Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '10

 
Kategori
Yemek - Mutfak
Okunma Sayısı
668
 

Unlu mamüller ve kemirgenler

Unlu mamüller ve kemirgenler
 

Çoğumuz ve bilhassa çalışan nüfusun büyük kesimi her sabah işe koşturma telaşında kahvaltı edemeden trafiğe atılıyoruz.. İşe aç başlamamak için en yakındaki pastaneden fırından bir poğaça veya benzer unlu mamul alıyoruz.. Bazen de fırından ekmek alıp diğer malzemelerle birlikte ayak üstü bir kahvaltı ediyoruz..

Türkiye’de bu sektörde hizmet veren onbinlerce unlu mamul üreticisi vardır mutlaka..

Peki bir şey hiç aklımıza geliyor mu? veya ne kadar sıklıkla geliyor acaba?
Bu üreticilerin mutfakları veya üretim bölümleri ne kadar sağlıklı, yani temiz ve hijyenik? Acaba buralarda hiç böcek veya kemirgen yaşıyor mu ve bunlara karşı nasıl önlem alınıyor? Bunlar yok ediliyor mu ve durum kontrol altında mı?

Tabii siz hangi pastane sahibine sorsanız şimdi “Ayıp ettin abi, abla o da ne demek, bizde hiç olur mu” gibi cevaplar alabilirsiniz..

Fakat şunu biliniz ki eğer bir profesyonel düzen içerisinde bu işin kontrolü yapılmazsa bu haşere ve sürüngenlerin önünü almak mümkün değildir.

Dolayısıyla unlu mamul üreticileri bu hizmeti ücreti mukabilinde bu işin uzmanı profesyonel firmadan alıp bunu gösteren resmi sertifikayı da müşterinin rahatlıkla görebileceği şekilde asmalıdır.

Fakat bunu yapan kaç kişi vardır dersiniz acaba? Vallahi çok da fazla değildir.. Biz bizi biliriz.. Fare kontrolü de neymiş canım? Adam bir şekilde hallediyor ya.. Yeter ki pamuk eller cebe girmesin..

Onun için arkadaşlar siz siz olun.. Bir pastaneden alışveriş yaparken (veya fırından) haşere kontrol belgesinin olup olmadığına dikkat edin.. Hatta yoksa kibarca uyarın.. Olumlu iletişim kuramıyorsanız da sırtınızda yumurta küfesi yok ya gidin başka yerden alışverişinizi yapın.. Yaniiii… BİLİNÇLİ TÜKETİCİ OLUN Lütfen

Hakkınızı önce kendiniz korumayı öğrenin lütfen.. Yoksa daha çoook Uğur Dündar tarzıı programlar seyrederiz..

Sevgilerle

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye'de sizin kendi elinizle yapmadığınız hiçbir şeye güvenemezsiniz.Özensizlik de var.Çok katkılı özel ürünler imal edip biraz daha fazla paraya satılabilir.Bu alanda çok geniş pazar var.Milyonlarca insan bu şekilde kahvaltı ediyor.Ama işte bizim esnafımız işini bilmiyor.Poğoça deyince basit birşey anlaşılıyor.

Kerim Korkut 
 14.05.2010 6:47
 

Katkı olarak; asıl tehlike kullanılan yağda. Poğaça ve diğer hamur pastahane ürünlerinde hamuru kabartıcı (gaz çıkışı sağlayarak) yağlar kullanılır. Bir poğaça yedikten sonra dilinizle damağınızı yoklayın, kaygan olduğunu göreceksiniz. Ve uzun süre acıkmadığınıza da dikkat edin. Bu konu ciddi. Sabahları bir çok anne çocuğuna kahvaltı ya da beslenme yerine poğaça alma kolaycılığına kaçıyor. İşin sağlık yönünde ilgililer vatandaşı bilgilendirmeli.

Ahmets 
 12.05.2010 12:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 384
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1642
Kayıt tarihi
: 02.05.09
 
 

Yazmayı, okumayı, paylaşmayı, özgürlüğü seven, "BİLGİ"lenirken, "BİLGİ"lendiren dünya insanıyım. Lai..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster