Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '13

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
57
 

Ütopyacılar

Ütopyacılar
 

ütopya


XIX. YY BAŞLARINDA TOPLUMU YENİDEN DÜZENLEMEYİ HAYAL EDEN ÜTOPYACILARIN DÜŞÜNCELERİ, SOSYALİZM TARİHİNİN ÖNEMLİ BİR AŞAMASINI OLUŞTURUR.
 
Toplumu yeniden düzenlemeye yönelik tasarılar XIX.yy başlarında giderek arttı. Bu taşanların sahipleri, insanın insan tarafından sömürülmesini ortadan kaldırmayı, herkesin emeğinin karşılığını alacağı bir düzen kurmayı öngörüyorlardı. Fransız düşünür Claude de Saint-Simon, dünyanın bankacılardan işçilere, düşünürlerden köylülere sadece üretenlerin yönetiminde olmasını istiyor ve bunu aklın gereği sayıyordu. O dönemin etkili kişileri, onun düşüncelerinden yalnızca üretkenlik fikrini aldılar. Buna karşılık peder Enfantin gibi başka izleyicileri ise, üretim araçlarını devletleştirmeyi ve herkese yeteneğine göre pay vermeyi öngörecek kadar ileri gittiler. 
 
Bununla birlikte çoğu kuramcı, otoriter devlet sistemine güven duymuyordu ve geleceğin toplumunun yerel tecrübelerin genellik kazanmasıyla ortaya çıkarılmasını diliyorlardı. Göz önünde tutulan daha çok, Thomas More’un XVI. yy'ın başlarında Ütopya’da çizdiği mikro dünyayı anımsatan ve her biri kendine yetecek tarzda tasarlanmış ideal mikro dünyalardan oluşan üretim ve tüketim kooperatifleriydi. Charles Fourier'nin tasarladığı « Falanster », Etienne Cabet'nin hayal ettiği «İcaria » ve Robert Ovven’ın gerçekleştirmek istediği işçi komünleri ile Saint-Simon’cu bazı uygulamalar arasında, benzer noktalar görülüyordu.
 
Marksist geleneğin ağır eleştiriler yönettiği bu hareket, başarısızlıkla sonuçlanan birçok teşebbüsün ardından gücünü yitirdi. Özellikle her şeyi önceden sezip dile getirme endişesi, garip fikirlerin ortaya çıkmasına neden oldu: Saint-Simon'un fikirlerini savunanlar, her zaman başkalarına ihtiyaç duyulabileceği gerçeğini benimsediklerini göstermek için, sırttan düğmeli ceketler kullanıyorlardı. Bir başta garip fikir de Fourier’nin okyanusu limonataya dönüştürme tasarısıydı. Tüm bu ayrıntılara ve bunların alaya alınmasına rağmen, söz konusu tasarılar sosyalist düşüncenin önemli bir aşamasını oluşturacaktı. Esas itibariyle köylü ve zanaatkârların çoğunlukta olduğu, kuramcılar ile işçi kitlelerinin henüz karşılaşmadığı bir dünyayı konu alan ütopyacıların düşünceleri, birleşmeye, işbirliğine ve bir ölçüde anarşizme yönelen bir hareketin temellerini oluşturdu.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 217
Kayıt tarihi
: 18.12.13
 
 

Okul hayatımı futbol sevgisi ile birlikte yürütmeye çalışırken bir noktadan sonra bir seçim yapma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster