Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Eylül '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
341
 

Unutmamak gerekir bazen…

Unutmamak gerekir bazen…
 

GÖKHAN DOĞAN


Unutmamak gerekir bazen…

Uzun zamandır türkü dinlemeyi unutmuşum.


Uzun zamandır bana aşk, sevgi, şevk, sevda, düşünce, yaşam ve saygı katan toplumsal değer taşımız olan halk müziğini dinlemeyeli çok uzun zaman olmuş. Oysaki bana bu yaptıklarına bakıp unutmamam gereken en önemli değer taşımı içi boş bir gündem siyaseti için unutuvermişim maalesef.


Beni ben yapan değer taşıma hayırsız evlat olup çıkmışım haberim yok bir hiç uğruna.


Gündemde ne var ne yok okuyup yutmuşum. Her sabah kalkıp acaba bugün ne oldu?


Recep Tayyip Erdoğan’dan bir açılım daha var mı? Deniz Baykal’dan sert bir tepki var mı? Devlet Bahçeli ne diyor? DTP… DTP mi boş ver ne dediği umurum da bile değil…


Oysaki halk müziğim, ozanlarım bana bu gerçekleri zulümleri türküleri ile anlatıyorlardı. Hiç mi değilse bölmüyorlardı bizi. Bağırıyorlardı zulüm’e karşı… Halk için söylenmesi ne gerekiyorsa söylüyorlardı. Adaletsizlik, eşitsizlik, haksızlık varsa bir çatı altında topluyordu bizleri ve bu adaletsizliklere, eşitsizliklere, haksızlıklara karşı örgütlüyorlardı.


Diğerleri yani siyaset ise bizi bölmekten başka bir şey yapmıyordu. Kapıldım bir an rüzgârlarına unutuverdim savunduğumu sandığım halkımı… Oysaki ne de çok aldanmıştım hakların kardeşliğine.


Hepsi birer yalanmış meğersem.

Dün Kürt halkına yapılan adaletsizliği karşı durup Kürt halkını savunurken bugün ise Türk halkına yapılan adaletsizliğe karşı durup Türk halkını savunur oldum. Buna neden olansa bu aşağılık siyasetmiş bunu yeni fark ettim.


Galiba toplum olarak bizler unutuvermişiz bizi hayata bağlayan ve tek savunuculuğumuzu yapan Türk Halk Müziğimizi… Ama olsun unutabiliriz. Bu demek değildir ki asla hatırlayamayız. Hatırlamamız gereken bir dönemde unutmak mümkün olur mu? Hem de hala bizlere kapısını kapamamışken.


Bir de huzurlarınızda hayatıma anlam katanım sevdiğim her şeyim olan ileride hayatımı birleştireceğim o yüce insan sevgilim Lale’me karşı bir özür borçluyum.


Bu rüzgâr ilişkime de büyük katkıda zarar verdi ve yıprattı beni. Beni yıprattıkça yıprattım sevdiğim kadınımı. Hâlbuki hak etmiyordu bunların hiçbirini. Ona bu zulmü çektirmeye hakkım yoktu. Ama o öyle büyük bir insan büyük bir eş ki hepsini fark etti ve fark etmeme yardımcı oldu. Seni çok seviyorum karanfilim…


Saygılarımla… Hoşça kalın…


GÖKHAN DOĞAN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 484
Kayıt tarihi
: 17.11.08
 
 

Kocaeli Üniversitesi İzmit Meslek Yüksek Okulu Muhasebe bölümünü okudum. Sene olarak bitirdim ama..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster