Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1050
 

Unut gitsin!

Unut gitsin!
 

planı yapanlar


Amerikan mafyasında unut gitsin anlamında bir söz vardır. Artık olay gözden çıkarılmıştır anlamını yitirmiştir, önemi kalmamıştır gibidir. Bizim bu kürt açılımı konumuzda unut gitsin ama perde arkasında halkın gündemini boğalım, zam adı altında vergileri salalım politikasıdır. Muazzam bütçe açıklarını IMF değil halk finanse edecek. Yeni yatırımlar olmadığına göre mutlaka yeni vergiler için, mevcut döner kaynaklara yeni zamlar yapılacak. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt, müskiratlar gibi.
Son elli yıldır bu ülkenin bağrından doğmuş, saf halkın çıkarlarına hizmet eden iktidarımız olmadı. Yıllardır emperyal çizginin salınımı altında yaşıyoruz.

Kürt sorunu denen sorun bugün diğer azınlıklar içinde aynıdır. Yerel konuşma dışında bilim dili, okul dili olamıyacak bir dil neden okutulsun. Bu ayrışma değilde nedir. Her ülkenın içinde azınlıklar vardır ülkenin baskın anlamda ulusunun adı ne ise resmi adı ve dili odur. ABD de bugün yirmi milyon kişi azınlık durumundadır, oralardan ayrışım sesleri çıkmıyor. Ulusun adı Amerikalıdır dilide İngilizcedir. Yerel anlamda ispanyolca dahil bir çok dil konuşulmaktadır.

Yüz yıldır bölgedeki töreler, ağalık, feodalite tasfiye edilmemiş ve bu sorun kartopu gibi büyümüştür.
Eğer bir ülkede azınlıklar anayasa ve yaşam kavramında eşit değillerse o zaman sorun var demektir. Güzel ülkemin her yerinde kürtler, aleviler ve tüm azınlıklar devlet başkanı da olabilme hakları vardır. Ne isteniyor, bunun iki anlamı var.

PKK açısından ayrışma ve kuzey ırakla bütünleşmedir. Ben uniter yapı istiyorum falan bunlar safsatadır. Bu işler böyle başlar. Önce özerklik alırsın, sonra istinaf mahkemeleri, sonra ayrışım arkadan gelir.

Hükümet açısından ise gündem oluşturmak, zamları rahat yapmak, ABD ve IMF'ye ben çok uğraştım ama biliyorsunuz, halkımın direnci çok keskın. Bu iş arkadaş 2011 e kadar olmaz bin yıl gerek demek.

Allah aşkına bağımsız bir ülkenin iç sorununa ABD'li sivil HANYR BARKLEY ne karışır, karışıyorsa, yol bendi çiziyorsa bu iş yerli değildir arkadaşlar.

Bu açılımlar bir süre sonra kendini yeni bir gündeme bırakır. Türkiye''de böyle tabana dayalı olmuyan, reklamla, erzakla seçilerek, iktidar olmakla bu derin sorunlar çözülmez. İktidar partisinin hiç bir milletvekilinden yorum, ses çıkmıyor bunun neresi demokratik açılım.
böyle bir konuda meclisimizin iktidari ve muhalefeti ile gürlemesi gerekmez mi?
Nice açılımlara allah kolaylık versin...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hay diline, eline sağlık. Tabiki de böyle... Tamamen katılıyorum

Tolga Çetin 
 07.09.2009 12:38
Cevap :
SEVGİLİ TOLGA BEY YORUMUNUZA TESEKKURLER AMA BLOG OKUYAN AZ GALİBA  07.09.2009 15:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 233
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 361
Kayıt tarihi
: 02.07.09
 
 

Satış ve pazarlama uzmanıyım. Büyük ve yerel şirketlerde bölgesel ve ulusal satış ve bayii organizas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster