Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '08

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
1873
 

Unutmamak için!..

Unutmamak için!..
 

Bir yakınımda başlayan unutkanlık nedeniyle internet ve sağlık kitaplarından yaptığım araştırmadan çıkarttığım notları sizlerle paylaşmak istedim.

Hayatta en zor olan nedir? Bir yakınınızın unutkanlık hastalığına yakalanması ve her gün gördüğü sizi hatırlamayıp, kim olduğunuzu sormasıdır. Bu durumu sık sık yaşamaya başlayınca, yakınımızı alıp doktora götürdük. Teşhis, Yaşlılığa Bağlı Bunama neticesinde unutkanlık. verilen ilaçlar mı? Hiç yararı yok. Ne mi yapıyoruz? Yakınımızın cebine, küçük bir defter, adı soyadı, bizlere ulaşabileceği telefonlar, ev adresi, hastalığına doktorca konulan teşhis. (Görenin veya bulanın hastamız hakkında bilgi sahibi olması ve bize ulaşabilmesi için)

Aşağıdaki önlemleri kendi hastamız için uygulamaya koyduk. Baştan biraz ilgisini çekti. Sonra yapması gerekenleri unuttu. Bu önlemlerden en iyi yaptığı, sağlıklı beslenme, yemek yemeyi unutmuyor ve ne bulursa yiyor!..

Şimdi bu unutkanlığın ne olduğu ve alınması gereken önlemler neymiş, hep birlikte inceleyelim:

Yeni şeyleri öğrenmek, daha önce bilinen isimleri ve kelimeleri hatırlamak veya kişisel eşyalarımızı bulmak daha uzun zaman alabilir. Bunlar genellikle ciddi bellek kusurlarının değil; ılımlı bir unutkanlığın bulgularıdır. Ancak basit önlemlerle unutkanlığın önünü almak mümkündür. Bir kişi, unutkanlığı hakkında endişeleniyorsa, doktora başvurmalıdır. Ayrıca belleği canlı tutacak, unutmayı engelleyecek pek çok şey de yapılabilir. Hobiyle uğraşma, zamanını arkadaşlarıyla geçirme, iyi ve sağlıklı beslenme ve egzersiz yapma, kişinin daha uyanık ve daha sağlam kafalı olmasına yardımcı olur.

Belleğe yardımcı yollar şunlardır:

Yeni beceriler öğrenin, toplumunuzda, sosyal topluluklarda ve okullarda gönüllü olarak çalışın, mümkün olduğu kadar vaktinizi arkadaşlarınızla ve ailelerinizle geçirin, ajanda kullanmak, liste yapmak ve not tutmak gibi belleğe yardımcı usuller kullanın, Cüzdanınızı, anahtarlarınızı ve gözlüklerinizi her gün hep aynı yere koyun, dinlenmenize dikkat edin, ekzersiz yapın, iyi ve sağlıklı beslenin, alkol almayın, kendinizi depresyonda hissederseniz yardım arayın.

Ciddi hafıza problemleri:

Daha önce çok iyi bildiği bir yerde kaybolma, tekrar tekrar aynı soruyu sorma, yön işaretlerine uyamama, zaman, yer ve kişiler hakkında net olamama, kendi bakımını yapamama Eğer bu problemler varsa, doktora başvurmak gerekir. Ciddi bellek problemine, unutkanlığa yol açan olayı bulmak önemlidir. Çünkü tedavi problemin sebebine bağlıdır.

Tıbbi nedenler:

Bazı tıbbi nedenler, ciddi bellek problemlerine yol açabilirler. Bellek problemlerine yol açan tıbbi sebepler şunlardır: İlaçların yan etkileri, depresyon, vücutta yetersiz sıvı olması, sağlıklı gıdaları yeterli kadar alamama, küçük kafa travmaları, Troid problemleri, bu durumlar önemlidir ve bir doktor tarafından tedavi edilmelidirler.

Psikolojik problemler:

Yaşlı insanlarda bazı psikolojik problemler ciddi hafıza sorunlarına yol açabilir. Üzgün olma, yalnız, kaygılı ve sıkıntılı olma kafa karışıklığına ve unutkanlığa yol açabilir. Aktif olmak, arkadaşlarına ve ailesine daha çok zaman ayırmak ve yeni beceriler öğrenmek yardımcı olabilir. Tedavi için bir doktoru görmek gerekebilir. Problemler çözüldükçe bellek problemleri daha iyi olur.

Herkesin, herşeyi hatırladığı, daha sağlıklı gönler dileğimle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zihni açan ve unutkanlığı gideren şeyler: Kereviz, kuru üzüm, çörek otu yemek, koyun sütü içmek, başı, gül yağı ile yağlamak, badem yemek, misk ve karanfil kullanmak, kimyon unu koklamak, öd buharını teneffüs etmek, bal yemek. ***Teşekkürler.***

ezgi sıla 
 10.07.2008 8:10
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Bu söylediğiniz baharat, sebze ve yiyecekleri kullandıracağımızdan emin olabilirsiniz. Tekrar teşekkürler. Selamlar, saygılar...  10.07.2008 12:19
 

Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı teşekkürler,elinize sağlık. Size sizi hiç unutmayacak gerçek dostlar diliyorum.

Tanju 
 09.07.2008 20:46
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.  10.07.2008 6:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3034
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster