Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
12521
 

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand öldü...

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand öldü...
 

Mehmet Ali Birand


Mehmet Ali Birand öldü. Sabah saatlerinde sosyal medyada yapılan ölüm haberleri ne yazıkki gerçek oldu. Doktorlarının çabaları yetmedi, hep amatör bir ruh ile gazetecilik yapan Birand 72 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. 

KENDİ KALEMİNDEN HAYATI

"Sonradan annem anlattı. 9 Aralık 1941 gecesi, Alman Hastanesi’nde dünyaya gelmişim. Kendimi bildiğimde, Erenköy’de 4 dönümlük bir bahçenin içindeki, her tarafı dökülmekte olan üç katlı köşk- konak karışımı bir evde kendimi buldum. Etrafımda sadece annem Mürvet ve ağabeyim Ural vardı. Bir de tavan arasında koşuşturan fareler.

Babam, ben 2 yaşındayken kalp krizi sonucu ölmüş. Annem 42 yaşında iki çocukla dul ve beş parasız kalmış. İzzet Birand, Maliye Bakanlığı Kaçakçılık Şubesi’nin başındaymış. Benim tanıdığımda epeyce yaşlanmış olan köşk, babamın döneminde Erenköy’ün en eğlenceli yeriymiş. Zamanının en tanınmış şarkıcıları, Necmi Rıza Zobu veya Naşit ve Vasfi Rıza gibi tiyatrocuları her hafta toplanıp yemek yer, rakı içer, şarkılar söyler, oyunlar oynarlarmış. Benim hayatıma damgasını vurduğu yıllarda ise aynı köşkün ahı gitmiş vahı kalmıştı.

Hayata talihsiz başlangıç

Annem, babamın üç aylıklarıyla bizi ve kendini geçindirmenin çaresizliği içindeydi. Kışları, kömür sobası etrafında toplanıp ısınmaya çalışarak geçirir, haftada bir yanan alt kattaki hamamda yıkanır, günde sadece 7-8 defa sefer yapan özel bir otobüsle, kar yağdığında yollar kapanmazsa, 1 saatlik yolculukla Kadıköy’e, oradan da vapurla şehre gidip gelerek yaşardık.

İşte öylesi karlı bir gece, annem 3 yaşındaki beni yıkamak için soba’nın üstünde su ısıtırken, üstünden atlamaya kalkmışım ve kovayı devirmişim. Kaynar su sol bacağımı yakmış. Böylece, hayatımın gidişini etkileyen, 5 ayrı ameliyat geçirip, toplam 1 yılımı hastanelerde geçirdiğim, ölümün ucundan bir şans eseri kurtulduğum talihsizlik dizisi başlamış.

Hayat hep kötü rastlantılarla geçmez tabii. İlk şans, ilkokulu Erenköy Zihnipaşa’da tamamladıktan sonra 1955’te Galatasaray Lisesine girmemle bana gülmüş. " Gülmüş" diyorum, zira o dönemlerde hiç farkına varmamıştım. Sonradan, bu gelişmenin beni nasıl değiştirdiğini anladım.

Hayatımı değiştiren 4 kişi

O şansı bana, dayım Mahmut Dikerdem verdi. Dışişleri Bakanlığında küçük bir diplomattı. Çok para kazanılan bir düzeyde olmamasına rağmen, ablasının küçük oğlunun eğitimini üstlendi. Annemin beni GS Lisesinde okutacak imkanı yoktu. Dayım okul taksitlerini yüklendi. 1962‘te Lise bittikten sonra, İstanbul Üniversitesi Filoloji Fakültesinde Fransızca bölümüne girerek eğitimimi sürdürmeyi denedim, ancak olmadı. Anamın artık takati tükenmişti. Ne yapıp edip çalışmam gerekiyordu.

İkinci şansım, Kenan İnal oldu. Koç Grubu’nun önde gelen isimlerinden biriydi. Aile dostumuzdu. Vehbi Koç’un benimle ilgilenmesini sağladı. 1963’te önce İngiltere’ye ayağımdan 5 inci ve sonuncu ameliyatımı olmaya gittim. Dönüşümde de Koç Holding’e girecektim. Londra’ya giderken, GS lisesi yıllarımda tanıştığım Abdi İpekçi, Milliyet’in Londra muhabirliğini verdi. "İlginç şeyler bulursan mektupla bize bildirirsin" demişti. Ben de, ameliyat bir yanda, İngilizce öğrenme ve Milliyet’e mektupla haberler gönderme öte yanda, 1 yılımı tamamlayıp geri döndüğüm 1964 yılı Temmuzunda, Koç Holding yerine, kendimi Milliyet’te buldum. Üçüncü şansımı, yani gazetecilik hayatımı, Abdi İpekçi önüme açtı. Vehbi Koç ile konuşup " Bırakın bir süre bizimle çalışsın. İki dili olan genç bir insan. Üstelik gazeteciliği seviyor ve yetenekli görünüyor. Bir deneyelim. Eğer yapamazsa size geri dönerö deyip, Vehbi beyin onayını almıştı.

Gazetecilikteki parlak dönem...

Dördüncü şansım ise, Milliyet’te çalışırken karşılaştığım Cemre oldu. Onunla 1971’de evlendim ve hayat mücadelemizi birlikte götürdük. Evlilik ile birlikte cebimizde, Milliyet’in verdiği 500 dolar maaşla Brüksel maceram başladı.

Milliyet’in Brüksel’deki muhabiri olmak bana çok şey kazandırdı. Hem dünya görüşümü etkiledi, hem de çok şey öğrenmemi sağladı. Eğer Brüksel’e gitmemiş, Cemre ile orada 20 yıl süreyle yaşamamış olsaydım, bugün geldiğim yerde olamazdım.

Brüksel’deki gazeteciliğimin dönüm noktası da, 1974 Kıbrıs Harekatı’yla gerçekleşti. Eskiden içine kapanık ve dış ilişkileri sorunlu olan Türkiye , birden bire dünyanın gündemine girdi. Bütün gözler Ankara’ya çevrildi. Hemen her yerde ilgi odağı oldu. Amerika’nın silah ambargosu, Kıbrıs konusunu daha da ön plana çıkardı. Uluslararası ilişkiler, o döneme kadar görülmemiş derecede arttı. O zaman da, benim gibi dışarda çalışan gazetecilere ihtiyaç inanılmaz derecede yükseldi. Ancak ben de sadece Brüksel’de kalmadım, oradaki kurumlarla (NATO ve Avrupa Birliği) yetinmedim. Dışarıda yaşamanın avantajını kullandım görev sınırlarımı genişlettim.

Yıldızım parlayıverdi. 1974’ten sonra sadece Brüksel değil, sürekli Washington, Atina, Strasbourg’a (Avrupa Konseyi için) gider oldum.

Dünyam genişledi. Bilgim arttı. Brüksel, bana sadece habercilik açısından değil, kişisel gelişim açısından da çok yarar sağladı. Çalışma randımanım birkaç misli arttı. Zamanımı da iyi kullandığımdan dolayı, art arda kitaplar yazabildim. Zira kalıcı birşeyler bırakmak istiyordum.

Brüksel’deki 20 yılım, kişisel olarak üretimimin en üst düzeye çıktığı dönemdi. Yazdığım ve her biri büyük ilgi toplayan kitaplarımın listesi bunun kanıtıdır:

- 30 Sıcak Gün (1976) ve DİYET (1979) Kıbrıs harekatının perde arkasını, Türkiye’nin harekat sonrasındaki dış ilişkilerini ele alan iki kitap art arda çıktı.

- Bir Pazar Hikayesi (Türkiye- Avrupa ilişkileri) kitabının ilk baskısı 1978’de yaptı ve 2005’e kadar 10 ayrı baskı yaptı ve her defasında son gelişmeler eklendi. Sonunda TÜRKİYENİN AVRUPA MACERASI (Doğan Kitap) adıyla, Türkiye’nin AB tarihçesini tümüyle içinde biriktiren bir kitap oldu.

- Emret Komutanım (1986) (Türk Silahlı Kuvvetleri’nin subaylarını nasıl eğittiği ve TSK’nın işleyişini anlatan, TSK ile ilgili sivil biri tarafından yazılmış tek kitaptır. Milliyet Yayınları)

- 12 EYLÜL 04.00 (1983)

- APO ve PKK . (1988)

32.GÜN’ün getirdiği şöhret

1985'de, bir adım daha attım ve 32.GÜN adlı, aylık bir haber programını başlattım. Gazetecilik artık beni tek başına tatmin etmiyordu. Televizyon ile daha geniş kitlelere sesimi duyurmak istdedim. Uluslararası ilişkileri ele alan ve yabancı devlet adamlarını konuk eden bir program yaptım. TRT’nin durağan dilinden farklı olduğu için çok beğenildi. Aslında programı, Avrupa TV’lerinde gördüklerimi örnek alıp, izlediklerimden esinlenerek yapmıştım, ancak program beklemediğim oranda beğeni kazandı ve beni şöhrete taşıdı. Bu programın böylesine başarılı olmasında en büyük katkı Can Dündar, Mithat Bereket, Çiğdem Anat, Ali Kırca, Deniz Arman, Cüneyt Özdemir, Rıdvan Akar, Musa Çözen, Talip Korkmaz, Sacit Baydar başta olmak üzere, sayısız muhabir, kameraman ve teknisyenden gelmiştir.

Yıllar boyunca 32. Gün için konuştuğum ünlülerin listesi epey büyüdü (eski Fransa Devlet Başkanı François Mitterand, Avrupa Komisyonu eski başkanı Romano Prodi, eski Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac, Ürdün Kralı Hüseyin ve oğlu Kral Abdullah, Suriye Devlet Başkanı Bessar Essad, eski Irak lideri Saddam Hüseyin, Rusya Federasyonu eski başkanı Gorbachov, Yeltsin, Filistin lideri Yassir Arafat, Alman Başbakanı Helmut Kohl, Schröder ve eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, Karamanlis, Mitsotakis, Rabin, Simon Peres vs...

1986’da bir adım daha attım ve Sovyetler Birliği yetkililerini, hem de Milliyet’i ikna edip, Moskova’da da büro açtım. Her ay Moskova’ya gider ve gelişmeleri izlerdim. Tam o sıralarda Gorbaçov dönemiyle birlikte açılım başlıyordu. Moskova-Brüksel arasında gidiş gelişler bana çok katkı yaptı. Analizlerim renklendi, bilgi dağarcığım daha da derinleşti.

Bir süre sonra, TV çalışmalarımda, sadece 32.Gün’ü yapmak da beni tatmin etmedi. Gazete haberciliği yaparken nasıl kitap yazıp kalıcı birşeyler bırakmak için çırpındımsa, şimdi de TV programı yanısıra belgesel üretmek için harekete geçtim.

1989’daki KIBRIS Belgeseli, ardından DEMİRKIRAT (27 mayıs darbesini anlatan çalışma) ve arka arkaya, 12 MART-12 EYLÜL ve ÖZALLI YILLAR geldi. Bütün bunları Can Dündar ve Bülent Çaplı gibi iki dev ismin sayesinde gerçekleştirebildim.

Gazeteciliğimi ve özel hayatımı, uzun sürede en fazla etkileyen olay ise 1988 yılında Lübnan’ın Beka vadisindeki PKK kampında Abdullah Öcalan ile gerçekleştirdiğim ilk röportaj oldu. Öcalan’la o ana kadar kimseye konuşmamıştı. İlk defa Milliyet’e konuşması olay oldu.

Gazete toplatıldı. Röportajın yayını yasaklandı. Röportaj bir yandan da hayatımı boyunca asker ile ilişkilerimin bozulmasına neden oldu.

Türkiye'ye geri dönüş ve karanlık yıllar...

Avrupa’da fırtına gibi geçen ve inanılmaz gazetecilik yaşamım 1991 yılına kadar sürdü. Cemre ile artık geri dönme zamanının geldiğine karar verdik. Oğlumuz Umur da ilkokulu bitirmişti. Hayatımızı ya tümüyle Brüksel’de geçirecek ya da geri dönecektik. Geri dönmeyi kararlaştırdık. Avrupa’daki yaşamımız ailece hepimize çok şey katmıştı ancak yetmişti.

1991’in haziranında, İstanbul’a yerleştik ve hayatımız tümünden değişti. Doğrusunu söylemem gerekir ki, hayatımız bir yandan karardı, öte yandan da çok renklendi. Sevdiklerimize yakın olmanın keyfine kavuştuk.

İstanbul’daki yaşam asıl, uzun yıllardır çalıştığım Milliyet’te ayrılıp SABAH’a geçmem ve 32. GÜN’ü de TRT’den Show TV’ye taşımamla birlikte çok değişti. Hem o dönemlerdeki PKK terörünün artması nedeniyle esen fırtınaların arasında kaldım hem de devlet politikalarına muhalif yaklaşımım bana pahalıya mal oldu. Yıllar sonra farkına vardım ki, TRT’de açılan davalarda dahi asker parmağı varmış. Yıllarca, ardı ardına gelen mahkemelerle mücadele ettim. Çok yorucu ve üzücü dönemlerden geçtim.

1997’de ünlü 28 Şubat müdahelesine muhalefetim ve Kürt sorununda resmi ideoloji ve söyleme karşı çıkmam nedeniyle, asker tarafından andıçlandım. Genelkurmay Başkanlığı’nda hazırlanmış bir komplo sonucu, SABAH’tan kovuldum ve Show TV’deki programım da durduruldu. Asker, Kürt sorunuyla ilgili tutumumdan dolayı beni cezalandırmıştı. Hayatımda hiçbir zaman bu kadar acı çekmemiştim.
Bu korkunç olay, bir yandan bana çok farklı bir dünyayı da açtı.

1997 Temmuzunda, askerden korkmayan tek patron sayılan Aydın Doğan, CNN TÜRK’ ün kuruluşunda bana görev verdi ve POSTA gazetesinde başyazı yazmaya başladım.

Doğan Grubu’yla yeniden buluşmak hoştu. CNN TÜRK’te geçen yıllarım da çok güzeldi. MANŞET adlı günlük siyasi bir talk show yaptım. Program çok başarılı oldu. 2005’te de, Kanal D Ana Haber Bülteni’nin Genel Yayın Yönetmeni ve bültenin Anchor’u oldum. Hiç bilmediğim bir alandı, ancak işin içinden sanırım yüzümün akıyla çıktım.

2009’un Ocak ayında, CNN TÜRK yeniden hayatıma girdi. Türkiye’de ilk defa uygulanan bir proje için kolları sıvadım. Hem CNN TÜRK’ün, hem de Kanal D’nin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendim. Ortak bir haber merkezi oluşturduk.

Bu satırları yazana kadar da işin başında olduğuma göre, demek ki hala başarılıyım, demektir.

Bütün bu yaşam sırasında yüzlerce konferansa katılıp konuşmalar yaptım, ödüller aldım. Ancak hiçbiri, Avrupa Konseyinin "Yılın Gazetecisi" (1987) , TÜYAP kitap fuarının "Yılın Yazarı" (1976), Lion klüplerinin Melvin Jones Fellow ödülü ve Fransızları Şövalye nişanı (1993) kadar beni tatmin etmedi.

Yazdığı kitaplar, hazırladığı belgeseller, aldığı ödüller

72 yaşındaki Mehmet Ali Birand uzun habercilik dönemiyle orantılı bir çok değerli eserini de okuyucusu, izleyicisi, kamuoyuyla buluşturdu.

Kıbrıs harekatının perde arkasını, Türkiye'nin harekat sonrasındaki dış ilişkilerini ele alan

"30 Sıcak Gün" (1976) ve DİYET (1979)

Türkiye- Avrupa ilişkilerini konu olan ;

"Bir Pazar Hikayesi " ve "Türkiye'nin Avrupa mecerası"

TSK'nın işleyişini anlatan ve bir sivil biri tarafından yazılmış tek kitap olan "Emret Komutanım" (1986)

"12 EYLÜL 04.00" (1983)

"APO ve PKK." (1988) adlı kitapları yazdı.

1989'da "KIBRIS"

ardından 27 mayıs darbesini anlatan "DEMİRKIRAT" ve arka arkaya, "12 MART"-"12 EYLÜL" ve "ÖZALLI YILLAR" adlı belgesellere imza attı.

Yüzlerce konferans, uluslararası organizasyona katılıp, çok sayıda ödül alan duayen Gazeteci Mehmet Ali Biranda bunlardan bazılarını diğerlerinden çok önde gördü.

O ödüller de şöyle;

Avrupa Konseyinin "Yılın Gazetecisi" (1987) ,

TÜYAP kitap fuarının "Yılın Yazarı" (1976),

Lion klüplerinin "Melvin Jones Fellow ödülü"

ve Fransızları Şövalye nişanı (1993) (dha)

 ***

Yazımın devamı sabah saatlerinde yapılan asılsız haberlere dair yönelttiğim eleştirileri içeriyyor.

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ı da “öldüren” hırs Kanal D Grup Başkanı ve ana haberi sunan Mehmet Ali  Birand’ı da  “haber atlatma” telaşıyla  öldürdü...

 O yaşıyor, yaşam savaşı veriyor.

Umarım biran önce iyileşir, yine gaflarıyla, haberleriyle bizi güldürür.

Türkiye Birand'ı tek kanallı tv yıllarında yurttaşın gözünü dünyaya açan 32. Gün programı ile tanıdı. Televizyon klasiği haline gelen 32. Gün hala devam ediyor.

 

 Usta gazeteci medyaya onlarca gazeteci kazandırdı, birlikte program yaptığı, yetiştirdiği gazeteciler hep başarılı oldular.

 

Yetiştirdiği gazeteciler Mithat Bereket, Deniz Arman, Musa çözen, Cüneyt Özdemir, Rıdvan Akar ilk aklıma gelenler.

 

Haberciliği, gazeteciliği üzerine kuşkusuz çokça övücü sözler söylenebilir, Birand yıllarca zirvedeydi ve zirvede kalmayı başardı. Mutlaka eleştirilecek yönleride vardı, zamanı değil eleştirmenin..

 

Onu zirveye çıkaran ekranlara maskesiz çıkarak samimiyetle sunduğu haberciliğiydi. Ne acı ki sosyal medyada yaşarken öldürüldü. Tıpkı halkın yüreğinde istisna bir yere sahip olan Neşet Ertaş gibi...Ertaş'ın ailesi yapılan haberler üzerine açıklama yapmak zorunda kalmıştı: "Üstadın sürekli yalan yanlış öldü haberlerini paylaşarak kendilerine prim yapmak isteyenleri ailesi olarak kınıyoruz. Üstada göstermiş oldukları saygısızlığı asla unutmayacağımızı bildiririz. Usta yaşıyor, inşallah iyileşip aramıza dönecek. Siz sevenlerinden ricamız yalan haberlere inanmayınız. Dularımız ustamız için. İnşallah tez zamanda iyileşip eski günlerine dönecek.''

 Usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın oğluda y'apılan haberler üzerine açıklama yaptı: "Ben Umur Birand, babam halen yogun bakimda. İyilesmesi icin dua ediyoruz. Gosterdiginiz sicak ilgi icin cok tesekkurler."

...

Her şeyin paraya tedavül edildiği reyting hırsı; reytingin paraya tedavül edildiği kapitalizm insanı yaşarken öldürüyor...

 

Mehmet Ali Birand şimdi Amerikan hastanesinde yoğun bakımda hayata tutunmaya çalışıyor, biran önce iyileşerek ekranlara dönmesini umuyorum.

 ***

Özleyeceğiz, toprağı bol olsun...

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üzüldük..gözlerimize çok döküldü,evimizden birisi gibiydi..Yalnız,sorunların köküne inmek istemediler hiç biri.Çocukluğu öldürülen toplumların,çocukları hangi zihniyetler öldürüyor,korkusuzca mercek tutmadılar,siyasi ve çıkar onları da kapsamına aldı.Bir toplumu çocukları ile vurursunuz.Vakıf adı altında,uluslararası işbirlikçi oligarşiler,bu ülkenin eğitim sisteminden,okul öncesi hayatına kadar biat ve köleci,koşullanırmaları su yüzüne çıkarmalıydı sayın BİRAND!

kalenderce 
 22.01.2013 17:58
Cevap :
Yazımın sonlarında "mutlaka eleştirilecek yanlarıda vardı, zamanı değil" dedim.Olanak bulduğumda yazacağım.Katkınız için teşekkürler...   24.01.2013 0:26
 

MERHUM MEYMET ALİ BİRANT'A Seninle hep gurur duydum bir Türk vatandaşı ve bir türk evladı olarak 32.Gün'le dünyaya seninle ulaştık çok değerli fikir işçilerine seninle kavuştuk.yılmadın yorulmadın her akşam evlerimize konuk oldun seni yakinen tanıdık gaflarının fenomeni olduk güldün güldürdün kimselere randevu vermedim her akşam haberlerini ve sana özgü yorumlarını izledim.Şimdi çok özlüyorum senin bitmiş neticelenmiş mahkemelerini işaret parmağını uzatanmı ararsın hayatında biryere gelememiş kimselere zerreyi miska faydası olmamış bir sürü geri zekalı reyting için senin aleyhinde konuşuyorlar. Sn:MEHMET ALİ BİRANT Seni rahmetle anıyorum eşine ve tüm aile fertlerine sabır sana rahmet diliyorum nurlar içinde yat...Sevgimle Saygımla Lokmacı Niyazi Dumlu & Lokmacı Baba.

lokmacı niyazi dumlu 
 22.01.2013 16:40
 

Çok üzüldüm duyunca, özellikle de 2 yaşındayken babasını kaybettiğini öğrendiğimde içim burkuldu:( Selamlar Necati hocam.

Arif ÖĞÜTÇÜ 
 17.01.2013 19:37
Cevap :
Sahici bir gazeteciydi, amatör bir ruh ile heyecanını kaybetmeden maskesiz çıktı halkın karşısına. Yanlışa yanlış dedi hep. Birilerine yaslanarak var olmaya çalışanlardan olmadı. Gaflarından sonra kendisi ile dalga geçmeyi bilen, sahici bir gülümseme geçti ekranlardan, kuşkusuz özlenecek...   17.01.2013 20:45
 

Merhaba, ben beyin ölümünün gerçekleştiğine inanıyorum. Ancak çıkmadık canda ümit vardır diyorlar. Selamlar...

Mesut KARİP 
 17.01.2013 17:20
Cevap :
Dün Birand 18.29'da öldü. Sosyal medya sabah saatlerinde öldürdü!Sizde MB'de yazdınız.Doğrusu kesin açıklama yapılmadan insan hayatının sözkonusu olduğu durumlarda haberleştirilmemesi gerekir diye düşünüyorum. Bu yazıyının ilk versiyonunu 16. civarında yazdım ve sosyal medyada, internet haber sitelerinde haber atlatacağım diye yazılan yazıları/anlayışı(sizde varsınız) eleştirdim. Birand'ın kesin ölümü gerçekleşincede güncelledim... İşin doğrusu Birand basit bir stend operasyonunda "yanlış tedavi" uygulanması sonucu öldüğüne inanıyorum. Ayrı bir yazı konusu.. Katkınız için teşekkürler ve biraz da etik kurallarına dikkat...  18.01.2013 15:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster