Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
341
 

Unutma ve unutturma ama kime?

Unutma ve unutturma ama kime?
 

Evet unutma ve unutturma diyoruz yıllardır ama acı yüreğimizi hiç terk etmedi ki. Ama benim konum bu değil bugün depremin çok olduğu bir il olan Erzincan'da yaşayan biri olarak, gözünün önünden o sahneler böyle zamanlarda görüş açımı kapatıyor, kelimeleri ise boğazıma diziyor konuşamıyorum belki şu an tam olarak ne söylemek istediğimi yazamadığım gibi.

Şöyle söyleyebilirim sadece acıyı çekenler zaten unutmuyorlar ki ama unutturmayacağımız kişiler ise farklı bir sebepten aslında unutmuyorlar. Nedir bu sebep? derseniz tekrar aynı felaketler olursa dava dosyalarına bakıp nasıl kurtulacağını hesap ederek, planlayarak tekrar tekrar aynı sahneleri yaşatmak için malzeme çalmaya devam etmek. Bir ironi var söylemek istediğim hep aklımda kalan Allahtan malzemeden çalmışlarda moloz yığınlarını toplayan iş makinaları çok zorlanmadılar hemen alıp götürdüler yığınları altında, arkasında, önünde daha da önemlisi beyinlerde, hatıralarda hep aynı özlemi bırakarak keşke bazı ülkeler gibi hazırlıklı olsak işin farkında olsak ve bu felaketleri onlar gibi kayıpsız atlatabilsek. Aklıma gelen bir kaç öneri ile bitirmek isterim bu yazımı çünkü başta da söylediğim gibi yazılmıyor bu kadar insanın acı kaybının arkasından halen duyarsız olan bir ülkede yapılanlara (pardon yapılmayanlara) bakılınca insanın yazası gelmiyor hüzünden ama dua edebiliriz Ruhları şad olsun Kalanlara geçmişler olsun.

Belki yapılabilecekler;
Her aklı başında insana özel derslerle katılımlar sağlanarak ilk yardım kurslarının öğretimi yaygınlaştırılmalı

Herkesin bu konularda (deprem, sel, doğal afetler) bilgilenmeleri sağlanmalı

Devlete düşen görevler yerine getirilmeli

Cezalar artırılmalı ve reel olarak bunların uygulanışları görülmeli

Doğal afetlere karşın alınacak bireysel tedbirlerin otokontrolünü sağlayacak sık sık bilgilendirici yayınlar yapılmalı

Nasıl Anneler gününde sadece annelerin hatırlanması, öğretmenler gününde öğretmelerin hatırlanmaları uygun değilse 17 Ağustoslara sıkıştırılmamalı kayıplar, yapılacaklar.

Tekrar unutmadığımı ifade ediyorum o ve ona benzer günleri. Tekrar ölmüşlere rahmet, kalanlara sağlık ve afiyet. Tekrar devletin varolma gerekçelerinin tekrar tekrar görülmek istediğimi ifade ediyorum ve diyorum ki unutmadık ve asla ama asla unutturmayacağız.

Sağlık ve esenlikle kalın
Allah düşmanlarımızı bile doğal afetlerle başbaşa bırakmasın bıraktığında da birliktelik ruhunu ortaya koyacak akıllar ihsan etsin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 25
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 847
Kayıt tarihi
: 29.04.07
 
 

Ülkesinin gençlerine eğitim vermeyi bir fırsat bilip bu yolda üniversitede çalışmalarıma devam eden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster