Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
267
 

Üniversitelerde cinsel tacize karşı ilk birim Ankara Üniversitesi'nde kuruldu

Üniversitelerde cinsel tacize karşı ilk birim Ankara Üniversitesi'nde kuruldu
 

Bugün (13.10.2011) gazetelerdeki bir habere göre Ankara Üniversitesi, Türkiye Üniversitelerinde ilk defa bünyesinde "Cinsel Tacize Karşı Birim" kurmuş.

Bu çok sevindirici bir haber. Ankara Üniversitesini örnek olduğu ve ön aldığı için gerçekten tebrik ederim. Çağdaş toplumlar risklere karşı bu gibi uygulamalarla etkin caydırıcı önlemler alırlar.

Hastanelerde de "Hasta Hakları Birimleri" var ve onlar da hastane personeli ile hastane çalışanları arasındaki sürtüşmelerde çok önemli tanpon görevi yapıyorlar.

Dilerim her kurumda bu tür çağdaş uygulamalar yaygınlaşır.

Ancak bu uygulamayı kanımca daha da geliştirmek gerekir. Mesela Mobbing (psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı verme) ve Bullying (akran zorbalığı) konusuyla da birleştirilmelidir. Örneğin basından takip ediyoruz üniversitelerimizde maalesef bu tip olaylar son zamanlarda çok sık olmaya başladı. Bunların etkin bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Türkiye’de ne yazık ki son yıllarda her kurum kirleniyor, bari üniversitelerimiz temiz kalsın. Ülkenin gerçekten iyi, temiz kurumlara çok ihtiyacı var.

Maalesef bana göre bu tür tavırlar toplumun huzurunu bozduğu gibi felaket ekonomik kayıplara da yol açıyor. Kurum ve kuruluşların İnsan Kaynakları Departmanları da bu nedenle bu gibi konuları ıskalamamalı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Hüseyin Bey, Üniversitelerde böyle bir birimin kurulması güzel bir adım doğrusu.Ama bu yetmez.İşlerlik kazandırılmalı.Dostlar alışverişte görsün vari bir birim olmamalı.Her şeyden önce güven vermeli insanlara.Çünkü cinsel taciz olaylarını ifade edebilmek, hatta şikayet edebilmek çok basit bir durum değil tacize uğrayan açısından.Ama yine de umut verici bir gelişme...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 13.10.2011 15:18
Cevap :
Çok haklısınız Ayşegül Hanım. Ama bir başlangıç olması ve caydırıcı olma ihtimali sevindirici. Teşekkürler. Selamlar  13.10.2011 15:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2312
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster