Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
314
 

Unutulur mu dersiniz?

Unutulur mu dersiniz?
 

... Çavuş Mehmet Önkibar, karargah bölüğüne mütemed yazıcısı olarak malen tertip edilmiştir..

Tarih...1982

İmza

Alay Komutanı

Subay ve Astsubayların aylık ücret bordrolarını düzenleyip, ay sonunda maaş ödemelerini yapıyordum. Bağlı bulunduğum Kıdemli Başçavuş'um, hem mütemed Astsubayı olarak görev yapıyordu, hem de mühimmad Astsubayı olarak. Yani iki görevi birlikte yürütüyordu.

Ben sadece mütemed işlerine bakıyordum. Mühimmad (cephanelik) işlerinde alakam yoktu.

Başçavuş'umun yanında şımarık bir askerdim. Beni hem sever, hem şımartırdı. Dede gibi biriydi. Hala görüşürüz.

Bi gün takıldım kendisine ve mühimmad deposuna gitmiştik.

Özellikle şunu söylemişti bana; "burası çok özel bir depo. Mühimmad deneyimi olmayan askerin girmesi yasak. sadece seçilmiş askerler gün içinde görev icabı bulunabilir, sakın hiçbir şeye dokunma. Alay Komutanı, seni buraya aldığımı öğrense beni cezalandırır".

"Tamam komutanım, kimseye söylemem" dedim ve Başçavuş'um bir köşede silahlarla ilgilenirken, merakımdan ve şımarıklığımdan, kutuda bulunan el bombalardan birini elime alıp incelemeye başladım. Acemi birliğimde 19 Mayıs provalarına katıldığım için hiç bomba derslerine katılamamış, dolayısı ile bomba hakkında hiç bir bilgiye sahip değildim. İlk kez mühimmad deposunda görmüştüm. 

Elimde bulunan bombayı Başçavuşum'a göstererek; "bu bomba nasıl çalışır komutanım?" der demez, panikle avucumdaki bombayı elimden alıp, "ulan cephaneliği uçuracaktın azkalsın salak!" diye beni sert bi şekilde azarladığını hiç unutmuyorum. Dayağı hak etmiştim ama dövmemişti. Çok severdi beni, ben de onu.

Afyonkarahisar'da, cephanelik yangınında yirmibeş askerimiz şehit oldu. Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum.

Genelkurmay yetkilileri dururken, Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun olayla ilgili ilk açıklaması şöyle; "Olay terör saldırısı değil. Hindistan, Pakistan'da sıkca yaşanan olaylar gibi bir olaydır. Takdir-i ilahidir. Bir kişi namaz'a çıkmıştı kurtuldu.('diğerleri de namaz'a çıksaydı ölmezlerdi' anlamına gelecek şekilde). Mühimmad tasnıf sırasında, büyük ihtimalle kaza sonucu meydana gelen bir patlama olmuştur. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum". 

Diğer tarafta, medyada olay tartışılıyor.

Gecenin o saatinde neden tasnif yapıldığı sorgulanırken, kaza olabilmesi için el bombasının ucundaki "pim" denilen aparatın bomba aksamından ayrılmadan patlayamayacağı ve nasıl kullanıldığını bilmeyen askerlerin mühimmad deposunda (cephanelikte) görev yapamayacağı konusunda uzmanlar tarafından dillendiriliyor.

Olayın neden çıktığı henüz belirlenemezken, yetkililer tarafından ancak dört-beş gün sonra açıklanabileceği vurgusu da düşündürücüdür.

Balık hafızalı toplum, beş günde bu olayı da diğer Gaziantep, Foça olayları gibi unutur mu dersiniz?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oysa unutursak yenileri gelir.

Kerim Korkut 
 07.09.2012 8:51
Cevap :
Yerinde bir laf ettiniz Korkut Bey..yenileri gelecek, onları da unutacağız..ama analar, babalar hep yanacak...selamlar teşekkürler  07.09.2012 11:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2218
Toplam yorum
: 1102
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster