Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
780
 

Üniversiteye başlarken

Üniversiteye başlarken
 

Bu yıl da uzun ve zorlu bir sınav maratonunun ardından mevcut sistemde belirli bir puan alarak başarılı olan adaylar yaptıkları tercih sonucunda üniversitelerin farklı programlarına yerleştirildi.

Bir meslek sahibi olmanın başlangıç evresi sayılan üniversite eğitimi, birçok heyecanı ve kaygıyı beraberinde taşımakla birlikte bireyin geleceğinin şekillenmesinde temel rol oynayan bir süreçtir. Mesleki başarı ve iyi bir sosyal gelişim üzerine son derece etkili olan bu sürecin bilinçli bir şekilde değerlendirilmesi geleceğe dair planların gerçekleşmesinde oldukça önemlidir. Peki, nasıl bir değerlendirme süreci adaya küreselleşen dünyada daha iyi bir gelişim sağlayarak rekabet gücünü artırmasına yardımcı olabilir?

Üniversitedeki eğitim sürecinin en iyi şekilde değerlendirilebilmesi söz konusu mevcut sürecin iyi bir şekilde tanımlanması ile olasıdır. Bu da üniversite misyonu hakkında yeterli bilgiye ulaşmakla mümkündür.

Bilindiği gibi üniversiteler, özgür düşünce ışığında gerçeğin arandığı, sorgulama, tartışma ve eleştirisel bakışlarla fikirlerin olgunlaştığı ortamlar olarak kabul edilir. Üniversiteler, aynı zamanda yüklendiği ekonomik, sosyal kültürel ve teknolojik gelişme misyonu bakımından da topluma öncülük eden, ürettikleri ile de toplumsal kalkınma ve gelişmeyi sağlayan kurumlardır.

Üniversiteye başlarken belirlenecek bilinçli bir strateji ile istenen hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracağı gibi bireye mesleki alanda kendisini geliştirmesine büyük katkılar sağlayacaktır. Bunun için ilk önce sorgulayıcı bir bakış açısıyla bölüm, fakülte, üniversite ve öğrenim görülen şehrin iyi bir şekilde tanımlaması gerekir. Sorgulayarak farkına varma veya öğrenme, ezberci bir eğitimden gelerek meslek seçimi ve üniversite tercihini kendisi yapamamış bireye sahip olacağı meslek hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayacaktır.

Üniversitelerdeki bölümlerin büyük bir çoğunluğunda ilk yıl çok az sayıda mesleki dersler verilmekte olup, bu da haklı olarak öğrencilerde “mesleğimle ilgili hiçbir şey öğrenmiyorum” tepkilerine neden olmaktadır. Öğrencilerin bu ilk yılı meslekleri ile ilgili bütün detayları öğrenmeleri ve bu ilk yıldan başlayarak mesleki hedeflerini belirlemeleri gelecekleri ile ilgili sağlıklı planlar yaparak stratejiler geliştirmelerine büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Çoğunlukla yeni bir şehir, yaşam ve farklı kültürler ile tanışmakla başlayan üniversitenin ilk yılı, ailesinden ilk kez ayrılacak öğrencilerin bu yeni hayata adaptasyonunu kolaylaştıracağı gibi onların sosyal gelişimine ciddi katkılar sağlayacaktır.

Tanıma ve adaptasyonun yerini tatlı bir koşturmacaya bırakacağı üniversite öğreniminin sonraki yıllarının iyi bir şekilde değerlendirilmesi, amaçlanan hedefe sağlam adımlarla ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Bu dönemde bilgiye ulaşma yollarının öğrenilmesi yanında bilgiye ulaşmada sorgulayıcı bir bakış açısına başvurulması mesleğin iyi bir şekilde öğrenilmesini sağlayacaktır.

Farabi, Erasmus/LLP vb. öğrenci değişim programlarından yararlanılması öğrenciye mesleki eğitiminde ciddi katkılar sağlayacağı gibi, ona farklı kültürleri tanıma fırsatı vererek gerek mesleki ve gerekse de sosyal yaşamda karşılaşacağı sorunların çözümünde farklı bakış açıları ile yaklaşabilme kabiliyeti kazandıracaktır. Ayrıca, değişim programlarından yararlanarak yurtdışındaki üniversitelerde öğrenim görme veya staj yapma akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilere mezun olduklarında büyük fırsatlar yaratacaktır.

Üniversite öğreniminin son yılına girildiğinde bireyin mezun olduğunda mesleğini ne şekilde icra edeceğinin kararını vermiş olması gerekir. Her ne kadar ülkemizin mevcut koşulları birçok meslek mensubunun kendi tercihleri doğrultusunda seçim yapmasını zorlaştırsa da bu karar, bilinçli bir yüksek öğrenim sürecinin gerçek göstergesi niteliğinde olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 87
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2636
Kayıt tarihi
: 02.07.09
 
 

Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi’nden 1997’de mezun oldum. Aynı Üniversitede yüksek lisans ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster