Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
735
 

Üstad, n'olur sadece roman yaz

Üstad, n'olur sadece roman yaz
 

Yaşar Kemal, Türk romancılığının, tartışmasız en usta kalemlerinden birisidir. Sayısız kitabını okudum ve okuyamadıklarımı, yeni yazacaklarını okumak için de gayretim ve çabam her daim mevcuttur. İnce Memed adlı şaheseri, bir Türk klasiğidir ve başucu kitabıdır. Ama tüm bunlar, fikirlerim, düşüncelerim ve olumlu bakışım maalesef ki kendisinin edebi kişiliğinin bir tek adım önüne geçemedi, geçmesi de pek mümkün görünmüyor.

Birkaç gün önce, İstanbul'da gerçekleşen "Türkiye Barışını Arıyor" adlı organizasyonda, Üstad, hepimizin o çok iyi bildiği meşhur ve meş'um konuşmasını yaptı. "Kaka" teröristin üzerini çizdi, "cici" gerillayı aldı, soktu literatürümüze. Kürt kökenli canlarımızın oluşturduğunu ifade ettiği topluluğun da kesinlikle bir "azınlık" olmadığını, onların "kardeş"lerimiz olduğunu buyurdu.

Milliyet Gazetesi'ndeki köşesinde, Sayın Taha Akyol'un bugün kaleme aldığı yazısını okumanızı şiddetle tavsiye edeceğim. Akyol'un da son derece doğru ve objektif tespit ettiği gibi; "azınlık" ve "kardeşlik" kelimeleri siyasal ve hukuksal anlamda birbirlerinden kilometrelerce uzak kavramlardır. Edebiyatçılar ve en genel anlamıyla san'atçılar birbirlerinden çok uzak bu tip kavramları alıp bir araya getirerek çok yaratıcı ve özgün eserlerin altına imza atabilirler. Bunu ben de geçtiğimiz haftalardaki bir yazımda zaten belirtmiştim. Ama ortaya çıkan şey sadece, sahibi sanatçıyı bağlayan bir eser olur. Yaşar Kemal, bu fikir ve görüşlerini, romanlarının kurmacalarında gayet güzel değerlendirebilir. Bu işi çok büyük bir ustalıkla ve lezzetle de yapar zaten. Zevkle okursunuz, okuruz. Ama böyle bir toplantıda, siyasal karakterli bir tebliğ şeklinde, bu, maddi dayanağı olmayan görüşlerini kamuoyu ile paylaşırsa teknik anlamda komik duruma düşer. Bu durum da saygın bir edebiyatçıya inanın yakışmaz.

"Azınlık" kavramı hukuki bir terimdir. Ulusal ve uluslararası boyutları, açılımları, illiyet bağları vardır. "Kardeşlik" ise hem bir medeni hukuk terimidir, ondan da çok, bir gönül mertebesi, bir sevgi ve saygı zeminidir. Siz, koskoca Yaşar Kemal olarak kalkıp: "Kürtler azınlık değil kardeştir" derseniz; Taha Akyol gibi milyonlarca Anadolu insanı da "tabi ki Türkler ve Kürtler kardeştir ama Lozan gereği azınlık statüsünde olan Rum, Ermeni ve Musevi vatandaşlarımız kardeş değil de nedir o zaman, düşman mıdır?" diye sorarlar. Siz de bakıp kalırsınız değerli Üstad'ım.

İşte her konuda olduğu gibi bu tip hassas mevzularda da duygusallık, aşırı politizasyon, yanlılık katsayısı arttıkça maalesef ki maddi hatalar, hem de bizden hiç beklenemeyecek düzeyde teknik yanlışlıklar yapma riskimiz katlanarak artar.

Hele "terörist"i "gerilla" diyerek biraz daha sevimli hale sokma çabası ise tamamen bir vahamet ve ucubiyet manzarasıdır. Yaşar Kemal gibi bir edebiyat devine yakışmamıştır. Mensubu bulunduğu bu toplum kendisinden daha net olmasını beklemektedir. Yine Taha Bey'in tespitinde olduğu gibi; Yaşar Kemal, 1997 yılında verdiği demeçte "Ben Kürt yazarı değilim, Kürt asıllı bir Türk yazarıyım" derken on sene içinde ne değişmiştir ki bugün "Ben bir Kürt yazarıyım" demektedir. Ve hemen akıllara gelen soru, bir on sene sonra kendini ne yazarı olarak göreceği ve nelerin değiştiği için bu açıklamayı yapabileceği sorusudur.

Ne dersiniz? Sanki, bir Nobel Edebiyat Ödülü daha kaparız gibi bir his oluştu içimde. İşte o zaman bu milletin sırtı yere gelmez vallahi. "Çifte Nobelli Türkler" nidalarıyla tozunu attırırız cihanın. Hayırlısı olsun efendim, hayırlısı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yasar Kemalin edebi kisiligi ayakta alkislanir.Ya sozleri dogrusu ya hic bir sekilde dogru degil.Konuyu boluk porcuk takip edebildim ama edindigim intiba yazik ustaya bu laflar onun olmamali idi. Ancak kanim odurki ben hala her ikisinin turk edebiyatinin en buyuk ustalari ve eserlerinin bas yapit olduguna inaniyorum. Ancak nobel inde dunyadaki yansimalarini goz ardi etmemek gerekir. Saglikla..

Newyorker 
 22.01.2007 9:51
Cevap :
İlgi ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalınız.  22.01.2007 12:16
 

Aydın bey, Yaşar Kemal gerçekten çok büyük usta. Onun romanlarından aldığım tadı neredeyse bulamadım diyebilirim. Ancak ustanın ezilmiş halkın yanında yer alması doğru olurdu. Etnik ayrım olmamalı. Hele ülkemizde yıllarca omuz omuza savaşmış, yaşamış, içiçe geçmiş bu toplulukların hiç birine katkısı olmaz bu davranışların. Birilerinin oyununa gelen siyasiler olsa da bu aydınlar olmamalı. Türkiye'de zor şartlarda yaşayan sadece o bölge insanı değil. Birbirimize kenetlenmeden başka doğru olmadığını herkes görmeli. Bundan başka ülkemiz yok. Bu aklı verenler Lozanı içlerine sindireyemeyenlerdir. Saygılarımla

Ergin Şahinbas 
 17.01.2007 23:47
Cevap :
Değerli Ergin Beyefendi, sözlerinizin altına imzamı atıyor, ilginizden dolayı çok teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Sağlıcakla kalınız efendim.  18.01.2007 8:46
 

yazınızda oldukça tutarlı idi. Katılmadığım kısımları olmakla beraber, ağır başlı,olgun ve edebi bir kişiliği eleştiri düzeyi oldukça ince süzülmüştü. Ancak, fegokce'nin yorumuna verilen cevap yazının tüm özenini altüst edecek düzeydeydi. "Onlar" diyosunuz cevabınızda, "bizim gibi", "objektif, fanatizm ve yoz yobazlıktan ve peşin hükümlerinden" "uzak olabilselerdi keşke". Sevgili arkadaşım, size insaf demek isteği kabardı yüreğimde, YaşarKemal ve onun gibileri, sizlerden ayırıyorsunuz öncelikle, sonrada onlar ginileri, objektif olmamakla, fanatik olmakla, yoz yobazlıkla ve peşin hükümlü olmakla suçluyorsunuz. Yaşar Kemal'in fikirlerine, ifade tarzlarına katılamamk ayrı birşey ama hakaret düzeyine varan eleştiri de bulunmak ayrı birşey. Yaşar Kemal'in etnik kökeni beni kesinlikle ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren ve üzen şey bizim onu edebi yeteneğini sahiplenecek duyarlılıkta bir toplum olmamamızdır.

Bibliyofil 
 17.01.2007 16:26
Cevap :
Sayın Tütüncüler, öncelikle bana "arkadaşım" şeklinde hitap ettiğinize göre sanırım bir arkadaşlık ilişkimiz var ancak, inanın ve kusura bakmayın ki ben sizi hatırlayamadım. Öncelikle bundan dolayı üzgünüm, özür dilerim. Yaşar Kemal Ustayı ben kendimden ve "bizim gibiler"den ayırdediyor olsaydım; sanırım birçok Yaşar Kemal savunucusundan daha fazla onun edebiyatına, külliyatına hakim olmazdım değil mi? Yazımda da bu durumu açık yüreklilikle ifade ediyor; takdir ve takip eden ama bunu saklayanların samimiyetsizliğine düşmüyorum. Gelen yoruma verdiğim cevapta tüm önyargılara, subjektivizme, fanatizme ve yoz yobazlığa verilmiş bir tepki ve isyan vardır. Ustaya ya da başka bir kişiye hakaret durumu ise kesinlikle yoktur. Bu sözlerin adresinde, lütfen siz kendinizi görmeyiniz. Eğer görüyorsanız da buna benim yapabileceğim bir şey yok. Ancak kısa yazınızdan anladığım kadarıyla tutarlı ve fanatizmden uzaksınız. İlgi, yorum ve katkınız için çok teşekkür ediyor; sevgi ve saygılarımı sunuyorum  18.01.2007 8:44
 

nobel sevdası adama neler yaptırıyor? yine nobel alamazsa bu sefer gerilla yerine "gariban" der. Ben size yorumlarımı yazıyorum. ama sizin, benim yazılarıma katılıp katılmadığınızı öğrenemiyorum.

Serkan Dilek 
 17.01.2007 9:28
Cevap :
Serkan Bey çok teşekkür ediyorum. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum. Sevgi ve saygılarımla.  17.01.2007 11:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 902
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3723
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster