Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '14

 
Kategori
Sanat Eğitimi
Okunma Sayısı
1989
 

Ünlü Ressam Cemal Akyıldız

Ünlü Ressam Cemal Akyıldız
 

 

 

 

            “Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade sözIe oIursa şiir, nağme oIursa musiki, resim iIe oIursa ressamIık, oyma iIe oIursa heykeItraşIık, bina iIe oIursa mimarIık oIur.”   K. Atatürk

            “Sanatkâr, topIumda uzun mücadeIe ve gayretten sonra aInında ışığı iIk duyan insandır.”   K. Atatürk 

 

 

 

              Cağaloğlu’ndan Sirkeci yönünde yolumu adımlarken Saatli Maarif Takvimi’ne uğradım. Sonrasında ayaklarım Bizim kitaplar Yayınevi’ne götürdü. Yayınevi’nin sahibi D. Ali Gültekin ile çayımızı yudumlarken koyu söyleşiye girdik.

              Bir ara ak saçlı, güler yüzlü ve giyimine özen gösteren bir bey geldi, tanıştırıldık.  Atatürk resimleri sanatçısı, Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın kadrolu ressamı Cemal Akyıldız olduğunu öğrendim.

              O’nun kendine özgü espri yüklü anlatımı ile söyleşimiz sürdü. Çizgileri kadar anlatımını da etkili buldum! Çıkarken bürosuna uğradım., Her zaman, her yerde ve ders kitaplarında gördüğümüz o görkemli Atatürk çalışmasını özgün yazısı ile adıma imzaladı. Mutlu oldum! İlgi duyanların tanımasını isterim.

              Kimdir Cemal Akyıldız?

             Trabzon’un Of ilçesinde doğan ressam Cemal Akyıldız, Güzel Sanatlar Akademisinde resim eğitimi almak için 1949 yılında İstanbul’a gelir. Bu Karadeniz delikanlısı, zamanın değerli ressamlarının atölyelerinde klasik tarzda resim çalışmalarını sürdürür. Resme ve sanata adanan ömrüne neleri sığdırmaz ki? Resmin her dalında eserler veren sanatçı, eğitim konulu kitaplara resim çizerek basın topluluğuna da girer. Tarih konulu, belgesel nitelikli ve iz bırakacak, gravür tarzında resimler çizerek sanat adına hizmet üretir.

             Başlangıçta çalışma alanı olarak İstanbul’u seçmiştir. Daha sonra Anadolulun birçok bölgelerindeki tarihi yapıların, gravür tarzında resimlerini çizerek sanat hizmetinde bulunur. Anadolu’yu gezerek çizeceği eserlerin bulunduğu yerlere gidip, tarihlerini de araştırarak çizer.

             Milli Mücadelede yer alan ülkemizin en önemli tarihi mekânlarını çizmek için Cumhurbaşkanlığınca görevlendirilmiştir. Belgesel nitelikteki bu resimlerinden şimdiye kadar yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda sergi açmıştır. Sanatçının bu çalışmaları televizyon yayınlarına da kimi zaman konu olur.

            Çizdiği mimari özelliklerimizin en önemlileri olan Mimar Sinan’ın eserleri ile Türkiye’nin en önemli camilerinin, Selçuklu ve Osmanlı Eserleri’ni bizzat yerinde inceleyerek çizim çalışmalarını ortaya koyar.

            Karadeniz, Cemal Akyıldız’ın sevdasıdır. Kendine özgü mimarisi olan bölgede ana malzeme ahşap olur. Bilindiği gibi Karadeniz, bu konuda da Anadolu’nun diğer bölgelerinden farklılık gösterir. Ancak birçok örnek zaman içinde yok olup gitmektedir. Çizdiği resimlerle gelecekte araştırmacılara ışık tutacak örnekleri kalıcı kılan ressam Cemal Akyıldız, önce doğduğu üç asırlık evin resmini çizdi. Sonrasında yaşama zevkinin ve ahşap mimarisinin zirvesi olan Karadeniz Konaklarını çizmeyi sürdürür. Türkiye genelinde ortaya koyduğu yapıtlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yayınlanır.

                                                                               *

           Ressam Cemal Akyıldız; Fatih Sultan Mehmet’in Türk ulusuna kapılarını açtığı İstanbul’a, şairlere esin kaynağı olan İstanbul’a, tarihi süreçte uygarlıkların harmanlandığı İstanbul’a ve benim de çok sevdiğim İstanbul’a tutkundur. Esenlikli çalışmalarının sürmesini diliyorum. 

                                                                                *

 

                                                      muhsindurucan@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 664
Toplam yorum
: 471
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1370
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster