Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
131
 

Uygar insan, teröre bulaşmaz.

Uygar insan, teröre bulaşmaz.
 

Uygar insan, teröre bulaşmaz. Onun tek derdi, beşikten mezara kendini geliştirmek ve yetiştirmektir çünkü.


Dünyanın binbir yerinde binbir kez kanıtlanmıştır ki, uygar insan, teröre bulaşmaz.

İngiltere'de İRA, İspanya'da ETA, sonunda neden teslim olmak zorunda kaldı? Çünü devlet, demokrasi verdiği, özgürlük tanıdığı halkını yeniden kazanmasını, kendi yanına çekmesini bildi; vatandaşını küstürmeden terörü bitirmeyi becerebildi.

PKK, neden doğu ve güneydoğu'da devletin araç gerecini, okullarını, müteahitlerin binalarını, işadamlarının fabrikalarını yaktı? Neden ha bire öğretmenleri, hemşireleri kaçırdı? Türk askerini, doktorunu, hemşiresini öldürürken derdi neydi PKK'nın? Güneydoğu'nun birçok bölgesine, bütün şartlar uygun olduğu halde, neden barajlar yapılamadı, köprüler inşa edilemedi? Bölgenin turizm cennetleri neden sürekli terör ve adam kaçırma korkusuyla titretildi?

Çünkü tüm bu soruların tek bir cevabı olduğunu PKK, herkesten iyi biliyordu. Neydi o cevap peki? Uygar insan, teröre bulaşmazdı.

PKK neden yıllarca bölgeye sosyal ve ekonomik yatırımlar yapılmasını engellemeye çalıştı? Neden havaalanı, otoyol ve okul şantiyelerini bastı? Neden bölgede özellikle kız çocuklarının eğitimsiz kalmasına göz yumdu? Kızlarını okutmak istemeyen ailelere neden açıkça destek oldu? Peki " TC Okullarında okuyacaklarına, cahil kalsınlar, daha iyi! " yaklaşımı nedendi? İtiraf etmekten her zaman korktukları gerçek yüzündendi elbette.

Çünkü onlar da çok iyi biliyorlardı ki, uygar insan, teröre bulaşmazdı.

Bölgedeki feodal düzenin, kıymeti kendinden menkul! şeyhlerin, mollaların, melelerin arkasına saklanmış inanç sömürüsünün devamı için ne gerekiyordu? Elbette yurdumun bu kuş uçmaz kervan geçmez yerlerine, yolları yoğun kar yağışı yüzünden yılın 8 ayı kapalı kalan köylerine, mezralarına uygarlık gelmemeliydi!

Çünkü uygar insan, ne ağasını sallar, ne şeyhinin, mollasının iki dudağının arasına bakardı. Uygar insan, kimselerden icazet vermesini, lütufta bulunmasını beklemeden kendi kararlarını kendisi verebilen kişiydi. Uygarlık demek, tüm insanlık gibi bölge halkı için de özgürlük demekti. Öyle değil mi? Ve halkın emeğiyle, inancını yüzyıllardır sömürenler, özgürlüğü hiç sevmezlerdi işte bu yüzden!

Yöre insanının ekonomik yoksunluğundan, yoksulluğundan yıllardır geçimini sağlayanlar, kaçakçılık şebekeleri, uyuşturucu baronları bölgeye uygarlık gelsin isteyecek değillerdi ya! Onlar için uygarlık demek, sömürü düzenlerinin bozulması, yıllardır binbir emek ve zahmetle kurdukları! korku imparatorluklarının yerle bir olması, yerin dibine geçmesi demekti. Hal böyle olunca, o adamlar, ne uygarlık gelsin ister ne uygar insanları severlerdi.

Yüzyıllardır Türkiye " Hasta Adam " olarak kalsın diye debelenip duran Batı Dünyasıyla bölgedeki maşalarıyla taşeronları da uygar insanları görmek istemezlerdi herhalde karşılarında! Nelerine lazımdı ki bu! Uygarlaşan insanlar, belki de def ederdi onları yurtlarından... Kovarlardı topraklarından falan filan! Kimin neyine lazımdı ki böyle şeyler! Sonra eski sömürü düzenini kurmak için, uğraş dur; değil mi?!! 

Dünyanın binbir yerinde binbir kez kanıtlanmıştır ki, uygar insan, teröre bulaşmaz. O yüzden Doğu ve Güneydoğu'daki terör belasını da bu ülkenin uygar insanları bitirecek. Ama er ama geç. Ülkemin uygarlığı teröre galip gelecek.Tıpkı dünyanın birçok yerinde sayısız uygarlığın da galip geldiği gibi... 

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.  

Erdal Ceyhan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili ÇAMSARI, bu güzel yazınızdan bir ışık daha aldık. Varolunuz. Benim kanımca da, TERÖR, haksızlık, kanunsuzluk boşluğunda, insani erdemlerden uzak bir anlayışla, toplum düzenini bozan, geri kalmış bir zihniyetin,medeniyet alanında kendisine yer tutma gayretinin sefil bir çırpınışıdır. Selam ve sevgilerimle. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 22.07.2013 10:46
Cevap :
Refik abi, bu gördüğüm on özgün " terör " tanımlardan biri... Aklınıza, yüreğinize sağlık. Cemce sevgilerimle...  22.07.2013 21:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1310
Toplam yorum
: 3576
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1681
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster