Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '18

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
21
 

Unutamadım, Unutmayacağım Işık

Bugün yine öğretmenimin sesini duydum. Aynı ses, babacan, yürekten, konuşurken orta üçüncü sınıfa gittim, geldim, neler geçti küçük yüreğimden, o kocaman yürekli öğretmenimin yüreğinden neler çağladı, bilemem.

İyiliğin zamanı çok önemlidir. Şimdi öğretmenim bana dünyanın en lüks hediyesini verse memnun olmam. Fakat öğrencilik yıllarımda bana göre dünyanın en büyük iyiliğini yaptı. Kimi öğretmen not verir, kimisi de insan olarak kabul eder.

Akşam maç izliyordum. Telefonun sesini duymamışım. Vakit geç olmuştu. Arayamazdım, aramadım. Sabah vakti mesaj attım kimsiniz diye? Cevap gelmeyince cevapsız aramayı, ben aradım.

Gerçekten şaşırdım. Geçmiş de kendisinden bahsetmiş olduğum benim için “manevi babam olan “ öğretmenim Feridun ONGUN hocamın kendisiydi.

Kendisiyle sohbet etme imkanı buldum. Biz imam hatipli öğrencilerine, öğretmenlerine, idarecilerine hep geriden gelenler derler. Bende hep aksini savundum.

Benim hocam akıllı telefon kullanıyorsa, çağın iletişim ve bilişim araçlarını kullanıyor, öğrencilerine sosyal medyadan ve teknolojik aygıtlardan ulaşıyorsa geride değil, ilerinin ilerisindedirler.

Bakıyorum Arapça gününe söz söyleniyor. İmam hatip hayatımda hiçbir meslek dersi öğretmenim, Türkçeyi yerip, Arapçayı yüceltmedi. Feridun ONGUN hocam meslek dersi öğretmenimdi. Kullandığı dil Türkçe, iletişimi Türkçe o halde insaf.

Başta imam hatip meslek dersleri öğretmenlerimiz iyi yetişmemiz için imtihanlarda Türkçe yazım kurallarına uyanla, uymayanlar arasında cevaplar aynı değerde olsa, Türkçe dil kurallarına uyan arkadaşımız fazla not alırdı.

Ömründe imam hatip okullarının içine girmemiş kişiler görüş beyan etmesi gariptir. İmam hatip liselerinde asla anadilimiz kötülenmez. Kompozisyon dersleri işlenir.

İnsanın yüreğine hitap eden kişiler unutulmaz. Disipliniyle, babacan tavırlarıyla yaklaşan ilim deryalarının elleri öpülür.

Baktığında mazisiyle yüzleşmelere götüren, bir zamanlar böyleydim, onun için küçük mü küçük, benim içinse büyük mü büyük olan iyiliğin elçisi olan hocamdan bahsediyorum.

Sesiyle, sedasıyla kuran okuyuşunu güzelleştiren, sabah biz kalmadan pansiyonumuza gelip bizlerin dertlerini müşahede eden, başkalarının üç çocuğu var, benim yüz evladım var diyen yöneticimizden konuşuyorum.

Unutulan, silinen, aklın ucuna geldiğinde bile sızı veren öğretmenlerde var. Böyle yılların eskitemediği zirve öğretmenimiz var.

Hiç ummadığım günde sesinizi duymak, sesinizin sıcaklığı, konuşmanızın babacanlığı karşısında saygılarımı sunarım. Okuldan mezun olduk ama öğretmenlerimizin ilminden mezun olmadık.

Büyükler hep büyüktür. İyi ki vardınız ve varsınız, kıymetli öğretmenim, Sayın Feridun Ongun hocama sağlık, mutluluk diler. Hürmetle ellerinden öperim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 370
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 663
Kayıt tarihi
: 12.07.08
 
 

Mehmet Şener 1964 doğumluyum, Burdur-Gölhisar'da yaşıyorum. Doğum yerim Burdur/Atınyayla . Lisans..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster