Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '06

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
7121
 

Urartular ve Ermeniler üzerine

Urartular ve Ermeniler üzerine
 

Birkaç gün önce "Ermenilerin Kökeni" başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Sağolsun değerli Arek Mazman yazım hakkında bir yorum yapmış. Ben kendisinin yorumuna cevap yazmış olsam da belki bir takım ayrıntıları çok iyi anlatamamış olabilirim düşüncesiyle bazı noktaları yeniden açıklamak ve Arek beyin yorumunda değindiği çok ilginç bir konuya biraz açıklık getirmek istiyorum.

Daha evvel belirttiğim gibi "Urartular Ermenilerin atasıdır" şeklinde bir yargıda bulunmamız bilimsel olarak doğru olmaz çünkü tarihte iki kavimin birbirinin devamı olduğunu söyleyebilmek için söz konusu iki kavim arasında bir dil birliğinin bulunması gerekmektedir! Oysa Ermeniler ve Urartuların dilleri gramer açısında birbirine benzemez ve hatta farklı dil gruplarına girmektedirler. Ancak Ermenice'de Urartu dillerinden gelen bazı suffixler yani sonekler bulunduğu dilbilimciler tarafından ifade edilmektedir. Bu durumda aslen Hint-Avrupa kökenli bir dil olan Ermenice'nin ve dolayısıyla günümüzdeki Ermeni halkının çekirdeğini oluşturan toplumun Urartuca konuşan halklarla kaynaşmış olması gerekmektedir ve kanımca doğru olan da budur.

Tarihte Ermeni adına ilk kez MÖ 522 yılında Pers Kralı Darius tarafından yazdırılmış olan ve İran'ın Kirmenşah kenti yakınında bulunan Behistun anıtında rastlıyoruz. Urartu Devletinin de MÖ MÖ 590 ila 585 yılları arasında yıkılmış olduğunu düşünecek olursak bu tarihten yaklaşık altmış sene sonra bir zamanlar Urartu Krallığının hakim olduğu Doğu Anadolu bölgesinin hızla Ermenileşmiş olduğunu söylememiz gerekir. Ancak Urartu'nun siyasi varlığının sona ermiş olması buradaki Urartulu halkın bölgeden yok olup gittiğini göstermez. Dolayısıyla Tarihte Armenler olarak geçen Ermenilerin Hint-Avrupalı ataları bölgeye geldiklerinde yörenin yerli halkı olan Urartular, Hurriler ve diğer Kafkas halklarıyla karışmış ve Ermeni halkını meydana getirmişlerdir. Ermenice'deki Urartu kökenli soneklerde böyle bir kaynaşmayla açıklanabilir. Dolayısıyla söz konusu iki halk direk olarak birbirinin devamıdır denilemesede Ermeni halkının içinde eski Urartuların kalıntılarının da yaşamaya devam ettiğini kesinlikle vurgulamak gerekiyor. Bu açıklamalarım dilerim önceki yazıda belki kafası karışmış olabilecek arkadaşlarımızı aydınlatmakta yeterli olmuştur.

Birde değerli Arek arkadaşımızın değindiği ilginç bir nokta daha olmuş: Şu an Ermenistan'ın başkenti olan Yerevan kentinin yakınında Erebuni isiminde bir Urartu kenti vardır ve bu kent Urartu Kralı I.Argişti tarafından kurdurulmuştur. Yani bu durumda Yerevan'ın ilk kurucuları Urartulardır diyebiliriz. Ancak burada açıklanmması gereken ilginç bir nokta var: Urartular aynı güney komşuları Assurlular gibi ülkelerindeki değişik etnik gruplara mensup insanları denetim altında tutmak için toplu nüfüs aktarımı yani tehcir uygulamasına başvururlardı. Ele geçirdikleri bir bölgede isyan çıkmasını önlemek ve esir ettikleri halkı yeni kentlerinin yapımında işgücü olarak kullanabilmek için onbinlerce kişiyi bir yerden başka bir yere zorla naklettikleri Urartu yazıtlarında da ifade edilmiştir.

Urartu kralı I. Argişti Elazığ-Malatya civarında bulunan Hate ve Supani ülkerine sefer yapıp kendi ifadesiyle buradan aldığı 29.284 kişiyi toplu nüfus aktarımı yoluyla Kafkaslarda yeni kurdurduğu Erebuni kentine yerleştirdi. Urartu yazıtlarında "Hate" şeklinde geçen kavram Hititleri daha doğrusu Urartular döneminde Malatya civarında varlık gösteren Geç Hitit devletlerinden birini ifade etmektedir. Dolayısıyla Argişti'nin seferiyle Hate yani Hitit ülkesinden zorla sürgün edilen 29.284 kişi yeni kurulan Erebuni kentine Urartu yönetimi tarafından yerleştirilmiştir. Bu durumda Erebuni'nin yani şimdiki adıyla Yerevan'ın ilk sakinlerinden biri Hititlerdir demek yanlış olmaz herhalde.

Tarih ne kadar şaşırtıcı gelişmelerle dolu değil mi? Binlerce yıl boyunca çok çeşitli kavimler birbiriyle karışıp kaynaşmış. Bu durum özellikle Anadolu için çok daha belirgin tabi ki. Zaten Anadolu'da tarih boyunca farklı ırklarla karışmamış homojen bir toplum bulmakta oldukça zor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Ertan; Bugünlerde hzı verilemeye çalışılan ermeni-urartu bağlantılarını incelerken yazılarınız çıktı karşıma.Ehhhh. Bilim böyle bişey olmalı herhalde kısaca. Ve asla ''denizden denize Büyük Ermenistan'' fantazileri doğrultusunda değilde kendi bildiği yolda giden bir şey bilimsel tarih. Teşekkür ederim yazılarınız için. Ayrıca sizden Urartu dilinin agglutinative yapısı hakkında sizden kaynakça rica ediyorum. TruckTurkey

Galip Özmen 
 17.01.2008 13:22
Cevap :
Merhabalar, Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Tarihin, arkeolojinin siyasete alet edilmesi bu işin eğitimini almış bir insan olarak beni son derece rahatsız eden bir konu ama zaman zaman bu tür şeylerle karşılaşıyoruz ne yazık ki. Urartu dili ile bilgi alabileceğiniz çok sayıda kaynak var. Şu an aklıma gelenler: Urartu dili uzmanı Miro Salvini'nin Urartu Dili ve Kültürü (Arkeoloji ve Sanat Yayınları), Altan Çilingiroğlu'nun Urartu Sanatı ve Kültürü, Sedat Alp'in Anadolu dilleri hakkındaki 'Hitit Çağında Anadolu' isimli kitabı (Tübitak Yayınları). Saygılarımla...  18.01.2008 19:10
 

özellikle son paragrafınız için teşekkür. Bu sonuca ulaşmak güzel, ne var ki hakın büyük çoğunluğuna da bu mesajları ulaştırmak gerekiyor. Böylece, sizin ifadenizle "kavimler arası" dostluğa hizmet etmeyi çok önemli buluyorum. Saygılarımla

z. 
 26.08.2006 16:57
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler Yusuf bey. Umarım birgün herkesin kendi farklılığını özgürce koruyabiliği ama diğer halklarda da barış ve uyum için yaşadığı bir Türkiye görebiliriz.  28.08.2006 12:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 273
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 4815
Kayıt tarihi
: 08.08.06
 
 

Ege Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi bölümü mezunuyum. Şu anda Marmara Üniversitesi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster