Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1254
 

Üniversiteye başlayacaklar dinleyin!

Üniversiteye başlayacaklar dinleyin!
 

Bu yıl üniversiteye başlayacak gençlere, üniversite de okuyan gençlere ve anne babalarına bir çift sözüm var.

Öncelikle üniversite okuyacak gençler, bu ilk yılınızın belki 1-2 ayı sizin için çalkantılı olacak ama siz bunu biliyorsunuz zaten. Bu dönemi fazla uzatmayıp ortama ayak uydurmak gerek tabi ama nasıl? Zorlu bir sınavdan çıkıyorsunuz, uzun zamandır aklınız hep derslerde olduğu için bayağı bir asosyalleşmiş de olabilirsiniz. Ama üniversiteye başladığınızda ilk kez kendinizi insanlara tanıtışınız çok önemlidir.

İlk zamanlar bir boşluk hissetmek normal, belki bir parça sıkılırsınızda ama sonradan en çok özleyeceğiniz şey o ilk andaki heyecanlar oluyor. Ben üniversite 1. sınıfa başladığımda çok heyecanlıydım. İlk defa yalnız kalmanın, ilk defa kendi ayaklarımın üstünde durmanın kısaca ilklerin o heyacanı vardı içimde. O zamanlar çok çabuk geçiyor. Kesinlikle okulu bitirip gideyim diye düşünmeyin, o ortamdan olabildiğince faydalanın.

Okulun ilk zamanları dersler ağır olmaz, birçok bölümde de birinci sınıf kolaydır. İlk zamanlar arkadaş edinmeye çalışın ve bulunduğunuz şehri keşfedin. Kendinizi gereksiz bir bunalıma sokmayın. Unutmayın üniversite hayatı bir kez yaşanıyor. Ayrıca üniversite hayatınızı renkli geçirmek istiyorsanız,yapmak istediğiniz şeylerin en fazlasını 1. sınıfta yaparsınız sonra 2. sınıfta belki o kadar olmayabilir... Ama 3. ve 4. sınıflar genelde zordur. İnsan kendini mezun olmaya ve derslerin ağırlığına odaklar. O yüzden ilk iki yılın tadını çıkarın.

Tabi anne babalarada görevler düşüyor. Anne babalarda bu alışma döneminde çocuklarına güvenmeli ve onu kendi kanatlarıyla uçması için özgür bırakmalıdırlar. Çocuğunuz gittiğinde,telefonda 'anne baba sizi çok özledim'gibisinden şeyler söylerse sakın "hadi atla gel" tarzında birşeyler söylemeyin.

Üniversite yaşamı güzeldir, ne olursa olsun gerçek hayatla yüzleşmeyi öğretir bize ve geleceğimizi biçimlendirir. (sadece meslek anlamında değil.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 935
Kayıt tarihi
: 28.08.06
 
 

Evet kendimden bahsetmeliyim. Ben 22 yaşında bir üniversite öğencisiyim.. Her genç kız gibi tabi ki ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster