Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

21 Ocak '11

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
2454
 

Ürdün hatıraları - Kızıldeniz ve Akabe Limani

Ürdün hatıraları - Kızıldeniz ve Akabe Limani
 

* AKABE - (Aqaba) - KIZILDENİZ KÖRFEZİ - ÜRDÜN * (Karşıyakadaki kıyılar İSRAEL'dir.)


Merhabalar,  

Evet, sevgili arkadaşlar ve dostlar,  

" Ürdün - PETRA " belgesel yazımdan sonra ikinci olarakda ÜRDÜN' ün en önemli şehiri ve denize tek çıkış noktası olan KIZILDENİZ körfezinde İSRAEL ile komşu ve berbaberce kullandıkları AKABE körfezindeki liman şehiri AKABE' den bahsedeceğim... 

Bu arada yine ansiklopedik bilgileride özet olarak vermekte büyük bir fayda olacaktır. Ayrıca sizlere "RESİM GALERİM" deki AKABE ile ilgili fotoğraflarla, bu blog yazımı destekleyerek, sizlerin bu şehiri çok daha rahat gözünüzde canlandırabilirisniz. 

Akabe vilayetinin merkezi olan şehrin nüfusu 70.000'dir. Şehir Ürdün'ün denize açılan tek limanı olması sebebiyle stratejik bir öneme sahiptir. Akabenin hemen yanında İsrail'in Elyat şehri yer alır. 

7. yüzyılda Müslümanların idaresine geçen şehir, 1115 yılında haçlıların hakimiyetine girdi. Selahaddin Eyyubi Akabe'yi 1170 yılında haçlılardan geri aldı. Yavuz Sultan Selim'ın Mısır seferi sırasında 1516 tarihinde Osmanlı topraklarına katılan şehirde hac yolarının emniyeti için bir kale inşa edildi. Osmanlıların yaptırdığı bu kale Evliya Çelebinin seyahatnamesinde ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. 

Osmanlı topraklarından Hacca gidenlerin Şam'dan sonra ikinci durağı olan Akabe aynı zamanda Şam ile Mısır üzerinden gelen hacıların buluşma noktasıydı. 1869 yılında Süveyş Kanalının 1908'de Hicaz Demiryolunun açılmasıyla Akabe eski önemini kaybetti. 

I. Dünya Savaşından sonra İngilizlerin eline geçen Akabe 1946 yılında Ürdün'ün bir şehri haline geldi. 1948'deki Arap İsrail savaşından sonra gelen Filistinli mültecilerle şehrin nüfusu hızla arttı. Günümüzde Ürdün'ün önemli bir gelir kaynağı olan fosfat Akabe limanından ihrac edilmektedir. Bu sebeple önemli bir ticaret merkezi olan şehirde aynı zamanda lüks oteller ve bir de havaalanı mevcuttur. 

* HARİTA * http://www.lonelyplanet.com/maps/middle-east/jordan/ 

 

 

Ülke: Ürdün
Şehir: AKABE - (Agaba) - KIZILDENİZ KÖRFEZİ
 

Gezi Tarihi: ARALIK - 2010 

NECİP KÖNİ - ADANA / TÜRKİYE 

* GALERİMDEKİ RESİMLER * (69) Adet Fotoğraf 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız, bilgilendirici tanıtımınız çok güzel Necip Bey, ama bir şey söyleyeyim mi, yayınladığınız fotoğraflar hepsinden daha güzel ve etkili ! Tek tek inceledim hepsini :) Siz de pek bir fiyakalı çıkmışsınız bu arada, maşallah diyelim :) Tebessümünüz eksik olmasın, paylaşımlarınız da. İçten sevgilerim ve selamlarımla..

Mor Okyanus 
 23.01.2011 16:56
Cevap :
Merhabalar..Çok sevgili kardeşim (Azerice ise BACIM) SİBEL hanımcığım..! :-)) Çok çok teşekkür ederim... Ben bu iltifatlar karşısında neredeyse ÇİKOLATA gibi eriyip resmen KREMA oldum desem mutlaka yeri vardır.. :-))) Çok çok SAĞOLASIN..! :-)) Fakat bu yorumu mutlaka hemşehriniz AYDIN'lı eşime göstermem gerekecek ne de olsa HEMŞEHRİSİNİZ öyle değil mi..? Şayet müsaadeleriniz olursa tabii ki.. :-))) Fakat resimler yayına yazımdan çok sonra gecikmeli ve rötarlı girdi..Sanki yazımın espirisi ve tadı kalmadı gibi oldu bana bir an için.. Bilmem yanılıyormuyum acaba..? Gerçekten değişik ve görülecek enteresan bir yer AKABE... Tekrar teşekkür ederek, size sonsuz sevgiler ve selamlarımı yollarım ADANA'dan AYDIN'a.. :-)) NK-ADA/TR  23.01.2011 17:11
 

..çok güzel bilgilerinizi fotoğraflarla süslemişsiniz. Emeğinize sağlık. Gördüğüm kadarıyla Akabe, Ürdün'ün denizle birleşen tek noktası. Orası da pek açık deniz sayılmaz. Ürdün'e göre üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bizim çok şanslı olduğumuz gerçeği de yadsınamaz. Saygılar, selamlar Necip bey. Esen kalın.

Erol Özışık 
 23.01.2011 14:59
Cevap :
Merhabalr... Sevgili EROL beyciğim.. ! Görüyorsunuz değil mi..? Resimler yazımdan nerdeyse (30-35) saat sonra (78) kişinin sayfayı ziyaretinden sonra hasbel kader lütfen yayına aldılar..! Ve yine gitti benim emek vermiş olduğum bu güzelim belgesel yazım.. :-)) Bundan sonra artık ben bir şey söylemeyim değil mi..? :-)) Takdir sizlerin..! Evet gerçekten TÜRKİYE'miz coğrafi konum olarak DÜNYA'nın en güzel ve en kritik noktasında.. Onun için hala fren yapamayıp, bu güzelim ülkeyi bölmeye çalışıyorlar (DIŞ+İÇ) gizli güçler..!!! İnanırmısınız ben şu ana kadar 20 ülke gördüm.. Diyorum ki.. TÜRKİYEM vede TÜRKİYEM..!!!.. Bence milletimiz gereksiz yere geriliyor ve geriyorlar.. İnşallah bu sıkıntılarıda hep beraberce atlatacağız diye düşünüyorum kendimce.. Gerçekten ve gerçekten TÜRKİYE dışarıda BÜÜYÜK ve GÜÇLÜ bir DEVLET..! : İnanmayanlar gider durumu görürler.. Başka ne diyebilirim..? :-)) EROL beyciğim yorumunuz için çok çok teşekkür eder, sevgi ve selamlarımı yollarım size... NK-ADA/TR :-))  23.01.2011 15:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8462
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster