Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
757
 

Ünlü insanlarımız,ünsüz insanlarımız

Ünlü insanlarımız,ünsüz insanlarımız
 

Görsel alıntı


Ün salmış, Şöhretli, Meşhur, Şanlı, Namlı ve Namdar insanlara ünlü unvanı verilir, onlar ünlüler kategorisine girerler.

Gösterişsiz, Şöhretsiz, insanlara unvan verilmez onlar ünsüzler kategorisinde yer alırlar.

Ünlü Yazarlara, Ünlü Şairlere, Ünlü Bestecilere, Ünlü Romancılara ünlü unvanının verilmesini anlıyorum.

Ünlü Doktorlar, Ünlü Hocalar, Ünlü Siyasetçiler, Ünlü Şarkıcılar, Ünlü Türkücüler, vb. Saymakla bitmez.

İşte bunlara ünlü unvanının neden verildiğini bir türlü anlayamıyorum.

Ünlü unvanını hak etmeyen ünlüler, birilerinin verdiği ünlü unvanı ile her konuda ünsüzleri edevat parçaları gibi görürler. Özel ilgi beklerler.   

Peki, bunlar gün ünlüleri tarif eden niteliklerden hangisine sahipler? Birileri onları ünlü unvanını vermiş ömürleri boyunca onlar artık ünlüdür.  

Bilindiği gibi, Türkçe harflerimizde sekiz ünlü sesli harflerimiz vardır. Geriye kalan yirmi bir harfimiz ünsüz ve sessizdir..

Ünlü sesli harflerimiz ses yolunda hiçbir engele takılmadan tek başlarına okunabilen harflerdir.

Ünlü harfleri sözlerde, kelimelerde, anlam ve ifadelerde ayakta tutan da ünsüz harflerdir.

Ünlü harflerimizin bazıları dil gerideyken söylenen, bazıları dil dişlere yakınken söylenen,  bazıları dudak düz biçimdeyken söylenen, bazıları dudaklar önde yuvarlak bir biçimde söylenen ünlüsözler.

Bazıları da alt çene iyice açılmış boşluğu genişlemişçe söylenen ve bazıları da alt çene üst çeneye yakın ağız boşluğu daralarak söylenen ünlü sözlerdir.

Ünlülerimizin sayısı az, ünsüzlerimizin sayısı çoktur. Zaten ünsüzlerden  (Gösterişsiz, Şöhretsiz) olmasa ünlüler ne alkışı nede hayranlığı rüyalarında bile görmezler.

Ne yazık ki ünlü unvanını hak etmeyen ünlüler hiçbir cefa görmeden, hiç çalışmadan, terlemeden birileri tarafından ünlü ilan edildiklerini inkâr ederler ikrar etmezler.       

Sonuçta İnsanlarda ünlü ve ünsüz harflere benzerler.  

Çay insanları, kahve insanları, Coca Cola insanları, Pepsi Cola insanları, Çikolatayı parça, parça yiyen insanlar. Çikolatayı ısırarak yiyen insanlar.

Pizzanın kenarlarını yemeyen insanlar, Pizzanın kenarlarını da yiyen insanlar.

Lokantada hesabı ödeyen insanlar, Lokantada hesap ödenirken WC ye giden insanlar.

Yaşamda normal insanlar, Yaşamda anormal insanlar. Köpek seven insanlar, Kedi seven insanlar.

Çatal, bıçak kullanan insanlar, Elleriyle ( Parmaklarıyla yiyen insanlar.

Sadece su içse yarayan insanlar, Yiyip, yiyip kilo almayan insanlar.

Düzen delisi insanlar, Kafasına göre düzen kuran insanlar.

Peki, kıymetli okurlar ya siz Ünlüler kategorisinde mi, Ünsüzler kategorisinde misiniz?

Anladım sizde bizim gibi ünsüzler kategorisindensiniz.

Ne yazık ki çoğunluktaki bazı ünsüzler ünlü sözcüğünün anlamını dahi bilmeden ünlü unvanını hak etmeyenlere ünlü unvanını kaynak etmişler.

Ülkemizde böyle bedavadan ünlü olmuş olanların var olmaları ile olmamaları neticesi millete bir artı veya eksi kazandırmaz.

Onlara, ünlüleri tarif eden niteliklerden hiç birine haiz olmadıkları için ünlü unvanı verilmesi hiç bir şey ifade etmez. Onlar sadece kendilerine para kazandırır.

Bazı ünsüzlerimiz de onları hayranlıkla izler, alkışlar, peşlerinden koşar, işinden, gücünden, geleceğinden olurlar..     

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi / MERSİN 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zengin birinin metresi olup, ondan ayrıldıktan sonra piyasalarda ikoncan diye dolaşanların ünlü sayıldığı bir toplumda ünsüz olmak her zaman daha iyidir sayın Burakgazi. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 12.10.2016 20:55
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık; Ne güzel bir yorum, Piyasalarda ikoncan diye dolaşanların ünlü sayıldığı bir toplumda ünsüz olmak her zaman daha iyidir. Zaten yazımızın gayesi ve meali sizin yorumunuzla açıklanmıştır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   13.10.2016 9:35
 

Kadın çıkıyor evlendirme programına televizyonda bağırıyor, çığlık atıyor sinir krizi geçiriyor sık sık resmi yayınlanıyor. Basında haber oluyor ve "ünlü" diye sıfat ekleniyor. Yok böyle bir saçmalık. Ün bir emek karşılığı olmalı, resim, müzik gibi sanat dalında mesela, selamlar kardeşime, sağlık ve mutluluklar dileklerimle...

Yurdagül Alkan 
 11.10.2016 11:39
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan:Yetkisiz ve ünsüzler tarafından bazılarının nasıl ünlü ilan ettiğinin ip uçlarını verdiniz.Bunlar meselenin noktaları daha büyük konularda da böyledir.Ülkemde bazıları nasıl ünlü olmuş ayan ve beyandır. Saygılar sunuyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.   11.10.2016 16:27
 

Hoş geldiniz..yine güzel bir yazıyla geldiniz.. Selam ve saygılar efendim..

Selda Çakmak 
 10.10.2016 17:18
Cevap :
Kıymetli Selda Çakmak;Dünya barışına, insanlık yararına, İlim ve bilim dalında ünlü olmayı hak edenlere hiç bir diyeceğimiz olmaz. Lakin analarından doğdukları gün hiç yorulmadan,terlemeden, bir çaba harcamadan ünlü olmayı amaçlayan ve milyonlarca ünsüzleri peşlerinden koşturmadan zevk alanlara kızıyorum.Yıkanmamış lakin ütülenmiş sözlerle de ünlü olmak isteyenlerimiz var. Neyse konuyu fazla derinliklere götürmeyeyim. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   10.10.2016 21:46
 

Mühim olan insan olabilmek gerisi lâf-ü güzaf,sonunda bütün taşlar aynı kutuya girer. Güzel kaleme almışsınız. Selamlar ile sağlıcakla

SAHAFÇA 
 10.10.2016 12:45
Cevap :
Kıymetli Sahafça ( Hadiye Kaplan ) Evet bütün gaye insanlıktır lakin bazı insanlar analarından doğduğu günden itibaren ünlü olmak istiyorlar. Özellikle yıkanmadan ütülenmiş sözlerle, insanların gözlerine sürme çekiyorlar.Kendilerini akıllı, bilgili, başkalarını bilgisiz sanıyorlar.Zahmet,zaman ve yorumunuz için teşekkür ediyorum.Tüm ailenize Saygılar sunuyorum.Hep sağlığınızı daima mutluluğunuzu diliyorum  10.10.2016 15:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1987
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster