Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
130
 

Ustam Kayahan

Ustam Kayahan
 

Bir Kayahan geldi geçemedi, geçemez, geçmez... 

Uzun, upuzun bir yoldan döndüm yine bugün. Böyle mi olacaktı dönüşüm... Ben burada yokken bir parçam, büyük bir parçam ölmüş. Canım yanıyor şimdi, çok yanıyor. Feryat etsem, atlasam arabaya bassam son gaz, gitsem kilometrelerce... Kayahan, canım sıkılıyor canım dese..

Her duyguma rehberlik ettiği gibi yine etse.

Oysa ne çok hikaye kuruyordum ben onun aşk hikayesi ile hikayesiz hayatıma. Siyah beyazdı, onun sevdiği gibi, onun anlatmaya yaşamaya değer gördüğü gibi. Hikayelerim babasız kaldı.

Sonra onun ninnisini dinliyorum, başımı yastığa yaslayıp. Canım yanıyor usta diyorum. Neden sende hemen gittin, neden bu kadar acılı gittin. Niye senin gibiler az, neden gidiyorsunuz diyorum. Canım yanıyor... Severdin sen hepimizi, hepimizi bir yolda bekeleyecek, buluşmayı isteyecek kadar çok. Senin ninnnini dinletecektim ben belki bir gün doğacak çocuğuma. Ama ninnisinin babası da hayatta olacaktı. Bebek de yok, sende yoksun. Büyük ihtimal ikiniz de hiç olmayacaksınız bir daha..

Bir hasret şarkılarını yaşayabildim ben. Beceriksizlik... Belki de en çok senin yüzünden böyle oldu. 

Öyle öğrettin ki sevmeyi, sevilmeyi, payımıza hep hasret düştü. Gerçek olmayanla yetinemedik. Elmanın yarısının peşine düştüm, seyyahlıkta yorulsam da çok zaman. Yalan dünyaydı, haklıydın.

Hiç bitmeyen gurbet akşamlarını seninle yaşadım ben hep, bir sen bildin gurbette akşamın zor olduğunu. Gitarının telleri vurdu hep gönlümün teline ne zaman ailemi ve sevdiklerimi özlesem.. Gurbette akşam sohbete ses yok. Bak sen gittin ve ben tek başıma ağlıyorum. Senin acını paylaşamıyorum, üstümde uçan kuşlar bile yabancı. Bir garip serçeyim senin anlattığın gibi.  Kolay olsa ben giderdim diyordun, ben hep gittim. Haklıymışsın insan hiç gidemiyormuş, bilemedim gidilemediğini... 

Daha lisedeydim, sarı saçlarından sen suçlusun diyordun. O zamanlar insanın kaderinin neden aynı kaldığını bilmiyordum, anlamıyordum. Orada da haklı çıktın kaderim kadar adresim de aynı kaldı. Kapımda güller tutuştu matemiyle.. Nasıl bir ömre, ömürler sığdırdın da anlattın hiç yorulmadan. Kim anlatacak şimdi? Kim eşlik edecek bana yaşadığım her duyguda. Seninle beraber duygularda gitti be usta. Diyordun hayattan duygular gittiği için kelimeler ve müzik gitti diye. İşte ben bir seni dinlerken yine de koruyabiliyordum her şeye inat duygularımı... İçim bileyleniyor.. 

Bu kaçıncı çalınışı kapımın, bu kaçıncı sen değilsin, bir başkası...

Peşimde mazinin ayak sesleri, nelerden vazgeçiyoruz bir düşünsene...

Vazgeçen bir ben oldum, senin vazgeçtiğin gibi ve kimse hiç bir şeyden vazgeçmedi.

Emrin oldu usta. Dalgalar vuruyor sahil boyuma.. Vurdu içimi yıktı ve sen siyah kelebekler uçurdun bu gece gönlümde. Gönül acılar çekiyor yalnız başına ve yetmiyor, senin acın da eklendi.. 

Devamı var diyordun. Ben galiba senin kadar olumlu değilim. Sen bağırıyordun bitmedi aşkımız diye. Sana bitmeyen aşklar yakşıyordu. Anadolu çocuğuydun sen, sevdimi içinde ormanlar yanan. Ben, kendim dahil herşeyi yaktım ama senin gibi eğilmedim mi bilemem. Sen ellerinle yetiştirdin başaklarını ve dünyanı, ben senin ellerinle yetiştirip bize verdiğin her duyguya sonsuz saygıyla eğildim. Senin gibi korktum yalandan.. Sen ne güzel deli, ne güzel doluydun.. 

Bir özlerdin, özlemden içim kavrulurdu. Yağmur olup düşemedim ben, düşüp bulutlardan duramadım kirpiklerde.. Kalpte uyuyamadım. Unutuldum... Bir sen bildin unutulmayı.. Gemileri bekledin. Öyle özledin ki, öyle özledim hep. Sonbahar rüzgarı kırarken dalları ayrı düşen yaprak yaşamadı.. Yaşamayacaını söylediğin gibi duru sesinle. 

Ve bir yemin ettim dönemiyorum, cehennemde yanıyor dilim. Yemin ettirdin bize. Yemin etmeyi öğrettin, kendine kurşunları layık görürken.. Ah be usta.. Kıyametler kopan yüreğin dilerim huzur bulsun gittiğin yeni yolda. Hakkınız helal edin diyordun ya ve bize helal etmiştin bizim hiç hakkımız yokken sende, helal hoş olsun. Sen neredesin artık bilmiyorum ama bizimlesin ve çok fazla benimle. 

Seninle beraber anılar gitti bugün. Aslında olmayan duyguları hala saklıyordum seninle beraber, gidişin onları da aldı gitti. Yalan dünya bir kez daha hatırlattı kendini. Tokat gibi indi yüzüme.. Sabahlar uzak diyordun, en güzel ışıklı anlar seninle olsun. Nurlar içinde yat. Biz seni öyle seviyorduk ki..

O son konserin de içim lime lime olmuştu. Yine de nasıl hala ulaşmaya çalışıyordun bize... İçinden uçuşan kuşlar bize emanet. Kuşların bende, benimle, ben de gidene kadar..

Seninle öğrendim ben, seninle dinledim, seninle anladım; sevmeyi, özlemeyi, gurbeti, yine dik durmayı, hasreti, göndermeyi, pes etmemeyi, yollara düşmeyi ve yollarda beklemeyi, umut etmeyi, hikayeler yazmayı.. Gülümsemeyi. Sen yine de hep gülümserdin. Hiç yalan söylemezdin. Sevdim mi tam seven, sevgi için her savaşı göze alan adam.  Bu gece benden de büyük bir parça gitti seninle beraber ve büyük bir hatıra daha yüklendi omzuma. Biz seni dinlemeye ve seninle büyümeye nail olan şanslı kuşaktık.. 

Güzel ustam, gönlü büyük ustam, seven ustam... Nuralar içinde yat... Bu gece bütün siyak kelebekleri uçurup içime, öyle gittin. Benimkisi bir aşk hikayesi, siyah beyaz film gibi biraz ve her duygum hep Kayahan gibi biraz... Böyle mi olacaktı dönüşüm günler sonra evime.. İçime ateş düştü. Zeki Müren'im hala üzer beni, sende onunlasın artık. Ve siz hep benimle, hep bende.

Tüm ailesi, sevenleri ve dostlarına Allah'tan sabır, ustama gani gani rahmeti diliyorum. 

 

Abbas Oğuz, Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yakınımda Gömeç'te oturuyordu.Evine giden sokağın ve müstakil evinin adı da sevgiydi...Gönüllere akan,akacak olan bir sevgi pınarıydı Kayahan.Ruhu şad olsun...Oldukça duygusaldı yazınız.Yüreğinize sağlık.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 05.04.2015 23:55
Cevap :
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, yazımı sevmenize sevindim. O gün gerçekten dağıldım, Kayahan'ın yeri çok çok özeldir benim için. Hala da üzgünüm... Böyle sanatçılar çok az :(   06.04.2015 14:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1119
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster