Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Mayıs '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
280
 

Üniversite sınavı

Üniversite sınavı
 

Üniversiteye Giriş Zeka Testi 

Üniveristeye kaydolacak birinci sınıf öğrencilerine kopya çekip çekmediklerini anlamak için birkaç basit soru sorarak anket yapılabilir. 

1. Hangi okuldan mezun oldun ? 

2. Hangi dershaneye gittin ? 

3. Mod-medyanı biliyor musun ? 

4. matematikten haberin var mı yoksa varmış gibi mi yapıyorsun ? 

5. Okulu kaç yılda bitireceksin ? 

6. Okulu bitirince ne olacaksın. 

Muhtemel cevaplar. bazı belirli özel okullardan imam hatip lisesinden ve belirli dershanelerden mezun olduklarını söyleceklerdir. Mod ve medyanı ilk defa duyduklarını, matematiği çok iyi bildiklerini söyleyeceklerdir. 

Halk arasında efsane olmuş bazı konular. 

Üniversitede bir profesör kızını bir şekilde önce üniveristeye sonra yüksek lisansa sonra da doktoraya aldırır. Bu kız zeka problemi olmasına rağmen saçma sapan bir yabancı dil sınavı olan ve aklı başında insanların 60 almaya zorlandıkları bir sınavdan 85 alıverir. Bunu alırken de asla bir ingilizce makale okumuluğu yoktur ve bildiği dil yes ve no'dan ibarettir. 

Sonuç: Türkiye'de her zaman belirli bir azınlığın torpilli çocukları her zaman soruları bir şekilde almışlar ve üniversiteti kazanmışlardır. Ama bu sefer kazanan sayısı genişletilmiştir, çünkü her ile 1-2 üniversite her ilçeye en az 1-2 yüksel okul açılmıştır.Dolayısıyla torpil işi el altından değil isme özel soru ve cevap kağıtlarıyla genişl boyutlu olarak yapılma ihtiyacı doğmuştur. başkan gerekeni yapmıştır. Savcı gerekeni yapmıştır. Üniversiteye girecek belirli kişi grubu üniversiteye yine girecektir. 

Ne demiş ünlü bir bakan " sen okuyacaksın ben okuyacağım bu ineği kim güdecek " Dolayısıyla en iyi işleri inek gütmek olan birileri tarafından yönetilen ve bir koyunu 500 metre uzaktan arkasından tanırım diyenler tarafından idare edilen bir bürokrasiden tabii ki şifre de çıkar torpilde. 

Üniversiteye girmek için yıllarca çalışan ve çalışacak olan insanlarımıza Allah sabır versin. 

Son söz: Bir ülkede namuslular namussuzlar kadar cesaretli değillerse fazla söze gerek yoktur. Çünkü bu ülkede 1milyon 700bin adayadan sadece bir tanesi itiraz için mahkemeye başvurmuş. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1841
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster