Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
17
 

Ustrumcalı Halil Efe

Büyük taarruzdan tam 3.5 ay önce Yunan cephe gerisinde gerilla savaşı veren Demirci kaymakamı İbrahim Ethem beyin komutasındaki akıncılar, Selendi'ye 2 saat mesafede Kınık damlarında hakim tepeleri tutan düşmanla 9 saattır çarpışmaktaydılar. Müfrezenin en cesur ve deneyimli cengaveri Halil efe bu çatışmada sehit oldu. Selendiye gelmeden önce rüyasında kendisini nadaslı tarlayı sürerken görmüş ve komutanına üçümüzden biri şehit olacak diye rüyasını tabir etmiştir. Halil efe daha önce de Gediz'de şehit olan kardeşi Necip'te de aynı rüyayı görmüştü. Herkes çok mütessir olmuş cenazesi 8 saat hayvanla taşınarak Yağcı dağına defnedilmşti.

Halil efe Makedonyanın Usturumca kasabasından Balkan savaşlarından sonra ailesiyle beraber Anadoluya göç etmişlerdir, 1. Dünya savaşına katılmış İzmir'in işgalinden sonra Çerkez Ethem'in Kuvva-i Seyyaresine katılmış Bolu, Anzavur, Yozgat isyanlarının bastırılmasında bulunmuştur. Çerkezin Yunan'a katılması üzerine Parti Pehlivanla beraber top ve mühimmatları Küyahya'da Milli orduya teslim edip Demirci Akıncılarının kumandanı İbrahim Ethem'in emrine girmiştir.

12. müfreze Komutanı olarak Saihli-Gördes mıntıkasını Yunan'a dar etmiştir. 2 yıl dağlarda Yunanla beraber çarpıştığı eşi Makbule hanımı Koca yaylada şehit verince daha bir cesaret ve atılganlıkla ve intikam hırsıyla savaşmıştır. Komutanı İbrahim bey O'nu ''Genç cesur ve teslimiyetçi olmayan bir iradeye sahipti. Teslim olmayı teklif etsem hemen silahına sarılır mücadeleyi tercih ederdi.Bunun için kendisine Çarıklı Erkan-ı harp adını takmıştık. Küçük bir namussuzlukta akadaşlarına sert ve şiddetli davranırdı. Her zaman mertçe ve adilane harp etmiş teslim olmayı aklından bile geçirmemiştir.'' diyerek karakterini tasvir etmiştir.

En büyük arzusu Vatanın Kurtuşunu görmekti. Ruhu şad olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 85
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

Son zamanlarda Milli mücadele üzerine odaklandım.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster