Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
523
 

Usulsüz atamalar

Usulsüz atamalar
 

ŞEF OLAMAYAN DEVLET MEMURU, BÖLGE MÜDÜRÜ NASIL OLUR?

Devlet memurluğunda bir süredir uygulanmakta olan, görevde yükselmelerdeki usulsüzlüklere bir bakınız.

Alt kademede görev yapan fakülte mezunu bir memur; şef, müdür yardımcısı, şube müdürü veya müdür olamıyor. Bu kademelere atanabilmesi için kurum içi görevde yükselme eğitimine katılması ( hizmet içi eğitim) ve bu eğitimin sonucunda da alacağı yüksek puana göre atanması yapılabiliyor. Alması gereken puan ise en az, 100 üzerinden 80. Bu güzel bir uygulama. Başarılı olan göreve gelsin. Torpil olmasın. Dayısı-emmisi olan işini aşırmasın; ama gelin görün ki böyle olmuyor.

Fakülte mezunu şef bile olamazken, üniversitenin ön lisans programını bitirmiş alt kademe bir memur; şef, müdür yardımcısı, şube müdürü veya müdür olamıyor; fakat hizmet içi eğitim almadan bölge müdürü olabiliyor. Nasıl mı olur?! Dayısı- emmisi büyük oldu mu olur!

Hizmet içi eğitime tâbi tutulan memurların puanlaması yapılırken, 4 yıllıklara 4 puan, ön lisans mezunu olanlara ise 2 puan veriliyor. Bu durumda ön lisanslılar, 4 yıllıkların yanında otomatikman elenmiş oluyorlar. Buna rağmen şef bile olamayan ön lisans sahipleri, fakülte mezunlarının üstünde atama yoluyla, şube müdürünün de üstüne çıkıp bölge müdürü olabiliyor. Onca müdürlerin de üstüne çıkmış oluyor. Ne garip değil mi?

Daha ilgincini anlatalım: Bir yerde şube müdürü olmak isteyen alt kademedeki bir memur bu yol ile (emmi-dayı vasıtası ile) önce bölge müdür yardımcılığına atanıyor, aradan birkaç gün geçince şube müdürlüğüne indiriliyor. Nasıl bir yol dersiniz? Ne güzel değil mi?! Gel keyfim gel!

AK Parti iktidarını bu gibi işleri yapanlardan hesap sormaya ve bu işi düzeltmeye çağırıyorum. Vicdan sahibi, namuslu ve dürüst hangi insan böyle bir işe tevessül eder.

AK Parti bu tür usulsüzlüklere, hileli yollara mahal veriyor, hatta yaptırıyor ise AKLIK ve ADALET bunun neresinde? Eski iktidarlardan ne farkı var? AK Parti önce kendini aklaştırmalıdır. Eğer bu ülkedeki kirler temizlenecekse önce kendinden başlamalıdır. Bu tür davranışlara göz yummamalıdır. Eğer bu ülkedeki kirlilikler temizlenecekse önce kendinden başlamalıdır. Bu tür davranışlara göz yummamalıdır. Gerçi Sn. Başbakan'ın bu tür olaylara göz yumacağını hiç sanmıyorum; ama Başbakan alt kademelere kadar inecek değil ya! O kademelerde görevlendirdiği kişilerin zihniyetleri bozuk. Ülkede dürüst adam bulmak zor, bulsan da mafyanın elinden kurtarmak zor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir arkadaşım, teknisyen kadrosunda. 2 yıllık yüksek okulu bitirdi. boş bulunan teknikerlik kadrosuna başvuruda bulundu. ona verilen cevap ise; "görevde yükselme eğitimine tabi tutulmalısın." ama bu kişi emmisi olsa bölge müdürü olabiliyor. ne garip değilmi?!

FİKİRCİ 
 07.10.2009 11:03
 

ülkemizin bir gercegidir.kimisi parmagını yalar kimiside allaha şükreder kimisi bir avuc bulgura şükreder bazılarıda deveyi amuduyla yutar.bunları hazmedemeyenlerde protesto eder polis dayağı işkenceyi görür ölür

kaptancusto 
 06.10.2009 11:36
 

bunlardan herşeyi beklenir. imamı hastane müdürü yapan herşeyi yapar.

melih yiildiz 
 05.10.2009 15:36
Cevap :
O zaman iktidarlar neden değişir ve biz neden oy sandığına gitmeye gerek duyarız?. ilginize teşekkürler.  05.10.2009 15:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 357
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 990
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

 Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden yapmaya A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster