Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '10

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
956
 

Üstün başarı için kaç yıl gerekli?

Üstün başarı için kaç yıl gerekli?
 

Net'ten...


Üstün başarıya gidilen yolda öncelikle hangi kilometre taşlarından geçmiş olmak gerekiyor, ona bakalım... Tabii başarı kavramını çok varlıklı olma ve birilerinin merdivenlerine tırmanarak zirveye çıkma ile aynı kefeye koymamak şartıyla. Ayrıca genetik miras olarak gelen deha düzeyindeki üstün yeteneklere sahip insanlar da istisna sayılmalıdır.
.
Aşağıdaki tanımlamalar geçmişe değil, bugüne ve geleceğe dair kestirimlerdir. O nedenle yakın veya uzak geçmişteki aksi örnekler -o çağların koşulları farklı olduğu için- karşıt savlar olarak ileri sürülmemelidir:
.
1) Sağlıklı biri olarak doğmuş olmak,
.
2) Çalışkan biri olmak veya tembelliğe karşı olmak,
.
3) Merak güdüsünü yitirmemiş olmak,
.
4) Yılmaz bir iradeye sahip olmak,
.
5) Risk almaktan çekinmemek,
.
6) Ömrünün ortasına kadar büyük sağlık sorunları ve büyük travmalar yaşamamış olmak,
.
7) Normal bir eğitim görmüş olup bir yüksek okulu bitirmiş olmak,
.
8) Tuttuğunu koparan türden bir hırs sahibi olmak veya çok yakınlarında örnek alınacak/danışılacak çok başarılı olmuş biri bulunmak, (Çok başarılı bir ailede doğmuş olan başarılı insanlar üstün başarılı sayılmamalıdırlar!)
.
9) Çok verimli ve değerli sonuçlar üreten bazı tesadüflerle karşılaşmış olmak veya doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişilerle tanışmış olmak,
.
10) Başarıya kısa yoldan ulaşmak (asansörle çıkmak) yerine, bir hedef yaratarak, ona adım adım (merdivenle çıkmak) yaklaşmak sabrına ve öngörüsüne sahip olmak.
.
Şimdi basit bir hesap yapalım: 7 + 8 + 4 + 4 = 23 yaşında üniversite bitiyor (Bazı fakülteler 25/26 yaşında bitirilebiliyor.) Hayata atıldıktan sonraki merdivenleri basamak basamak çıkmak ise en az 20 yıllık bir çaba gerektiriyor. Etti 43 yıl...
.
Zaten üstün başarıyı yakalayanlar arasında yapılan bir araştırma da gösteriyor ki, üstün başarıya ulaşılan genel yaş 42!
.
.
.
.
.
.
Günün sözü: Başarının sırrı; köle gibi çalışmak, hedeften şaşmamak ve edinilen disiplinden kopmamaktadır. “Arduous labour, unswerving purpose, unfailing discipline.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Mehmet Sağlam,anlaşılan başarmanın içinde yaşamak yok.Sevgilerimle.

Leylim. 
 26.10.2010 17:44
Cevap :
Olur mu efendim; hem yaşıyor, hem başarıyoruz!!! Teşekkürle, selamla...  27.10.2010 9:43
 

Başarı söz konusu olduğunda S.Beckett'in bir sözü gelir hep aklıma:"Denedin, yenildin! Bir daha dene, yine yenil. Daha iyi yenil!" Denemekten asla vazgeçmemeli diyorum. Teşekkürle,selamla.

Melek Koç 
 26.10.2010 12:46
Cevap :
Katılıyorum Meral Hanım. Çok teşekkür ederim. Selamla, saygıyla...  27.10.2010 9:44
 

elemanına hak ettiği değeri veren ve motive eden, iyi yöneticilerle çalışıyor olabilmekte önemli çalışma hayatında sanırım Mehmet Bey. Çok yerinde saptamalarda bulunmuşsunuz. Günümüz Türkiye'sinde ise, çalışma hayatına katılabilmek bir sorun, çalışma hayatında başarılı olabilmekse ayrı bir sorun... Saygılar...

yakamoz05 
 25.10.2010 17:44
Cevap :
Katkınızdan ötürü çok teşekkür ederim Meral Hanım. Selamla, sevgiyle, saygıyla... MS  25.10.2010 20:11
 

yanlış kestirimler... Aslında üstün başarı için dokuz ay on gün yetiyor. Netekim: Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many time you were fucked:-) Selam ve sevgiyle arzederim.

pirmete 
 25.10.2010 11:21
Cevap :
İngilizce bilenler bilmeyenlere tercüme etsin lütfen... :-)) Saygıdeğer Pir'im, sanıyorum insan mühendisliğini ve ruh yaratmayı bilmeksizin genetik bir görevi yerine getirmiş olmak; içgüdüler ve biyolojik bilinç önünde üstün bir yenilgidir, demek istediniz... Bugün ters tarafınızdan kalktığınız için böyle yazdınız değil mi? :-)) Gülümsettiniz beni. Teşekkürle, selamla, derin saygıyla...  25.10.2010 17:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 3492
Toplam mesaj
: 296
Ort. okunma sayısı
: 2839
Kayıt tarihi
: 05.05.07
 
 

İngilizce öğretmeniyim, çevirmenim, dilmaçım, araştırmacıyım. / Beş kitabım var: Beynin Kimliği, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster