Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Temmuz '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
38
 

Uyarmak Herkesin Hakkı

Sen kendine bak deriz çoğunlukla ve yanlış yaptığımız konuda herkesin uyaramayacağını düşünürüz.

Şunu bileceksiniz yanlış yapılan konuda uyarmak herkesin hakkı, özellikle de konu başkalarını da ilgilendiriyorsa.

Uyarmak herkesin hakkı olmazsa bir sürü yanlış yapılır.

Bu işin cahili okumuşu alt tabakası üst tabakası, biliyoru bilmiyoru filan yok, herkes bizi uyarabilir ve bizler de bu uyarıları dikkate almak durumundayız.

Ve tuhaf geliyor ama örneğin katil katili öldürmemesi konusunda uyarabilir. Kendisi öldürmüştür ama yanlış yaptığını anlamıştır. Ya da mesela diğerinin öldürmesi gerekmiyor olabilir.

Mesela temizlik herkesi ilgilendiren bir konu. Bu nedenle böyle bir durumunuz varsa herhangi bir kimse sizi uyarabilir, sana ne diyemezsin. Keza çevre konusunda; ses, gürültü, hayvanlara iyi davranma vs.

Sizi sadece yetkililerin ya da birilerinin uyarabileceğini düşünmeyin, rahatsızlık veren herhangi bir durumunuzda uyarı gelir.

Gerekeni yapmadığınız takdirde sizi uyaran uyarıyı daha ileri götürüp yetkili makamlar nezdinde şikâyete dönüştürebilirler ve haklı olurlar.

Yanlış bir şey yaptığınız takdirde size her zaman her yerde herhangi bir kimsenin uyaracağını unutmayın.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Verdiğiniz, katilin katili uyarması çarpıcı ve güzel bir örnek. Ben uyarmanın yanında teşvik etmeyi de öneriyorum. Misal, plastik poşet yerine file veya bez torba kullanan birini görüdüğümde onu tebrik ediyorum. Çok hoş oluyor, çok hoşlarına gidiyor.

İsmail Hakkı CENGİZ 
 28.07.2019 7:31
Cevap :
Bu "herkesin hakkı olmalı" meselesini önemsemiyorlar, sanki zaten öyleymiş gibi; kimi uyarabiliyoruz, toplumda yerleşebilir ama.Dediğiniz gibi teşvik etme de aynı.  29.07.2019 10:43
 

Uyarmak herkesin hakkı... Uydur kaydır fikirler ileri sürmek herkesin hakkı... Peki, bu durumda uyduran mı haklı yoksa uyaran mı haklı olacak? Üstelik bence sen Milliyet Blog camiasının en sık, en çok uyduran yazarısın ve Allah var bazen çok da haklı ve gerçekçi fikirler ileri sürüyorsun. Peki senin fikirlerinde ne zaman haklı ne zamanda haksız olduğuna kim karar verecek? Sen mi, ben mi? Selamlar

Matilla 
 25.07.2019 12:12
Cevap :
Beni fazla önemsiyorsun, söylediğin gibi uydurup uydurup yazıyorum. İnanan çok napayım. Bazı üstat denilenler de benim gibi sahtekardı. Onların bazılarının heykelini de diktiler üstelik. Benim ne farkım var Sokrat'tan filam. Herkes aynı hepimiz boşuz, kansere çare mi bulduk? Herkes bir şeyler konuşuyor yazıyor çiziyor işte. Okuyucu sayım 4 milyona dayandı naber. İnsanlar okursa ben de yazarım. Geçende bir toplantıda birisi yazılarım için Kerim Korkut masalları dedi. Çok alındım, yemeden içmeden kesildim. Okuyucularıma sormak isterdim gerçekten masal mı yazıyorum?   25.07.2019 15:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4728
Toplam yorum
: 12751
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster