Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '13

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
181
 

Üstat Fahri Ersavaş Hocamızın; Seneyi Devriyesi anısına...

1998 Kasım ayının 2. haftası; Rahmetli Amca Kızı ve Türk Hamasi Şiiri’nin en önde gelen isimlerinden Nurhayat SAKARYA ablam, Beni tuttuğu gibi Tepebaşı’ndaki  Pera-Palas Oteli Salonunda, Fevzi Halıcı Hocam ve Ahmet Özdemir Hocam ile beraber icra ettikleri, o zamanların en popüler ve kalite olarak üst seviyesindeki Pera-Palas Şiir Dinletisi’ne götürmüştü. İlk kez oraya adımımı atıyordum. Oraya attığım adımlarımın, benim için ileride ne kadar çok bir tecrübe ve birikim kazandıracağını tabiatıyla bilemezdim

Orada tanıştığım birçok Edebi şahsiyetler (Şair Ayhan İnal-Hatice Eti-Mualla Orhon-Rahmetli Bestekâr Mustafa Malay-Rahmetli Rıza Beşer Hocam-Rahmetli Şair Vahit Kaya-Rahmetli Şair-söz yazarı Asuman Eşer-Rahmetli Şair Prof.Dr Uğur Hacıhanefioğlu-Rahmetli Pala Şair-Mustafa Kuşçuoğlu-Dr.Hayri Davas-Necmettin Çanga-Ahmet Necdet-Sami Doğan-Göksel Aktaş-Gültekin Kutluk-İsmail Gökçe-Latif Mahmat-Mualla Yastıman-Nur Atmaca-Mustafa Karaköse--Gül Altuğ-Birsen Dokuzoğuz-Enver Hergüler-Ercan Akbay-Erol Güngör-Fikret Kuşçuoğlu-Bahrem Yıldız-Dilşade Güngör-Ülkü Akman-Murat Çobanoğlu-Muzaffer Dizman-Sedat Kocabey-Ali İhsan Öztürk-Adil Acar ve daha aklıma gelmeyen bir çok isimler) ile tanıştım. Özellikle de içlerinden biri vardı ki, Fahri Ersavaş Hocam’la karşılaşmamız, Benim Şiir Yaşamımdaki en önemli kilometre taşlarından birisi olmuştur. O tanışmadan sonra, adeta Rahmetli Hocam ile adeta baba-evlat seviyesinde, Türk Edebiyatı özellikle Türk Şiir’i için verdiğimiz uğraşı bu satırlarda anlatmam mümkün değildir.

Daha sonraları 2003 – 2008 yılları arasında Op.Dr.Hayri DAVAS ile beraber pek çok emekler vererek (bugün dahi Şiir Sevenlerin hafızalarından silinmeyen) hazırlayıp, Beyoğlu Makine Mühendisleri Salonunda verdiğimiz “Beyoğlu Şiir Dinletisi’ nin en başta gelen müdavimi ve de destekçilerinden birisi olmuştur. Her zaman ve her yerde Bana, “Dursun Evladım Sen Türk Şiiri’nin son dönemlerde yetiştirdiği 3-5 gerçek anlamdaki Şairlerinden birisin ve bunu da her gittiğim Edebiyat Toplantılarında ifade ediyorum” derdi. “Hocam beni çok mahcup ediyorsunuz, Sizlerin yanında ölene dek çırağınızım” dediğimde de gerçekten kızar ve “artık Usta bir Şair olduğunun farkındasın ve bu yolda kimseye taviz vermeden gidişini zevk ve gururla takip ediyorum” diye yanıtlardı. Özellikle de Milliyet Blog’a şiirlerimi göndermem için beni teşvik etmesini de ayrıca unutamam.

2008 Çanakkale’ye yerleşmem sebebiyle istemeyerek son verdiğim Şiir Dinletimden sonra da her Fahri Ersavaş Hocamla (15) günde bir mutlaka telefonlaşırdık. En son vefatından (1) ay önce kendisi ile telefonda “Helallik” de aldım. Çok zor konuşuyordu. Sancılarının dayanılmaz olduğunu ifade ediyordu. Bu Muhterem Hocam ile son görüşmemiz oldu. Akıbet gelip çattığında, Türk Şiir Dünyası’nın bir kişiden daha yoksun olduğunu gayet iyi gördüm ve görmeye devam edeceğim. Yayınladığım kitaplarımdaki, yazmış olduğu Edebi ve Manevi değerleri yüksek olan yazılarını da zaman zaman açıp okuyor, bir kez daha bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Ölene dek hep hatırası yanı başımda, beraber çektirdiğimiz ve artık çok uzaklarda kalan 2004 Haziran ayında Beyoğlu Makine Mühendisleri Odası terasında çektirdiğimiz hatıra fotoğrafımız da çalışma masamın hemen karşısında asılı durmakta ve Ben ölene dek öylece asılı kalacaktır.

Mevlam Rahmet etsin, Mekanı Cennet olsun diye her gün dua etmekteyim...

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 741
Toplam yorum
: 143
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 216
Kayıt tarihi
: 06.12.09
 
 

Aslen Şebinkarahisar-Alişar Köyü-Killik Mahallesi İmamlar (Çakmaklar) Sülalesine mensup olan Şair..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster