Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
112
 

Ütopyanın ütopyası

Ütopyanın ütopyası
 

BİR KİTAPTA OLMASIN


Var olmanın dayanılmaz hafifliği;

İnsan yapısı gereği gerçekliği arar. Gerçek olanın ne olduğunu anlayabilmek sağlam bir hayal gücünün varlığı ile mümkün olur. Ütopya yazılarım da özellikle anlatmaya çalıştığım; aslına olan yolculuğun sonucudur. 

İnsanlık 1960 lı yılların sonuna doğru ulaştığı görsel iletişim teknoloji ile olması o günlerde mümkün olmayan bir dizi filmler, diziler çekti. O günün şartları içinde fotoselle açılan kapıların olması, girdiğinde yanan lambaların olması gibi otomasyona bağlı çalışan teknoloji bir hayal di. Olumlama yaparak bu hayallerin günümüzün içinde farkedilmez bir alışkanlıklar zinciri içinde kaldığını kendimizle muhakeme ettiğimizde görmekteyiz. Bir gazetenin gaz kokan, elinde fazla tuttuğunda boyayan yaprakları yerine şimdilerde klavye, mause veya cep telefonlarımızın içinde parmaklarımızın ucunda olduğunu yaşamaktayız. Bunlar hedef değil di. Bunlar insanların hayalleri idi. Bu sonuçlardan da anlaşılacağı üzere yakında holagramlı üç boyutlu telefon ve film geleceğini tahmin etmek hayal olmaktan çıktı.

Yaratıcının İslam ve Kuran da bahsettiği asıl diri olan bir benim derken, gerçeklikten geri kalan bizler aslımızı aramaya devam ediyoruz. Açıkça bir arapça ile ve anlaşılır olarak indirdiğim kitabımız Kuran aldığımız satırlar ile oluşturduğumuz kriptoların çözümlenmesinde gerçeğe ulaşmaya çalışmaktayız. Varken gaz halindeyken tekken aslında yok olan bir enerjiden bahsediyoruz. Allah; Bir şey varsa ve tekse yoktur (yok=0,var=1). Tüm kainatın tümünde olan ama olmayan 0101010101010101 sayıları bugün bilgisayarda bilgiyi oluşturan en küçük birim ,16 haneli 1 byte sayısının karşılığını vermektedir. Yokken yani sıfırken bizde yokuz, Varken yani birken (Allahın birliğine tekbir liğine) varız. Bunun için Cern de karşıt olan madde aranmaya devam etmekte. Sonucunda bulunmaya çalışılan hayal ürünü karşıt madde bir şeyi aksiyle kanıtlamaya yönelik bir çalışmanın bütünüdür. Karşıtı varsa olmayanı da vardır gibi. Muhalefetini bulmaya çalışmaktan ibaret ak varsa kara da vardır gibi. Ying Yang misali. Üstelik Allah İyi de - Kötü de Hayır da-Şer de bendendir demesine rağmen aranmaktadır.

Dervişler;:Yunus Emre; Bir ben vardır benden içeri.

Mevlana, Ben o günkü Ahmet (Hz. Muhammed A.S.) değilim- Bugün kü ahmedim derken, veya Bana arı duru bir gönül getirin derken (arı duru gönülden kasıt Alllahı kabul etmiş kendi gönüllerimiz ifade edilmekte).

Pir Sultan Abdal ın Tevhidin de bahsettiği tamamı bir alimin net bilgi aktarımı olan cümleler.

Doğu budislerin içimizde dedikleri.

Acaba bize asıl gerçekliği bulduklarını anlattıkları karşı maddemi. Bir tek diri olan Allaha Karşılık Ölü olan bizler karşı maddeyi mi oluşturuyoruz.

Yine kitabımızda; aradıklarınız vaya yaptıklarımız bağbında, Bir kitapta yazılmış olmasın (bura da alimler bu kitabı levhi mahfuz olarak açıklarlar) cümlesinde ki kitaplar, Hayatımız yazsam roman olur dediğimiz bizlermiyiz. Ben nurumu tamamlayacağım derken; Son yaratacağı ruhu olan İnsan mı?

İşte Bu noktalarda Bilimin de birleştiği yere gittiğimizde adını meta-fizik olarak alarak hayatımıza girerken Ütopyası olan insanların yani hayalde olduğumuz belirtilen hayatımızda hayal kurduğumuzda gerçeklikle yüz yüze geldiğimiz mi? anlatıldığını; Bir şeyin aynada ki aksinin aksi doğru görüntüyü verir gerçekliğine uygun olduğundan kabul edilebilir metafizik kuramı olma yönünde ağır basmakta.

Kısaca hayalleri olanlar gerçekliğe bir adım daha yaklaşmakta dır. Hayallerimizi kurarken olumlu yönlerinden ele almakta bugün kü adıyla pozitif olumlamalar ile kendimize mal etmeye gayret göstermekte fayda olduğunu söyleyebilirim. Buna dayanak olarak; ağzınızdan çıkan sizin için bir dua olması hasabiyledir. Eskiler rüyaları bile hayra yor derlerken vurgulamak istedikleri, Psikolagların kendinize olumlu eformasyonlar yapında ki maksatta budur.

Güzel hayallerinizde güzel gerçeklikler kurmanız temennisi ile;

Tamer ÖZYURT 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ellerine Sağlık .... Adem Oğlu Görmek için mi bakıyor yoksa Bakmak için mi görüyor belli değil ,İki ileri bir geri durumundamıyız o da belli değil evet teknoloji ilerliyor kazanım sağlıyor doğru, ya kaybettiklerimiz .yoksa hayallerimiz bize bir oyun mu oynuyor sonradan nasıl çaktım ama demesin

Uğur Güler 
 30.10.2014 18:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 352
Kayıt tarihi
: 06.04.10
 
 

Sevgi, Ayrı ayrı yüreklerde tektir.   Doğum yeri ve yılı: Ordu - 1965 Mezuniyetler: İlkokul:Avni ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster