Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '08

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
510
 

Usulca düşüncelerime sokulan ‘ünlem’lerim! - Kısa kısa...

5. Arkadaşlığa dair...

‘Arkadaş’ kelimesinin anlamı kalbi, kucağında taşıdığı ‘arka’ kelimeciğidir. Bir kelimenin kucağına yatmadan, orada güm güm atan aklını öğrenmeden de, gerçek anlamı kalbine ulaşmak mümkün değildir.

En gözükara tanımıyla ‘arka’, en az ‘iki’ olgunun, iki ‘insan’ın, belli şartlar altında ve belli durumlarda, ‘bir’ olabildiği şahsî tecrübesi ile hayata en az ‘bin’ göz açmasını öğrendiğinde, arkasında değil, önünde gördüğü dünyadır. Benim bildiğim bu dünya insandır! Bir...!

Böyle bir dünya’ya binlerce göz açan insanın dünden getirebileceği tek değer, şimdiye kadarki zamanını nasıl geçirdiğine ayna, ‘arka’sı olmalıdır.

Zaman dedim de, bir insanın pahabiçilmezliği, zamana verdiği değerle ölçülmelidir. Zaman’ın pahabiçilmezlik adlarından biri de ‘arka’dır işte, ‘dün’dür, ‘mazi’dir! Benim bugünden itibarenki, yarına dönük mazimdir insanlar! İki...!

‘Arkadaşlık’ kelimesindeki ‘arka’ kelimeciğinin anlamı ne kadar ‘daş’ olursa, ‘arkadaşlık’ın ömrü de o kadar, su gibi ‘lık’ır ‘lık’ır, uzun olur. Artı bin hayat, eksi bin âlem kanamayacağım bu su, insanlardır! Bu da üç!

Ama varlığının anlamına kanmış arkadaşıma hasretimin gözü her zaman dört!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne kadar güzeldi.Sözcğün anlamına,özüne,ruhuna varış öyle güzeldi ki sana söyleyecek söz bulamıyorum,sevgiden başka. Şerife Karaçayır Mutlu

Şerife Mutlu 
 11.05.2008 12:22
 

evet haklısınız. biraz benim yazı ve şiirlerimde anlattığım düşüncelere benziyor sizinde düşünceniz. saygılar..

fugen 
 09.05.2008 18:37
Cevap :
merhaba gösterdiginiz ilgiye tesekkür ederim... son yazinizi okudum... siz de insani merceklemissiniz... benim gibi...hayati güzellestirmek isteyen herkes gibi...sevgiyle...hoscakalin  10.05.2008 0:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 509
Kayıt tarihi
: 09.04.08
 
 

Freiburg Üniversitesi Nörolengüistik ve Felsefe bölümü mezunuyum. H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster