Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ağustos '19

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
362
 

Utku Güzelgül Röportajı

Şimdi bana sorabilirsiniz; "Yetenekli fakat keşfedilmemiş insanların sesini duyurunca ne oldu?" diye.

Şöyle anlatayım; tamamen mutluluk oldu. Evet, tamamen mutluluk. Hem bu mutluluk karşılıklı, beraber yaşandı.Mesela bu konuyla alakalı gökyüzünü ele almak istiyorum; bilirsiniz geceleri hep en parlak olan yıldızları görürüz, onları izleriz. Oysa o yıldızların arkasında belki daha parlakları var ama bunu görmeyiz. O arka da ki yıldızlarda kendi kendilerine yanıp sönerler, insanlara "Biz de buradayız" demek için. İşte benim için de yetenekli ve keşfedilmemiş, kendi çapında sesini duyurmaya çalışan, çabalayan her insan o arka da kalan yıldızdır. Hani başta mutluluk demiştim ya; ben onlarla röportaj yapınca onlar mutlu oldular, ben de onları tanıdığım için mutlu oldum. 

Bugün de sırada ki konuğum; Utku Güzelgül. Kendisi o kıvırcık saçlarını sallayarak, elinde gitarıyla harika şarkılar söylüyor. Dinlediğiniz zaman sesinde ki keskinliği, hırsı, isteği anlayabiliyorsunuz. Bir rock havası savuruyor ki sormayın. Gerçek bir deha. Sanki eski rockçılardan birer küçük parça kendisine iliştirilmiş gibi. Ben de böyle birini kaçırmak istemedim ve başladım sormaya. İşte röportajımız:

 

- Merhaba Utku Bey. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

- Merhaba. Ben sevdiği iş için elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışan, çabalayan, gerekirse o iş için sevdiği insanlara bile baş kaldıran; müziğe, sahneye, tiyatroya, şiire kısacası sanata aşık olan Adanalı bir gencim.

-Güzel. Peki şarkı söylemeye ilk ne zaman karar verdiniz? Yani bu yeteneğinizi ne zaman fark ettiniz?

- Benim doğuştan gelen bir yeteneğim yok. Ben de bir çok kişi gibi sonradan eğitim alarak kendimi geliştirdim. 11 aylık bir bebekken “Deliloy” u söyleyerek başlamışım ama yeteneğimin doğuştan geldiğine değil, sonradan azmim sonucu oluştuğunu düşünüyorum.

-Ailenizin şarkıcı olmanıza tepkisi ne oldu?

-Ailem her zaman yanımda oldu. Hâlâ da öyle... Benim en büyük destekçilerimdir.

-Peki Utku Güzelgül'ü "Utku Güzelgül" yapan nedir? Sizi diğerlerinden ayrı tutan bir özelliğiniz var mı?

- Beni ben yapan olduğum gibi görünüyor olmam. Yapmacık davranmayı hiç sevmem. Doğal olmak dünyanın en güzel, en samimi olayı. Benim diğer insanlardan da, şarkıcılardan da farklı hiç bir özelliğim yok. Ben de çoğu şarkıcı gibi müziğe, sahneye, memleketime, iyi insanlara aşığım ve iyi yerlere gelebilmek için çok çabalıyorum.

-İlk sahneye çıktığınız da neler hissettiniz?

- Sahneye ilk olarak ana okulunda çıktım ama şarkı söylemedim. Halk oyunları ekibindeydim ve o gün aşırı derecede heyecanlanmıştım. Titreyen bacaklarım yüzünden yere düşmüştüm hatta... Sahnede ilk defa lise 1’de şarkı söyledim. Ondan önce orta okulda elime gitarımı alıp pencere kenarına oturup arkadaşlarıma şarkı söylerdim. Yan sınıflardan da dinlemeye gelenler olurdu. Mahallede evin önündeki merdivenlere oturup arkadaşlarıma, komşularımıza dinleti verirdim. Sahnede ilk kez şarkı söylediğimde heyecandan gitarı çalarken ellerim titriyordu ve sesim çıkmıyordu. O günü hiç ama hiç unutmayacağım. Benim hayatımın dönüm noktalarından biri olmuştur. Bugünkü sahne aşkım o gün beslenmeye başladı diyebilirim.

-Biraz da 2018 yılında çıkardığınız albümünüzden bahsedelim. "Hiç Sevmedim ki" hangi duygularla ortaya çıktı?

- 2018’de çıkarttığım şarkı, “Hiç Sevmedim ki” Ertürk Güllü’ye aittir. Ben şarkıyı çıkartmadan önce Ertürk abiyi elim bir trafik kazasında kaybettik. Yıllar önce Ertürk abi bu şarkıyı yurt dışında çalışırken kendisini Türkiye’de bekleyen çok sevdiği eşine doğum günü hediyesi olarak yapmış. Şarkının asıl adı “Yalan”dır. Eşine hazırladığı video klibin sonunda “Yalan” yazmış. Yani ben seni çok seviyorum, bu söylediklerimin hepsi yalan... Şarkıyı çıkartmam da biraz uzun sürdü. Bir çok kez Adana’dan İstanbul’a geldim. Yapım şirketiyle görüştüm. İnce eleyip sık dokuyarak geçirdik bu süreci. Hayatımı kötü etkileyecek bir şey yapmak istemedim. 2018’de, kendimi hazır hissettiğimde şarkıyı çıkarttım. Ertürk abi ve eşine de benden bir armağan olsun istedim. Hatta büyük bir tesadüftür ki 25 Aralık yani şarkının yayımlandığı tarih Ertürk abinin eşine evlenme teklifi ettiği tarihmiş... Bu tesadüf beni çok etkiledi. Hüzünlü bir mutluluk yani benimki...

- Bundan sonra ki müziğe dair hedefleriniz neler? Tekrar bir albüm olacak mı?

- Ülkeme, dünyaya yararlı bir sanatçı olmak istiyorum. Ömrüm boyunca şarkı sözü yazmaya, beste yapmaya devam edeceğim ve insanlara güzel şarkılar dinletmek, duygu ve düşüncelerimi insanlara yansıtmak istiyorum. Azimli sanat aşığı dostlarıma, küçüklerime, büyüklerime destek olmak istiyorum. Sosyal sorumluluk projelerine de devam edeceğim. Adana’da 7 sene önce Tülin öğretmenim tarafından kurulan “Acemi Gönüllüler” yardım ekibini İstanbul’da da arkadaşlarımla “Acemi Gönüllüler İstanbul” olarak kurduk. Ben ve arkadaşım İstanbul yöneticisiyiz. Adana ve İstanbul’da elimizden gelenin fazlasını yaparak ülkemizin dört bir yanındaki insanlara, çocuklara yardımcı olmaya devam edeceğiz. Albüm çalışmalarım da devam edecek tabii ki... Aynı zamanda üniversite eğitimime devam ettiğim için çok aktif olamasam da 1-2 ay içinde yeni şarkımın çalışmalarına başlayacağım. Umarım sevgili halkım tarafından beğenilir...

- Son olarak sizin gibi yetenekleri ve hedefleri peşinde koşan insanlara bir mesaj vermenizi istesek, onlara neler söylemek istersiniz?

- Önünüze çıkan engellerin sizi durdurmasına izin vermeyin. Sizi beğenmeyenler olacak, hevesinizi kırmak için çabalayan insanlar olacak. Onlara sakın ama sakın aldırış etmeyin. Onları kullanın, onlardan beslenin. Benim hayattaki idolüm babamdır. Ben başarıya giden yolu babamdan öğrendim. Kim ne derse desin istediğim yolda yürümeyi, bu yolda azimli olmam gerektiğini babamdan, annemden öğrendim. Şimdi ben de sizlere söylüyorum. Çok değerli Edebiyat öğretmenim Mehmet Ali Bölükbaşı’nın bana söylediği, beni heyecanlandıran ve benim zorluklarla mücadele etmeme yardımcı olan sözlerinden birini sizlerle paylaşmak isterim; “ BİR GÜL İÇİN NİCE DİKENLERE SU VERİR İNSAN, DİKENİ VAR DİYE GÜLDEN VAZGEÇİLİR Mİ HİÇ? “  Kendinize çok iyi bakın. İstediğiniz sürece başaramayacağınız hiç bir şey yok sevgili dostlarım. Hoşça, sevgiyle kalın... 

 

Kısa ama harika röportajımız burada bitti. Ben sesini ve şarkılarını dinledim, sizin de dinleyeceğinizden eminim. Ayrıca yeni şarkılarını da dört gözle beklemeye devam edelim. Bence bizi fazla bekletmeyecek Utku bey.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 101
Kayıt tarihi
: 29.07.18
 
 

İçinden geçenleri, dilinin ucuna düşenleri kalemine anlatıyor. O da yazıyor. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster