Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '06

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
740
 

Uyarı etki dereceli sigara fiyatlandırması

Uyarı etki dereceli sigara fiyatlandırması
 

Sigara paketlerinin üzerindeki yazılar çıktı çıkalı, biz tiryaki kısmında huzur kalmadı. Eskiden bunların yalnızca "sigara sağlığa zararlıdır" olanı, paketlerin, af buyrun, kıç kısmında görünmez puntolarla yazılır, içici yanlışlıkla görürse "biliyorum" deyip tüttürmeye devam ederdi. Ama şimdi bu yazılar öylesine büyüdü ve çeşitlendi ki; kanser, ölüm, erkekliği yitirme, kadınsa gebe kalamama, cildin yaşlanması, ağrılı ölme vs vs. Baktıkça insanın içini sigaradan daha çok karartan bu ifadeler, gün geçtikçe daha çok insanı bu anlatılan hallere düşürecek. Çünkü bunların adeta gözümüze sokulması, "kesin kanser olacağım" korkusunun bilinç altımıza yerleşmesine sebep oluyor. Ben bu yazıda, bu konuya parmak basmaya ve biz tiryakilerle sigara savaşçıları arasında bir orta yol bulmaya çalışacağım.

İlk olarak, sigaranın öldürdükleri görülebiliyor da, öldüremedikleri neden görülmüyor? Mesela, bir arkadaşımın dedesinin dedesi, 108 yaşında eceliyle öldü ve günde iki paket Birinci sigarası içerdi. Şimdi sigara içmeyen kaç kişi bu yaşa ulaşabilecek? Adam kafkaslarda 124 yaşında çocuk sahibi oldu, ölüm tarihi henüz elimize ulaşmadığına göre hala yaşıyor olmalı, çocuğun sütçü ya da bir başka mahalli esnaftan olmadığı da kanıtlandı. Hani erkekliğe helal getiriyordu? Tıp bunu açıklasın.

İkinci olarak bizi pek derinden yaralayan bu erkekliğe helal getirme mevzuna girelim. Şimdi böyle bir etkiyi ifşa etmenin amacı nedir? Erkeklik gururumuzla oynamak mı? Tiryaki kısmını kadınlar tarafından istenmeyen adam haline getirmek mi? Kadın elinde sigara gördüğü her erkeğe acıyarak bakacak: yazık, bunda tık yok! Bu sigara içmeyen ama kadınlar tarafından da pek tercih edilmeyen erkek güruhunun bir oyunu mudur? 128'lik amcayı size hatırlatırım.

Üçüncü olarak, sigaranın bu etkileri herkeste yarattığına inandık diyelim. O zaman sigara içmeyenlerin avantajı ortada! Peki, onlar ölmeyecek mi? Dünyaya kazık mı çakacaklar afedersiniz? En uzun yaşayan insan olan Adem Peygamber bile 900 yaşında ölmedi mi? Sultan Süleyman desen, 300 yıl yaşadı ve sigara içmiyordu. Ayrıyeten dünya kadar hazinesi vardı. Sonuç? O da öldü. Hatta o safahatın içinde ölmese o ölmezdi. Bir eli yağda bir eli balda! Ama o bile toprak oldu da, hazinesini arayanlar onun hazinesi kadar parayı yine o hazineleri bulmak için harcadılar.

Diğer mevzularda da pek çok şey yazılabilir. Ama son olarak, bu insafsız yazılara yönelik bir çözüm önerisi sunmak istiyorum. Şimdi bunlar nasıl olsa paketlere yazılmak zorun da ya, o zaman biz paketlere üzerinde yazan ifadenin ağırlığı ve manevi etkisine göre fiyat biçelim. Örneğin "sigara öldürür" yazan 3 Ytl olsun, "erkekliği öldürür" yazan 2,5. Buradaki fiyat farkı, ikincisinin erkek kısmı üzerindeki ekstra baskısının tazmini olsun. Örneğin "ağrılı ölüm"e de 2,75 Ytl'lik bir fiyat biçerek orta noktayı bulabiliriz. Yazının etkisine göre olan bu fiyat şedülü, hem tiryakiyi koruyacak hem de sigarayla savaşanların elindeki sağlam araçlardan biri olmaya devam edecektir.

Bir başka toplumsal duyarlılık projesinde görüşmek üzere, mutlu kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1816
Kayıt tarihi
: 10.11.06
 
 

Tutunamayan hayvanı (disconnectus erectus), yorgun bürokrat, depolitize birey, sosyal medya gözle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster