Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
465
 

Unutkanlık

Unutkanlık
 

Geçtiğimiz günlerde CNN Türk’te bir programa katılan ÖSYM başkanı Prof. Ünal Yarımağan, yapılan hatanın kendilerine ait olduğunu kabul edip ekranların önüne çıktığı için, diğer eğitimci konuklar tarafından ve program moderatörü tarafından teşekkür edildi.

Ülkemizin geldiği durum gerçekten içler acısı. Birinci olarak dürüstlük örneği gösterip, işi kıvırmadan, yapılanın hata olduğunu söylemek artık bu ülkede özlenen bir davranış olmalı ki diğer konuklar bu tavrı büyük bir jest olarak algılıyorlar. Dürüstlük her erdemli insanda olması gereken bir davranışken, sanki dürüstlük kolay bir davranış değilmiş sonucu çıkıyor maalesef ülkemizde. Sanırım dünyanın başka bir yerinde olsa o teşekkürlere şaşırırlardı sanırım. Fakat gene de yapılan davranış bir çok bürokrat ve siyasetçiler tarafından yapılmadığı için herkese örnek olmasını temenni ediyorum

İkinci olarak ise ÖSYM gibi ülkemizde uygulanan sınavların birçoğunu yıllardır yapıp ve değerlendiren bir kurumda nedense her yıl birkaç sınavda ya hatalı sorular meydana geliyor, ya da hesaplamalarda bazı şeyler ‘’unutuluyor’’ ve sıralamalar değişiyor. Şimdi burada önemli olan doğru soruların bu yöneticilere yöneltilmesidir. Bu yıl uygulanan YGS ve LYS sınavların 2009 Haziran ayında açıklanmıştı ve ÖSYM bir yıldır bu iş üzerinde çalıştı. Tek işi sınav yapmak ve değerlendirmek olan bu kurum tüm bilimsel ölçme değerlendirme kriterlerini bildiği halde, neden yapılan işler tekrar bir başkasının kriterlerinden geçirilmeden basına açıklandı. Ölçme ve değerlendirme işlemleri gerçekten uzmanlık gerektiren işlemlerdir ve alanında uzman olmayanlar tarafından yapılması yapılan sınavın güvenirliğini düşürür. Şimdi ben burada bir şey daha sormak istiyorum, alanında uzman kadro bulunduran ÖSYM kendi uzmanlarını göreve alırken bir sınava tabi tutuyor mu?

Yüz binlerce gencin üniversiteye girebilmek için ter döktükleri ve zamana karşı yarıştıkları bir sınavda, grup başarısının bireyin başarısını etkilediği bir sınav sisteminde yarıştıkları göz ardı edilmemeli, ve acaba öğrenciler aynı hataları yapsalar, sanırım geleceklerinden bir yıl kaybetmiş olacaklar. Örneğin bir öğrenci sınav anında heyecan ve sınav kaygısının etkisiyle kitapçık türünü kodlamayı ‘’unutsa’’ ve o öğrenci de televizyona çıkıp dürüstçe, yaptığı hatayı açıklasa acaba ÖSYM o öğrenci için o yıl ki puanlarda bir düzeltme yapabilir mi? Cevabı tabi ki hayır. Başta da belirttiğim gibi bireyin sıralaması ya da başarısı grubun başarısından etkileniyor ve bir kişinin böyle bir şey istemesi birçok katsayının değişmesine neden olacak, sonuç olarak ta hem zaman hem de enerji (para) kaybı olacağından, böyle bir şeyin yapılması mümkün olmayacaktır.

Şimdi doğru soruyu soralım o zaman ‘’ÖSYM kendi personeline de sınav yapıyor mu?’’. Çünkü bu kadar hataların olduğu kurumda sanırım, alanlarında kendilerini geliştirmeyen ya da başka sorunlar olduğunu düşünmeden edemiyorum.

Sınavlarda güvenirliği arttıranlardan birisi de sınav uygulayıcılarının puanladıkları kağıtların bir başka uzman tarafından puanlanmasıdır ve bu da puanlama güvenirliğini arttırır. Tabi ki de ÖSYM de puanlamalar bilgisayar sistemi tarafından yapılmakta fakat kriterler uzmanlar tarafından girilmektedir. Eğer siz uygun olmayan bir kriter girerseniz veya kriterlerden birini hesaba katmazsanız hata yaparsınız ve bu da sınavın güvenirliğine eksi olarak geçer. Burada ki hata şudur; yapılan işlemler ÖSYM’ nin kadrosu yeterli olmadığı için mi tekrar kontrol edilmeden kriterler ve datalar girildi ya da kadro sayısında sorun yokta personelin uzmanlıklarında mı bir eksiklik var. İşte bu soruların önümüzdeki günlerde ÖSYM’ nin açıklayacağını umuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 803
Kayıt tarihi
: 01.10.06
 
 

Ben Hacettepe Üniversitesi fizik öğretmenliği mezunu yeni bir öğretmen adayıyım. Fakat bunların yanı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster