Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '11

 
Kategori
Üniversiteler
Okunma Sayısı
1040
 

Üniversiteli olmak

Üniversiteli olmak
 

Eğitim Koçu


Günümüzde neredeyse köylere kadar üneversite açıldı. İllerin tamanında en az bir üniversete var. İlçelerin çoğunda fakülte ve yüksekokullar açıldı. Buna rağmen sınav sonrası binlerce öğrenci yerleşemeyip hüsrana uğrarken, diğer taraftan yüzlerce kontenjan açık kalmakta; ek yerleştirmeler ile bile tamamlanamamaktadır. 

İlkokuldan itibaren gelecek kaygısıyla sınavlara hazırlanan öğrenciler finale yakın yarıştan kopuyorlar yada sınav sonrasını düşünmekten sınava hazırlanamıyorlar. Yıllarca verilen emek sonrası bu öğrencileri üniversiteye yerleşlemeri için yapılacak son sınava nasıl hazırlamalıyız ki başarılı olalabilsinler. Başarıyı yakalamak için sadece öğrencinin tek başına gayreti yeterli olamayabilir. Sınava hazırlanan öğrenciye anne baba desteği ile öğretmen desteği başarıyı kolaylaştıracaktır. 

Öğrenciye destekten kastım öğrencinin yanında bulunması ders saatini birlikte geçirmeleri değildir. Birlikte geçirelen vaktin niteliği destek açısından önem arzetmektedir. Burada Milliyet Blok aracılığı ile üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere öğretmen desteği ( eğitim koçluğu) sağlayarak görüşlerimi paylaşmaya çalışacağım. Sınav kazanamaz denilen öğrencilerin anne baba ve öğretmen desteğiyle nasıl başarı elde ettiğimii Milliyet okurlarına anlatacağım. Bir masanın en az üç ayakla ayakta durduğunu hep birlikte göreceğiz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sınava hazırlanan öğrencilerin korkusu ve başarısı matematiktir. Şu anda tüm sınavlarda matematik başarı sıralamasında çok etkili olmaktadır. Bir sözel öğrencisi bile arkadaşlarına matematik alanında çözdüğü sorularla fark atmaktadır. Sınavda ki soru sayısı eşit olunca matematik belirleyici olmakdır. Öğrenciler matematiği seviyorlar ise başarıyorlar. Matematiği sevdirmek ise öğretmenle birebir ilgili. Ben şu ana kadar matematik öğretmenimi sevmiyorum ama matemetiği seviyorum ve başarıyorum diyen bir öğrenci görmedim. Eğer öğrenci matematik öğretmenini sevdi ise matematiği de seviyor ve başarıyor. O halde öğrencilerin sınavlarda başarılı olmasında siz matematik öğretmenlerine çok iş düşüyor. Bunun bilincinde olduğunuzu düşünüyor; size ve öğrencilerinize başarılar diliyorum.

Mustafa TERKOS 
 04.03.2011 11:19
 

Öncelikle öss zedelere bilgi vermek amaçlı bir çalışma başlattığınız için tebrk ederim..Yeni açılan üniversitelerden bahsetmek istiyorum.Ben 2007 de açılan bir üniversitede sınıf ört okuyorum.Burada durum eski üniversitelere göre çok farklı.Üniversite yeni kurulduğu için hem fiziksel koşullar hem de akademisyen sıkıntısı çekiliyor tabi bir de üniversitenin kurulduğu ilin sosyal yapısının uygun olup olmaması.Üniversite kurulmadan önce o öğrencileri mağdur etmek yerine öğrencilerin eğitimlerinin en uygun ortamlarda sağlanması ve kurulduğu yerin sosyal yapısının uygun olup olmadığını tespit ederek üniversiteler kurulmalıdır.Yoksa tabiri caizse bir tabela üniversitesinden hiç farkı kalmaz..

emrah güneş 
 03.03.2011 16:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1277
Kayıt tarihi
: 02.03.11
 
 

Gazi üniversitesi Matematik bölümü Mezunuyum. Özel ders öğretmeni değilim eğitim koçuyum. Sadece mat..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster