birbirine kırdırıp toplumu provoke etmek için başvurulan bu yöntem de çok şükür ki başta BDP ve sonrasında MAZLUM-DER’in büyük çaba ve gayretleri ile şimdilik önlenmiş oldu.

Özellikle doksanlı yılların başında Batman, Silvan ve Diyarbakır’da Hizbullah’ın karıştığı olaylarda ve aralarında bir milletvekilinin de olduğu (Mehmet Sincar) yüzlerce faili meçhul(!) cinayetin dosyasının hala meçhuliyetini(!) koruduğunu unutmayalım.

Böylesi hassas bir sürecin akamete uğramaması adına toplumun her kesiminin çok daha fazla duyarlı ve dikkatli olması gerekir

Oya Tığlı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 528
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster