Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '06

 
Kategori
Üniversiteler
Okunma Sayısı
704
 

Üniversiteli gençlik

Üniversiteli gençlik
 

Gençlik denince akla gelen üniversitede okuyan kitle gelir hep akla. Neden? Çünkü ülkenin kaderidirler ya da zorla birşey yapmaları beklenir onlardan.Bizlerde olmayan birçok insan üstü özelliklere sahip olmak zorundadırlar. Yaratıcı olmaları gereklidir çünkü hocalarında bu ruh zaten bu pekte bulunmuyordur artık onlar ne kadar daha çok ekders alabilirimin peşindedirler!

Bilimsel düşünmeleri gereklidir çünkü mezun olduklarında karşılarında KPSS sınavı gibi çok bilimsel bir sınav vardır ona hazırlık yaparlar kendi derslerini bırakıp!
Siyasetten anlamalıdırlar çünkü milletvekili seçilme yaşı neredeyse onların mezun olduklarında hemen politikaya atılabilmeleri için yeterlidir! Aşiret üyesi olmaları, ceplerinde milyarları olması gerekmez politika için!

Ekonomiyi çok iyi bilmeliler çünkü şimdiden milyarlarca doları bulan dış borcumuzu onlar ödeyecektir! Simit ve çay onlar için iyi bir öğündür borçlarını düşündüğümüzde.

Evet yukarıda bahsettiklerimde bir abartı var mı sizce? Neresinden bakarsanız bakın gençlerin işi çok zordur. Onların başarılı olabilmelerini istediğimiz hayat her geçen gün biraz daha zorlaşmaktadır. Peki kendilerine örnek alabilecekleri ne sunuyoruz onlara.TV lerde sabah programlarında ki hayatı mı örnek almalılar ya da gece çıkan ünlülerin nerede kimle olduklarını mı takip etmeliler... Elbette hiç biri ama onlara bu sorumluluğu yüklerken bizlerin onlara sunmaları gereken çok şey olduğunun da farkında olmalıyız.

Üniveritelerimizin yüzde kaçında bilimsel çalışmalara verilen önem Avrupa ve ABD ile kıyaslanabilecek durumda, yine kaçında gençlerin de söz sahibi olabilecekleri gençlik dernekleri ya da kulüpleri mevcut ve olanların kaçı aktif olarak çalıştırılabiliyor. Gençlere altenatifli bakış açısı kazanabilmeleri için imkan sağlamalıyız artık. Tek düze " biz ne dersek o " mantığını yıkmalıyız. " Sus sen daha küçüksün ne bilirsin" diyerek bir köşede oturmasını beklediğimiz gençlerden sonradan kahraman olmalarını beklemek gerçekçi olmayacaktır artık.

Gençler, bu ülkenin geleceği için sizler girişimci bir ruha sahip olmalısınız, yokları var etmek için mücadelenizi sürdürmelisiniz ki yukarıda bahsettiklerim tersine dönebilsin. Bizler size sunamadıklarımız için üzgünüz ama ileride bizlerede bunları kimse sunmamıştı zaten deyip bir kenarda oturursanız gelecekte sizler de umit(siz) olacaksınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle yazdıklarınıza katıldığımı belirtmek istiyor, paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Farkli bir bakış açısıyla konuya baktığımda şunları gözlemliyorum; -Gençler bu konuların bilincine sahipler mi? -Birazda suçu öğrencilerimiz de aramamız gerekir mi? -Üniversite öğrencileri pozitif bilimleremi daha çok aşina yoksa medya maymunlarına mı? -Suçlu eğitim kurumlarımı yoksa gerçekte öğrenciler mi? -Üniversitelerde ki eksiklikler arz ve taleple ilintili mi? Acaba gençlerimiz sadece avuçlarını açıp Tanrı'dan birşeylerin değişmesini mi bekliyorlar yoksa uğruna savaşıyorlar mı? Yoksa duayi dahi biraktilar mi? -Pozitif bilimlerin kalbi üniversitelerden neden bilim üreten , araştıran gençler çıkmıyor? -İlgisiz ama basit bir örnek vermek gerekirse eğitimin son noktası olarak görülen üniversitelerimizde şuan kaç öğrenci okumakta ve acaba blog yazarlığı yapan bu binlerce insanlik kitleden 50nin üstünde öğrenci var mıdır? Pardon eğitimin kalbinden bahis etmekteydik değil mi?

Eray Kanaat 
 01.01.2007 19:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 807
Kayıt tarihi
: 18.12.06
 
 

1975 Trabzon doğumluyum. İlköğretim, lise ve üniversite öğrenimimi İstanbul'da tamamladım.Şu anda Tr..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster