Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '09

 
Kategori
Tekstil / Giyim
Okunma Sayısı
2721
 

Ütüleme teknikleri

Ütüleme teknikleri
 

Ütüleme işi normal gibi görünse de aslında her kumaşı farklı şekilde ütülemek gerekir. Kumaşların kendilerine özgü mukavemet dereceleri vardır. Hanımlar bazen çok sevdikleri giysilerinin renklerini soldurabilir yanlış ütüleme yüzünden. Bende dedim ki madem Tekstil okudum, bir işte yaptığım da yok, oturayım yazayım bari insanımız faydalansın.

Bu yazımda küçük küçük bilgiler vereceğim ki giysileriniz daha uzun ömürlü kalsın diye. İşte bunlardan birkaç tanesi;

Pamuklu kumaş:

Kumaşı düzünden buharlı ya da kuru ütü kademesinde ütülemelisiniz. Koyu, tok renklerde bir kumaşı ütülerken ise parlamayı önlemek için malzemeyi ters yüz edin.

Fitilli kadife ve kadife kumaşlar:

Kalın bir örtüyü ütü masasına yerleştirin. Giysinin içini dışına getirin ve ütüleyin. Zor ütülenen bölgeler için dikey buhar uygulayın.

Süsleme ve dantel:

Danteli havlu kumaş üzerine yerleştirin. Buhar uygulayın, bastırmayın. Aksi taktirde dantelleriniz büzüş büzüş olabilir yani yanabilir

Örgü kumaşlar:

Örgülerin kıvrımlarında ve örneklerinde, ütüyü doku boyunca hareket ettirerek dokuları germemek önemlidir. Bunun yerine ütüyü kaldırıp bastırmalısınız ama bana sorarsanız trikolarınızı ütülemeden askıda kurutmalısınız. Mandal izinden korumalısınız.

Havlu ve tüylü kumaşlar:

Kumaşı, destekli bir yüzeye yerleştirin ve bastırmadan ütünün buhar fışkırtma özelliğini uygulayın. Eğer havluya ütüyü basarsanız bütün yumuşaklığını kaybeder. Havluları yıkarken makinanıza bir miktar yumuşatıcı eklerseniz hem havlular güzel kokar, hem de yüzünüze sürdüğünüzde canınızı yakmaz.

Polyester:

Polyester doğal bir dokuma değildir ve daha düşük bir erime sıcaklığına sahiptir. Sıcaklık ayarları için giysilerin üzerindeki etiketlerini kontrol edin.

Kolaylıklar diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 136
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3795
Kayıt tarihi
: 29.07.09
 
 

Duygusal kişiliğimin ardında güçlü bir yapım var. Her zaman duygularım galibiyet vermez genellikl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster