Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ocak '21

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
157
 

Unutmak kolay mı?

- Kızım baban niye gelmedi bu akşam, nereye gitti?
- Anne uzaklarda O, gelemez.
- Nereye gitti ki?
- Anne babam öleli çok oldu, unuttun mu?
Hıçkırıklara boğuldu sanki ilk kez duyuyormuş gibi. “Beni bırakıp nerelere gittin Bey?” Unutmaya başlamıştı ve O’na gerçeği her hatırlatışta tekrar tekrar kaybediyordu eşini. “Her seferinde aynı acıyı hissediyor mu acaba?” diye düşündü kadın. O’na hatırlatmaya çalıştıkça acısını artırdığını fark eti.
Her geçen gün biraz daha fazla unutuyor, her geçen gün biraz daha fazla ilgi gerektiriyordu. Kim anne, kim kız karışıyordu. Çocuk gibi davrandıkça annesini mi istiyordu yanında acaba? O yüzden mi anne diyordu kızına. “Ah anlatabilse keşke de anlayabilsek”.
Zeki, başarılı kadındı oysa. Hiç aklına gelmezdi bir gün annesinin bu duruma geleceği. Hafızası iyiydi, not tutmazdı bile. Belki de ilk notlar almaya başladığında şüphelenmeliydiler. Alışverişten dönerken kaybolduğunda başlamış mıydı hastalığı acaba? Tansiyonum yükseldi falan deyip kapatmaya çalışmıştı durumu annesi. Geçici bir durum sanmışlardı, hiç kondurabilirler miydi bu hastalığı annelerine?
Zaman geçtikte kötüye gidiş devam etti. Çocuğa sabrediyor da yaşlıya sabredemiyordu insan. Arada verdiği akıllı cevaplardan dolayı mıydı acaba? Hasta olduğunu kabullenip şefkatle yaklaşmak lazım deniyordu da, yapılamıyordu işte. Her ses yükseltişte de daha çok kafası karışıyordu annesinin. Çocuk gibi oyun oynayarak yemek yemek, faaliyet yaptırmak işe yarıyordu zaman zaman. O’nun yaptıklarının yanında lafımı olurdu yapılırdı tabii ki… İnsan ne kadar ihtimam gösterse de, böyle zamanlarda hatırlıyordu hep annesinin çocuklukla bağrışlarını, verdiği cezaları.
İmtihan günleri evlatlar için bakmakla yükümlüler için ve ömür uzadıkça pek çok aile yaşayacak bu sorunları. Okumak, araştırmak, anlamaya çalışmak ve en önemlisi sabırlı olmak gerek…
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 69
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 702
Kayıt tarihi
: 29.01.09
 
 

Kelimeleri ardı sıra ekleyerek ve içine yüreğimden gelen sesi katarak yazdıklarım anlatır beni size..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster