Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
699
 

Utanmak isterdim oysa!

Utanmak isterdim oysa!
 

Kaynak:samsun.net


Anayasa değişikliği gündeme geldiğinden beri bazı veriler vardı elbet ortada, bu veriler doğrultusunda ve de deneyimlerimiz ile birlikte bir önyargı oluşmuştu kafamızda, ancak yine de paket açılmadan kaleme alınmış yazılarımdan dolayı utanır mıyım acaba diye bir iki kez kafamdan geçirmişliğim vardı; utansam mutlu olacaktım var ya, ülkem adına!

AKP birey olarak utandırmadı beni, maalesef tahminlerimin hepsi tuttu!

Bir kere olumlu gibi görünen bir- iki kalem kısacık açıklanmış, bu demektir ki uygulamada eksikler olacak ve dolayısıyla sonradan ek maddeler ile duruma müdahale edilecek.

Memurlara toplu iş sözleşmesi hakkı veriliyor, Uzlaştırma Kurulu kararları ise kesindir deniyor, cahilliğime verin lütfen, Uzlaştırma Kurulu kimler tarafından oluşturuluyor?

Siyasi yasak süresi beş yıldan üç yıla indirilsin deniyor, yurt dışı çıkış yasağı soruşturma ve kovuşturma durumundakiler için ancak hakim kararıyla oluşabilir deniliyor, öncekini tam olarak bilmiyorum ancak sanıyorum ki o durumda olan herkesin yurt dışı çıkışları engelleniyordu, suçlu iseler kaçmalarını engellemek amacıyla…

Anayasa değişiklik paketinin en kalabalık ve detaylı maddeleri ise beklediğimiz üzere Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili, şaşırmadık yani!

Ayol, tüm bu oluşumlar seçilen ve görevde olan hükümetin ve de yargı merciinin kontrolü amacı ile kurulmamışlar mı?

Seçim sonuçlarıyla hükümet kurulur, insanoğludur, şaşar beşer, padişahlık değil ya elbet, şaşarsa bir “dur” diyen olmalı, bu kurum da yansız olmalı, yansız olması gereken bir kuruma meclis nasıl müdahale eder ve hangi düstursuzlukla bunu anayasa maddesi olarak beyan eder?

Bir de Cumhurbaşkanı faktörü var, Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçimi konusunda, lütfen çok değil iki saniye düşünün şöyle bir arkanıza yaslanıp, yaşadığımız an itibariyle cumhurbaşkanı ve başbakanı ayrı düşünebiliyor musunuz?

Cumhurbaşkanı ve başbakan denilince beklenen demokratik olmaya önce partizanlıklarından sıyrılıp görevlerinin ayrımına varmaları olmalıdır, amaç görev adamı olmaksa; görev bir araç olduğunda ancak ipler karışır!

Başbakan bir şey isteyecek, cumhurbaşkanı da yok diyecek, yok canım daha neler, ancak mizansen olarak olur, hani göstermelik…

12 Eylül darbecileri için yargı yolu açılıyor, bunca yıl sonra yargılasan ne olacak, maksat bu anayasa taslağını sevimli göstermek, aynı zamanda kabul etmeyenleri de “darbe yanlısı” olarak suçlamak!

Şahsen ben yedi yıl öncesinde cumhuriyete darbe düşüncesi içinde olanların yargılanmalarından yanayım yirmi yıl öncesine gitmek yerine…

Necmettin Erbakan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından affedildi, yaşı gereği diye lanse edildi, yirmi yıl öncesinin 12 Eylül’cüleri de kaç yaşlarındadır, Allah aşkına!

Demokrasi yanlısı Cumhurbaşkanımız onları da affedecek midir?

Ergenekon adı altında onca değerli kişiler yaşam savaşı veriyorlarken gerekçesi dahi belli olmadan evlerinden alınıp da suçlu muamelesi görürken, haklarında yasal işlemler başlatılmış ve dokunulmazlıkları yüzünden rafa kaldırılmış kişilerin anayasa değişikliği teklifleri içinde barınan maddeler, kusura bakmayın ama, hem gözümü, hem yüzümü, hem de yüreğimi tırmalıyor!

Bu ne cürettir?

Hedef geçmiş, epey bir geçmiş; gündem nerede? Ekonomi pek güzel, vatandaş pek mutlu, yirmi yıl öncesini temizleyelim; on yıl öncesini temizleyelim, yedi yıl, beş, üç yıl, ve güne gelelim!

Gün adalar satılarak kurtarılmaz beyler, satılanların haddi hesabı yok, hani nerede o paralar?

Bu yaşananları kim saptayacak, atadığınız üyeler mi, başkanlığını yapacak olan bakanlıklar mı; bir de demokrasi işte budur demiyorlar mı kara bant ile gözlerini, kara kumaş ile bedenlerini, kara safsatalar ile beyinlerini kapatmış yandaşlarınız ve elbette güvenerek gün ışığı girmemiş uslarına yandaşlarınızı, kapatılan DTP’yi de yanınıza aldığınızı düşünerek, memurlar zaten cepte, 12 Eylül’zedeler de öyle; “halkoyuna sunulması halinde tüm maddeleriyle oylanır” diye son bir madde eklemişsiniz ya pakete, aklı olan “HAYIR!” der, ancak gariban, üç paket makarna, beş çuval kömüre oyunu satan fukara halk bir paket pirince de “Evet” der diye düşünüyorsunuz muhtemelen.

Bu garibanlar ne yüzünden bu hallere düştüklerini bir bilseler!

Onlar bilemeyebilir, onların yerine bilebilecek kişiler var ve bu kişiler gariban halkın uyutulmasına izin vermemeliler; uyutmaya çalışanların da baskısı altında kalmasınlar!

Varsın 12 Eylül’ün hesabı çıkarılmasın, memurlar toplu sözleşme hakkı almasın, alsalar da sonuç değişmeyecek, kimi farkındadır, kimi değil; iki parmak bal demiştim, gerisi zehir, utansaydım keşke, gurur duysaydım Türkiye Cumhuriyeti’nin son haliyle, keşke…

Gülgün Karaoğlu

Mart,23/2010

Mehmet Sinan Gür bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu anayasaya degisikliklerine okey veren herkesin özellikle liberallerin (aslinda birakin yapsinlarci birakin etsinlercilerin demeliyim) zahmet edip Adolf Hitler´in Almanyayi demokratik yollardan nasil ele gecirdigini arastirmalarini öneririm. Eski Yunan sitelerinin demokrasi araci olan ve Hitlerinde amacina ulasmak icin bas vurdugu cogunlugun azinliga tahakkümü demek olan referandumun ne demek oldugunu iyi arastirisinlar. Eger yapilmasi düsünülülen degisiklerin toplumun yararina oldugunu zannediyorlarsa kendilerine demokratliktan baska bir isim bulsunlar bizlerde onlara bu isimle hitap edelim derim. Bu fasizmin ayak sesleridir. Ìslami Fasizmin.... Sevgilerimle... (Humenyni´de Ìran´i sosyalistlerin yanlis ittifaki sonucu Ìslami fasizme götürmüstü... Ìlk asilanlar da sosyalistlerdi yine. Eger yasiyor olsaydi hala tek yönetici, tek söz sahibiydi.)

Utku Aksu 
 27.03.2010 3:13
Cevap :
Evet Utku Bey, aynen durum böyle maalesef... Ancak inanılmaz şekilde körü körüne destek verenler var; ciddi söylüyorum, inanası gelmiyor insanın! Ben mi yanlış pencereden bakıyorum diye kendimi sorgulama durumuna dahi düşüyorum, ancak evir çevir yine aynı pencereye düşüyorum! Diğer penceredekiler bakıyorum ki aynı yerdeler; bir yerlerde bir mantıksızlık var, bir körü körüne inanış... En kötüsü de budur zaten; misal, töre kanunlarının önüne geçilemiyor, ne insan haklarına ne de T.C. hukukuna uyuyor ama varlıkları devam ediyor! Körü körüne inanları var zira! İnsanın aklı ve de hafsalası almıyor ama varlar ve körü körüne olduğundan dolayı elemeden herşeyi destekliyorlar! Hani, aslında, yaşasınlar da görsünler diyesi geliyor insanın, ama pire için yorgan yakacak cesaret ancak bireysel düşünenlerde! Bizim ne haddimize! Ne edebimiz ne de öğrendiklerimiz izin verir insanlığın basamak olarak kullanılmasına göz yummamıza! Çok sevgi ve selamlarımla...  29.03.2010 1:08
 

Ancak her geçen gün bu meziyetten talihsiz bir şekilde uzaklaşıyoruz. Ben bu anayasa değişikliğini desteklemiyorum. Çünkü arkasında hileler dönüyor. Ne zaman aydınlanacağız acaba Gülgün Hanım. Arapların eline düştüğümüzde mi? Bu arada yazılarınızı beğenerek okuyorum. Ve ilk yorumumu da size yazıyrum. Selamlar...

Asiye Gürleyen 
 26.03.2010 19:28
Cevap :
:) Çok teşekkürler katılımınıza... Selam ve sevgilerimle...  29.03.2010 0:49
 

Eğer bu olayda Aziz Nesin haklı çıkarsa, ben de Aziz Nesin'leşmeyi ciddi ciddi düşünürüm artık!.. İşbu dip notla aha buraya yazıyorum! Esefle, selamla... MS

Mehmet Sağlam 
 25.03.2010 15:40
Cevap :
Mehmet Bey, Aziz Nesin sonuna kadar haklıydı bence... Çok selam ve sevgilerimle...  26.03.2010 0:19
 

Anayasa değişimine karşı değiliz. Ama bu AKP'nin haricinde herkesin karşı çıkacağı bir anayasaysa durum iyi değil demektir. Şimdi biz buna karşı çıkmayalım da destek mi çıkalım. Saygılar...

Ali Haydar ÖZKAN 
 25.03.2010 9:34
Cevap :
Eee yani, sonuç ortada!... Çok selam ve sevgiler Ali Haydar...  26.03.2010 0:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1309
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster