Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '07

 
Kategori
Ekonomi Yayınları
Okunma Sayısı
968
 

Üretimi artıralım mı?

Üretimi artıralım mı?
 

Düşüncelerimi konuyla ilgili bir üniversite hocasına açtığımda aldığım tepki beni çok şaşırttı. Fikrim şuydu; üretimi engelleyen faktörlerden biri 'para'dır. Üretimi artırmak için süregelen işleyişin dışına çıkılmalıdır. Baypas edilmeli, yan yollar açılmalıdır. Sizin de gülümsediğinizi görüyor gibiyim. Belki de bankacısınız ve kızıyorsunuz. . .

Bakın (on yıl sonra) yabancı bir firma Konya Ovası'nda çok büyük hangarlar kurmuş, içlerini pamuktan buğdaya, iplikten zeytinyağına, buzdolabından ilaca, sudan kömüre her türlü malı depolayacak soğuk havalı reyonlarla donatmış. Bu hangarlara ürününü getirenden, getirdiğinin %10'u hizmet bedeli olarak alınıp firmanın deposuna aktarılmış. Hangara getirilen ürünlerin birbiriyle tarafların uzlaşacakları oranda takas etmelerine olanak tanınmış.

İşte buraya fındığını getiren bir köylü, o yaz sonu evlendireceği kızının çeyizi için gerekli beyaz eşya, yatak odası takımı, perdelikleri evine götürmüş. "Oh" demiş "bu yıl fındığı iyi değerlendirdim. " Fındığı alanlar da, kışın fiyatlar zıpladığından memnunlarmış.

'Firmanın deposunda birikenler ne olmuş? ' diyeceksiniz. Satılabilecek ölçülerde ambalajlanmış, internetteki sitelerinden inanılmaz fiyatlara (daha ucuza) satılmış, kargoyla teslim edilmiş. Ayrıca firma elemanları e-alış siparişi verenlere adreslerinde teslim ederken pos makinesiyle ücretlerini tahsil etmişler. . .

Yazın Bodrum'a tatile giden Ayşe Teyze, kapısına kadar gelen bu 'Yeşil Paket'e (içinde 1 marul, 1 havuç, 2 domates, 1 salatalık, 1 küçük paket z. yağı, 1 küçük paket tuz varmış) hayran olmuş. Ücretini kapıda ödeyip deniz kenarına inmiş. Eğer bu olmasaymış, yürümekta zorlanan Ayşe Teyze o gün Tansaş'ın ya da Migros'un gişelerinden birinde en az onbeş dakika bekleyecekmiş, dinlenme hayali de suya düşecekmiş. . .

İstanbul'daki Fatma Hanım'da evine bırakılmış kargoyla hem alışverişini ucuza yapmış, hem akşam alışveriş yerine yemek yapacak fırsatı olmuş. . .

Bizim nakit paraya ihtiyacımız var diyeceksiniz. Peki yukardakileri yapmayınca nakit ihtiyacınız bitecek mi? Köylümüzün üretimini sürdürmesi için alışverişin sürmesi gerekir. Köylü üretmezse o da biz de aç kalırız. Para sonuçta renkli kâğıtlardır. Buğdaysa un, unsa ekmek demektir. Yabancı ülkenin üretimini satın almak için topraklarımızı satmak zorunda kalmamalı, ticari araçları çeşitlendirmeliyiz.

Belki kendi firmalarımız yabancılardan önce davranır da bizi sevindirir. . .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2150
Kayıt tarihi
: 31.01.07
 
 

Merhaba, Yıllardır okumaya ve yazmaya çalışıyorum.  'Blog' teknik olarak yazı ve fotoğraflarımı i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster