Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Eylül '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
550
 

Üniversite seçimi

Üniversite seçimi
 

ÖSS bitti, ÖSYM sonuçları da açıklandı. Artık onlar Üniversite öğrencisi. Yarınlara açılan kapıların aydınlık yüzleri.

Bu maratona yıllarca emek verdiler. Hem büyümenin farkındalığı ile boğuşurken bir yandan da geleceklerine yön verecek 180 dakikanın heyecanı ile baş etmenin yollarını aradılar. Çocuklukları, ergenlik dönemleri test kitapları içerisinde kaybolup gitti. Kendilerine ait zamanlardan çalmaya kalktılar çoğu kez.. Hayatları hep başkaları tarafından programlandı. Onlar, ipleri ailelerinin, öğretmenlerinin elinde birer kuklaydı aslında. Herşey onların iyiliği içindi. Onlar çocuktu. Tamam da o zaman neden çocukluklarını yaşamalarına izin verilmedi ? Neden çocuk oldukları bilindiği halde hataları affedilmedi ? Neden koridorlarda gürültü yapıyor diye öğretmeninden dayak yedi yada neden disiplin cezası aldı ?

Çocuk deyip onlar adına kararlar alıp, sonrada "Bu adam olmayacak.", "Halâ büyüyemedi." serzenişlerinde bulunulur çoğu kez. Suçlu yine onlardır. Kişiliklerini pasifize eder sonrada suçlu ararız hep..

Madem büyükler her şeyi bu kadar iyi biliyor , neden üniversite seçimlerinde gerekli araştırmaları yapmıyorlar merak ediyorum.

Devlet üniversitesi olsun özel üniversite olsun üyelik ve akreditasyonlarının araştırılması gerekiyor. Milyarlarca liralar verilerek okutulan çocukların gittiği okullara baktığımda ibretle ve hayretle görüyorum ki halen (International Association of Universities)Uluslararası Üniversiteler Birliği , (European University Association) Avrupa Üniversiteler Birliği, EDEXCEL : (Higher National Diploma-HND-UK) üyesi değiller, ABET :(The American Board For Engineering and Technology) akreditasyonları yok. Yani, çocuğunuz Uluslararası bir diplomaya sahip olmayacak mezun olduğunda. Mühendislik eğitimi alanlar ABET'in önemini çok iyi bilirler. Fakat yeni başlayacak bir öğrenci bundan haberdar değildir. Milyarlarca liranın nasıl kazanılacağını bilemeyen çocuklarımızdan bunun hesabını soramayız.

Madem ki eğitim bir yatırımdır, yatırımı doğru değerlendirmesi gereken ebeveynlerdir. Master yada Doktora Programından bahsetmiyorum. 25-30 milyarlara varan öğrenim ücretli fakültelere kayıt yaptırdığınız ilk yıllardan bahsediyorum.

Elbette ki yazdıklarımdan bunlara sahip olanlar çok iyi diğerleri kötüdür anlamı çıkarılmamalı. Ancak şu da yadsınılmayacak bir gerçek ki diplomasında eğitim dili ingilizce yazan bir mezun, Türkçe yazana oranla 1-0 önde başlıyor hayata. Uluslararası bir diplomanın artıları, teknolojik anlamda ABET'e uyumlu eğitim almış olmak ta kapıları aralamakla kalmıyor sonuna kadar açıyor onlara.

Yapılması gereken biraz araştırma, zaman ayırma, paylaşma ve bunları yaparken de onları olayın içine çekip bizim için ne kadar önemli olduklarını onlara hissettirme.

Ne yazık ki Türkiye'de yukarıda bahsettiğim üyelik ve akreditasyonlara sahip sadece 4 üniversite var. Yavru Vatan Kıbrıs'ta ise 1.

Bilkent

Boğaziçi

İTÜ

ODTÜ

Doğu Akdeniz

Mutlu yarınlar dilerim..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba ben üniversite sınavlarına hazırlanıyorum.bu diplomaların uluslar arası olması demek sadece eğitiminin ingilizce verilmiş olması demek midir?bazı üniversitelerin bazı bölümleri ingilizce eğitim veriyor ör:çukurova makine müh.bunun gibi eğitim veren üniversitelerden alacağımız diplomalar da uluslar arası geçerlilik taşır mı?

Gözde Dkdrk 
 04.09.2008 12:57
Cevap :
Merhaba sevgili Gözde. Öncelikle başarılar diliyorum. Yolun açık olsun. Eğitim dilinin ingilizce olması , Uluslararası diploma verdiği anlamını taşımıyor. Bölümü ingilizce okuduğunda, bu sana meslek hayatında artı sağlayacak. Fakat diplomanda eğitim dili Türkçe yazacağı için yüksek lisans programlarında yeniden sınava girmek zorunda kalacaksınız. Bu tüm üniversiteler için böyle. Bunun değişmesi lazım. Bunun içinde veli ve öğrencilerin YÖK'e, özel üniversite ise Rektör'e bu durum ile ilgili talepte bulunulması gerekli. Ses çıkmadığı için kimsenin umrunda değil. Yazımda bahsettiğim üyelik ve akreditasyonları almak için bir takım standartlar gerekiyor. Bunlar sağlanmalı. Lütfen gitmek istediğiniz Üniversitenin sitesine girip , bölümünüz ve okulunuzun Uluslararası üyelik ve akreditasyonlarını inceleyin. Aydınlık yarınlar dilerim. Nur Zeynep  04.09.2008 14:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 348
Toplam yorum
: 959
Toplam mesaj
: 108
Ort. okunma sayısı
: 1324
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

İstanbul 25 Temmuz : /… İşletme tahsil ettim. Özel ilgi alanım olduğu için 2 yıl Psikoloji okudum..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster